BOŠNJACIMA VEZANE RUKE: “Bosna bi se mogla raspasti bez OHR-a i stranih sudaca”

Tužilaštvo BiH traži za Milorada Dodika zabranu obavljanja dužnosti predsjednika RS-a. Odgovor iz Banje Luke: Ne prihvaćamo odluke suda. Schmidt je kategoričan: “OHR i strani suci ostaju sve dok se Dayton ne provede.”

 

 

Dok u BiH traje diplomatska ofanziva u kojoj se političari nadaju pozitivnom odgovoru do kraja godine kada je riječ o članstvu u EU-u, s druge strane vlada potpuni politički kaos koji je uslijedio potvrđivanjem optužnice protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika.

 

Tužilaštvo BiH u optužnici traži da se Dodiku izrekne mjera zabrane obavljanja dužnosti predsjednika entiteta Republike Srpske i zabrana obavljanja bilo koje javne dužnosti u skladu s odredbama Kaznenog zakona BiH. Iz Banje Luke, gdje je Dodik održao hitan sastanak, stiže odgovor da se odluke Suda BiH neće poštovati.

 

 

Destabilizacija Oružanih snaga BiH

 

„Sudionici sastanka su rekli da neće prihvatiti odluke Ustavnog suda BiH, jer su to politički motivirane odluke i nemaju ništa što bi moglo ličiti na pravo”, rekao je Dodik nakon razgovora sa srpskim predstavnicima u zajedničkim institucijama, odakle je poručeno da će „braniti RS i njen ustavni poredak“. U jednom od zaključaka, usvojenima na tom sastanku, definira se osiguranje novca u proračunu RS-a za sve one koji se povuku iz institucija BiH. A spremna je i akcija napuštanja zajedničke vojske: Oružanih snaga BiH.

 

„Obavili smo konzultacije i s pripadnicima Oružanih snaga BiH, vjerujte da većina njih izražava spremnost da se na poziv odmah povuče u RS”, rekao je Dodik dan ranije.

 

Podizanje optužnice omogućio je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nametanjem izmjena Kaznenog zakona prije dva mjeseca. To je uslijedilo nakon što je poništio i sporne zakone koje je usvojila Narodna skupština RS-a, a koji se odnose na neprovođenje odluka Ustavnog suda BiH i odluka koje donese visoki predstavnik.

 

Sve to dovelo je do prijetnje zabranom ulaska Schmidtu na teritorij RS-a, što je, uz pomoć oporbe u ovom entitetu, i realizirano prije dva dana. Schmidt je tražio sastanke s predstavnicima oporbe, ali su oni taj poziv odbili, navodeći da ne žele upasti u klopku kako bi vlast imala argument da ih optuži za suradnju s OHR-om. Međutim, na taj način su samo pomogli vlastima u Banjoj Luci i stali rame uz rame u borbi s Dodikom protiv Christiana Schmidta.

 

 

„Nisam kukavica”

 

„Ne želim biti topovsko meso i predmet zloupotrebe od strane Christiana Schmidta koji ponovo igra igre s Miloradom Dodikom i želi kompromitirati oporbu. Ne znam je li to plod njihovog dogovora iza kulisa ili slučajnost“, rekao je zastupnik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović. On je Schmidta nazvao kukavicom zato što se povukao pred Dodikom i nije došao u Banju Luku.

 

„Nisam kukavica”, odgovorio je Schmidt i objasnio: „Bile su postavljene barikade da bi se spriječio moj dolazak. Zbog čega su bile zatvorene neke ulice. Muzički festival je tek u petak. Ili se danima za to spremaju ili su pokušali spriječiti moj dolazak. Zamislite da se dogodio napad na mene ili da su mi zabranili ulazak u zgradu i to pred kamerama, da me netko silom sprječava. Vjeruje li bilo tko, osim u Banjoj Luci, da bi se u Europi netko radovao tome. Možda bi se u Moskvi radovali. Imali biste situaciju koja bi izazvala krizne sastanke i ova zemlja bi bila još dalje od Evrope. Ja sam mudro djelovao.”

 

Schmidt je poručio Dodiku da će doći u Banju Luku. „Dodiku poručujem: nemoj podcjenjivati međunarodnu zajednicu, ti ćeš odgovarati za svoje ponašanje. Već sam intenzivno koristio bonske ovlasti. Neću otkriti sve karte, ali sve opcije su na stolu. Dodikovog prethodnika je moj prethodnik skinuo s vlasti. Ovo nije borba ni nogometna utakmica, ovdje je riječ o budućnosti zemlje i zbog toga se mora djelovati vrlo promišljeno, a ja to radim“, rekao je Schmidt gostujući na N1 televiziji.

