ČEGA SE PLAŠI SVJEDOK RADONČIĆ: Detalji optužnice sa suđenja Naseru Kelmendiju

Optužnica protiv Nasera Kelmendija, u kojoj se spominje Fahrudin Radončić, dostupna je javnosti više od godinu dana. Žurnal prenosi njene najzanimljivije dijelove.

 

 

Predsjednik Saveza za bolju budućnost Fahrudin Radončić, uhapšen je zbog sumnji da je ometao rad pravosuđa, trebao bi krajem aprila ove godine svjedočiti na suđenju Naseru Kelmendiju.

“Sa zadovoljstvom ću svjedočiti”, rekao je Radončić u nedavnom gostovanju u emisiji Telering na OBN-u.

Radončić je ponovio da je u ovom slučaju samo svjedok tužilaštva i da nije osumnjičen.

Stvarni Radončićev status u ovom slučaju nije do kraja jasan. U optužnici koju smo objavili u septembru 2014. godine u prenesenom tekstu CIN-a i OCCRP-a Radončić se zaista nalazi na listi svjedoka. Optužnica, međutim, navodi i sumnju da je optuženi Naser Kelmendi u saradnji sa Fahrudinom Radončićem i nizom drugih osoba organizovao, uspostavio, nadgledao i upravljao organizovanom kriminalnom grupom ili aktivno učestvovao u ovoj grupi, znajući da će njegovo učešće doprinijeti izvršenju ozbiljnog zločina, teškog ubistva Ramiza Delalića Ćele radi pribavljanja, neposredno ili posredno, finansijske ili druge materijalne koristi.

Prvobitna optužnica Specijalnog tužilaštva Republike Kosovo na više od 50 stranica spominje Radončića i sumnje u vezi sa planiranjem ubistva Ramiza Delalića Ćele.

Tokom 2006. godine Naser Kelmendi je imao niz sastanaka sa Radončićam, Ekremom Lekićem,Muhamedom Gašijem, Senadom Šahinpašićem, Naserom Orićem, navodi se u optužnici.

“Učesnici ovih sastanaka su napravili organizovanu i strukturiranu kriminalnu grupu kako bi planirali, osmislili i ubili rivalskog gangsterskog šefa Ramiza Delalića Ćelu”, navodi se u optužnici.

Naser Kelmendi se u procesu na sudu u Prištini tereti za organizovani kriminal, teško ubistvo i trgovinu drogom.

U optužnici se na dva mjesta spominje i Delalićeva djevojka Azra Sarić koja je, kako se navodi u optužnici, molila Ramiza Delalića da se ne pojavljuje u javnosti i da se dodatno zaštiti mijenjajući stanove i noseći pancirni prsluk.

Sekretar Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine Bakir Dautbašić i Bilsena Šahman uhapšeni su 11. januara 2016. godine, zbog sumnje da su ometali rad pravosuđa. Oni se sumnjiče da su pokušali prijetnjama da utiču na Azru Sarić, koja je trebala svjedočiti pred sudom u Prištini u procesu protiv Nasera Keljmendija.

Državni tužilac Božo Mihajlović, obrazlažući zahtjev za izricanje mjere pritvora Bakiru Dautbašiću i Bilseni Šahman,  podsjetio je kako je Azra Sarić, djevojka Ramiza Delalića Ćele u vrijeme njegovog ubistva, trebala 18. decembra 2015. godine putem video linka svjedočiti u procesu kojeg Specijalno tužilaštvo EULEXa vodi pred Osnovnim sudom u Prištini protiv Nasera Kelmendija. Od tog svjedočenja je odustala zbog pritisaka koje je prijavila Tužilaštvu BiH. Ona je navela kako je u prethodnim danima Bakir Dautbašić putem njenog direktora tražio da s njom uspostavi kontakt, te da su se potom sastali u stanu Bilsene Šahman, kojom prilikom su joj tražili da u svom svjedočenju zaštiti Fahrudina Radončića.

Suđenje Naseru Kelmendiju počelo je u Prištini 16. januara ove godine. U tekstu o početku suđenja Dnevni avaz je objavio kako je međunarodna sutkinja EULEX-a prvi Osnovnom sudu u Prištini 17. decembra 2015. godine donijela odluku nespominjanja imena osoba protiv kojih nije podignuta optužnica u ovom slučaju, među kojima je i Fahrudin Radončić.

