Povodom neustavnog “Dana RS-a” navijači beogradske Crvene zvezde iz Višegrada organizovali su bakljadu i vatromet na Mostu Mehmed paše Sokolovića na kojem su tokom 1992.godine počinjeni monstruozni zločini nad bošnjačkim civilima Višegrada i okoline.
Veći broj navijača koji sebe nazivaju Delije okupio se kod spomenika palim borcima i na ćupriji gdje su istakli i oficirsku kapu, koja aludira na onu koju je nosio komandant Vojske RS, osuđeni ratni zločinac Ratko Mladić dok se na snimku koji su objavili na društvenim mrežama, jasno čuje kako uz pjesmu više puta kliču osuđenom ratnom zločincu uzvikujući Ratko Mladić i “đenerale nek je tvojoj majci hvala, što junaka rodila je da se srpstvu vrati slava…”
Slavlje u Višegradu organizirano uoči 9.januara još jednom je probudilo mračne duhove prošlosti, iz vremena kada kada su upravo na ovom mjestu počinjeni zločini, te pokazalo kako se, veličanje ratnih zločinaca, a samim tim i glorikikacija zločina nastavlja uprkos zakonima o zabrani.
“Višegradski most Mehmed paše Sokolovića je najkrvaviji svjedok srpskih zločina nad Bošnjacima. I Ratko Mladić – otac zločina. Most Mehmed paše Sokolovića koji je pod zaštitom UNESCO-a je najkrvaviji most u svjetskoj baštini, najveća klaonica za Bošnjake Višegrada 1992 godine. Temelji mosta su natopljeni Bošnjačkom krvi. Kakvu poruku može poslati “Generalova” kapa na sofi gdje su klali Bošnjake, kakvu poruku šalje ovo što se dešava bez obzira na sve? Pozivamo Visokog predstavnika i Tužilaštvo BiH da zaustave vrijeđanje žrtava i porodica ubijenih, i da po službenoj dužnosti Tužilaštvo podigne optužnicu protiv odgovornih koji su dozvolili ovako sraman i uvredljiv čin”, poručila je Bakira Hasečić, predsjednica Udruženja Žena-žrtva rata”.
Ratka Mladića je Haški tribunal prvostepenom presudom proglasio krivim za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. Osuđen je na doživotni zatvor.
9. januar veliki broj bh. građana doživljava kao početak genocida nad Bošnjacima, ratnih zločina i progona Bošnjaka i Hrvata u manjem bh. entitetu.
Tog datuma 1992. godine u Sarajevu je tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine, a sa ciljem da je pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.
Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, kasnije osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina. U donošenju te deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata. Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom.
Ustavni sud tadašnje Republike BiH donio je 28. februara 1992. Odluku kojom se poništavaju i spomenuta deklaracija, kao i Ustav Srpske Republike BiH koji je spomenuta skupština donijela.
Ustavni sud BiH je u novembru 2015. godine donio odluku prema kojoj je član Zakona o praznicima RS-a koji govori o Danu RS-a neustavan.
Navijači Zvezde protekle su noći u Višegradu, na mostu Mehmed paše Sokolovića na kojem su počinjeni brojni zločini na Bošnjacima, istakli šapku ratnog zločinca Ratka Mladića, skandirajući, pritome. ime ratnog komandanta Vojske RS koji je zbog genocida i drugih zločina osuđen na… pic.twitter.com/cFFALSOZXQ
— Istraga.ba (@IstragaB) January 9, 2024
(SB)
(167)