Na 34. po redu dodjeli Evropskih filmskih nagrada, bosanskohercegovački film Quo Vadis, Aida? je pobijedio u tri od četiri nominovane kategorije.
Nakon nagrade za najbolju evropsku redateljicu, najbolju glumicu, najboljim evropskim filmom 2021. proglašen je Quo Vadis, Aida?.
Film Quo Vadis, Aida? proglašen je najboljim filmom Evropske filmske nagrade.
Jasmila Žbanić dobitnica je nagrade najbolja redateljica za film Quo Vadis, Aida?.
Jasna Đuričić dobila je nagradu kao najbolja glumica u 2021. godini Evropske filmske nagrade.
Žbanić je nagradu dobila u Berlinu, u Njemačkoj, gdje se održavala 34. svečana dodjela Evropske filmske nagrade, a bh. film Quo Vadis, Aida? bio je nominiran u nekoliko kategorija.
U svom govoru nakon proglašenja, Jasmila Žbanić se zahvalila Ženama Srebrenice, glumačkoj ekipi koja je radila na filmu, svom mužu producentu Damiru Ibrahimoviću, ali i svojoj kćerci na podršci.
“Zahvaljujem se Ženama Srebrenice koje su najsnažniji glas mira danas. Mojoj kćerci koja me inspiriše da budem odgovornija za generaciju žena koje će izgraditi bolju Evropu od one koju imamo”, rekla je Žbanić.
Nagrađena glumica Jasna Đuričić nakon što je dobila nagradu rekla je:
“Dali ste mi nešto, dali ste mi priliku i prostor da konačno kažem sve što osjećam o ratovima u bivšoj Jugoslaviji. Jasmila, hvala ti što si zakoračila tamo gdje se niko drugi nije usudio otići. Ovo je nagrada posvećena svim žrtvama i majkama”, izjavila je Jasna.
Osvojio nekoliko nagrada
Film Quo Vadis, Aida? koji tematizira genocid u Srebrenici osvojio je nekoliko međunarodnih nagrada, a bio je nominovan za “Oscara” u kategoriji za najbolji film na stranom jeziku.
U takmičenju za naslov “Evropskog reditelja 2021” sa Žbanić su u konkurenciji bili Sorrentino, Zeller, Ducournau i Rumun Radu Jude za film “Bad Luck Banging or Loony P**n”.
U konkurenciji za najbolji scenario pored Žbanić bili su Judo, Sorrentino, Zeller i Christopher Hampton za Oca, kao i Eskil Vogt i Joachim Trier za norveški Najgora osoba na svijetu.
Evropske filmske nagrade svake godine od 1988. dodjeljuje Evropska filmska akademija kako bi prepoznala izvrsnost u kinematografskim dostignućima na Starom kontinentu.
Nagrade se dodjeljuju u 19 kategorija, od kojih je najvažnija najbolji film, a do 1997. godine službeno su se nazivale “Felix Awards”. Od 1997. godine, Evropska filmska nagrada održava se početkom i sredinom decembra.
No, zanimljivo je kako u medijima pod kontrolom Dodikovog i Vučićevog režima nije objavljeno niti slovo o dodjeli evropskih filmskih Oscara. Zbog negiranja genocida u Srebrenici, čitatelji velikog broja medija u Srbiji, ali i u Republici Srpskoj ostali su uskraćeni čak i za informaciju da je sjajna srbijanska glumica Jasna Đuričić među laureatima.
Iako su sve evropske i svjetske agencije izvijestile o evropskim filmskim nagradama, mediji u susjedstvu, od Slovenije, Hrvatske, do Crne Gore i Makedonije na naslovnicama donijeli vijesti o istom događaju, i dok su se redale čestitke ekipi bh. filma od strane bivših premijera iz susjedstva, takvu vijest nisu objavili mediji pod kontrolom Dodika i Vučića.
Ne treba zaboraviti niti činjenicu da za RTRS, kao Javni servis bh. entiteta Republika Srpska, pretplatu uredno plaćaju i Bošnjaci i Hrvati koji žive na tom prostoru Bosne i Hercegovine.
„Slobodna Bosna“ izdvojila je samo neke od medija čije naslovnice svjedoče neviđenoj cenzuri i blamaži, koja nije viđena još od mračnog doba vladavine Slobodana Miloševića.
U Srbiji ništa novo…
(SB)
(28)