Kelmendijev advokat Besnik Beriša, prenosi Avaz, je izjavio kako je tužilaštvo zloupotrijebilo “imena onih koji su spominjani, a koji nikada nisu saslušani u svojstvu osumnjičenih, a ipak su bili spomenuti kao saučesnici”.

Do donošenja odluke o nespominjanju na Kosovu, optužnica je u svom izvornom obliku bila dostupna javnosti za čitanje.

Detalje optužnice protiv Kelmendija, u kojoj se spominje Radončić, prenosimo iz dijelova teksta CIN-a i OCCRP-a objavljenog u Žurnalu.

 

Foto: CIN/OCRRP


(…)

Prema optužnici, Radončić i Kelmendi nisu bili sami dok su raspravljali o Delalićevoj sudbini u kultnom rotirajućem restoranu. U optužnici je navedeno da su sastancima, također, prisustvovali sarajevski biznismeni Ekrem Lekić i Senad Šahinpašić Šaja, kao i Naser Orić, bivši komandant odbrane Srebrenice.

(…)

Prema optužnici, Radončić je imao mnogo razloga da ne bude naklonjen Delaliću, bivšem ratnom komandatnu i članu sarajevskog podzemlja.

“Radončić je mrzio Ramiza Delalića zbog niza ličnih razloga. Radončićeva žena je bila u vezi sa Delalićem tokom rata, prije nego što se udala za Radončića, čime se Delalić hvalio.”

(…)

U optužnici se navodi sljedeće:  Na sastanku koji se u maju 2007. godine dogodio u rotirajućem restoranu u Sarajevu Kelmendi je došao sa malim crnim koferom, rekavši da su Orić i on donijeli svoj dio novca. Lekić je Kelmendiju predao malu torbu marke Samsonite iz koje je ovaj uzeo veliku količinu novca i stavio je u svoj kofer. Radončić je “izvadio novac iz zelene PVC kese i dao ga Kelmendiju koji je i ovu sumu dodao u svoj kofer”, stoji u optužnici.

Kelmendi je navodno u Srbiji unajmio ubice za 200.000, ali se ne navodi koja je novčana valuta u pitanju. Članove grupe je obavijestio da je u Srbiji dao novac čovjeku nadimka Krce, kasnije identifikovanim kao Milovan Jeremić, preko kojeg su unajmljeni poznate srbijanske ubice Milan Mitić i Strahinja Rašeta, te Nebojša Vukomanović zvani Četnik da ubiju Delalića, navedeno je u optužnici.

Delalić je ubijen 27. juna u Sarajevu.

U optužnici je detaljnije opisano kako se to desilo. Prije ubistva Kelmendi je napustio Bosnu i otišao na more u Crnu Goru kako bi imao alibi, dok je Orićev zadatak bio da prati Delalića.

Delalić je ubijen u podnožju stubišta koje vodi u stan njegove djevojke na broju 1a u Odobašinoj ulici. Upucan je 10 puta iz Magnuma .357 i Heckler & Kocha od 9 mm. Prigušivač je nađen ispod obližnjeg automobila.

Dokazi na mjestu zločina su pokazali policiji da je osoba, kasnije identificirana kao Rašeta, čučala ispod stubišta i čekala da Delalić stigne. Svjedoci su kasnije tvrdili da je, dok se Delalić približavao, Vukomanović zviznuo Rašeti da ga upozori da se spremi. “Kako je Delalić bio veliki čovjek, Rašeta je ispraznio cijelih 27 metaka Heckler & Kocha i kako Delalić još uvijek nije bio mrtav, onda ga je upucao još nekoliko puta sa .357 Magnumom.“

(…)

Svjedoci kažu da su se navodne ubice vratile u Srbiju i nekoliko dana kasnije Rašeta je dobio 100.000 eura, a Vukomanović 20.000 eura i Alfu Romeo.

Nakon ubistva Kelmendi se sa grupom sastao za večerom da razmotre kako da preusmjere istraživanje ubistva prema drugim osobama. U optužnici se kaže da se grupa osjećala osnaženo, jer su uspješno izvršili zadatak.

(…)

 

 

 

 

(CIN)

(242)

ČEGA SE PLAŠI SVJEDOK RADONČIĆ: Detalji optužnice sa suđenja Naseru Kelmendiju

| Bosna i Hercegovina, Foto/Video, Slider, Vijesti |
About The Author
-