 

Ova izjava je razbjesnila političko rukovodstvo RS-a, posebno onaj dio koji se odnosi na barikade. „Ovo su nevjerojatne laži. Nije bilo pripremljenih ni stavljenih barikada. Uostalom, u Srpskoj je sloboda kretanja za razliku od FBiH normalna stvar, a policija štiti sve građane i strance. Laži su posebno opasne kad su očigledne, jer su najave novih problema. Jedino ako su psihogeno opravdane, onda su manje opasne, ali ne i bezopasne”, napisao je predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić na društvenim mrežama. Slično je reagirao i Dodik dodavši da je „jedina barikada za Schmidta ona u Vijeću sigurnosti UN-a”.

 

 

Hrvatski potpredsjednik kod Dodika

 

Prije dva dana Schmidt se, osim s oporbom, trebao sastati i s potpredsjednicima RS-a Ćamilom Durakovićem i Davorom Pranjićem. Pranjić je sastanak otkazao, kako su prenijeli mediji, zbog ranije preuzetih obveza. Ipak, potpredsjednik iz reda hrvatskog naroda pojavo se dan kasnije na sastanku kod Dodika kojem su prisustvovali srpski predstavnici u državnim institucijama. Duraković, koji je Schmidta čekao u uredu, otkazivanje posjeta vidi kao kapitulaciju OHR-a u BiH.

 

„Ne postoji dovoljno dobar razlog da bi visoki predstavnik odustao od tog posjeta. Niti sam ja u bilo kojem momentu pomislio da podlegnem pod pritiskom kvazinaredbi, čak i da ih je Dodik potpisao. Ove institucije ne pripadaju samo srpskom narodu”, kaže Duraković. On ističe da je ovo povijesni trenutak u kojem se međunarodna zajednica povukla pred politikom Milorada Dodika.

 

Politički analitičar iz Sarajeva Enver Kazaz smatra da se može reći da se Schmidt povukao pred Dodikom, ali da ne treba zaboraviti ni činjenicu da je Dodik političar konflikta. Schmidt je, kaže Kazaz, postupio racionalno i odustao od sukoba koji bi bio skandalozan u ovom trenutku.

 

„Činjenica je da je Dodik ovim krenuo u otvoreni sukob s međunarodnom zajednicom i Njemačkom, čiji je Schmidt diplomat. Platit će Dodik veliku ekonomsku cijenu i daljnjom izolacijom RS-a na međunarodnom planu”, kaže Kazaz koji ne vjeruje da je ovo kraj OHR-a.

 

 

Secesija opet na dnevnom redu

 

„OHR je u ovom trenutku potreban BiH jer se vrata EU-a zbog rata u Ukrajini otključavaju, kako bi se spriječio prodor ruskog interesa. Da, OHR postoji bez obzira na negiranje iz RS-a. Ali je izvjesno da nas očekuje jedna duboka politička kriza, kroz Ustavni sud i pitanje imovine, i da se ciljano ulazi u tu političku krizu, najveću u postratnoj BiH“, zaključuje Kazaz.

 

Imovina se ponovo nametnula kao pitanje broj jedan za Milorada Dodika zbog neslužbenih najava da bi visoki predstavnik mogao nametnuti zakon o imovini, na način da se ona dodijeli općinama na korištenje. Ukoliko zakon bude nametnut, održat će se sjednica Narodne skupštine i proglasiti neovisni status RS-a, rekao je Dodik. I ponovio da Schmidt i dalje nije dobrodošao u RS.

 

„Ako hoće neka provjeri. Njegov je rizik. Ako mi čujemo da se nešto dešava, mi ćemo intervenirati da zaštitimo turiste i njihove živote i da ih što prije transportiramo na sigurno mjesto”, kategoričan je Dodik.

 

 

Opasnost od raspada BiH

 

Cijela politička kriza, koja je krenula nakon odluke Ustavnog suda BiH koji nije dozvolio Dodiku da državnu imovinu proglasi entitetskom, što je u nekoliko navrata pokušao regulirati kroz Narodnu skupštinu a što se završilo poništenim zakonima, s pričom o Ustavnom sudu će se i završiti, smatraju analitičari. Tome u prilog ide i Schmidtov stav u vezi sa stranim sucima i OHR-om.

 

„Sve dok Dayton ne bude skroz proveden moraju ostati OHR i strani suci. Ostat će ovako i narednih godina sve dok BiH ne bude u potpunosti demokratsko društvo jer postoji opasnost od konflikta i raspada BiH”, upozorava Schmidt.

 

(TBT, DW)

(509)

BOŠNJACIMA VEZANE RUKE: “Bosna bi se mogla raspasti bez OHR-a i stranih sudaca”

| Bosna i Hercegovina, Slider, Vijesti |
About The Author
-