Pobjede u super utorku odnijeli su Donald Trump i Hillary Clinton.
Republikanski kandidat Donald Trump i demokratska kandidatkinja Hillary Clinton na predizborima u utorak ostvarili su po sedam pobjeda i napravili značajan korak u osvajanju stranačkih nominacija za američke predsjedničke izbore u studenome.
Na birališta je izašlo 12 saveznih država – Alabama, Aljaska (samo za republikance), Arkansas, Colorado, Georgija, Massachusetts, Minnesota, Oklahoma, Tennessee, Teksas, Vermont i Virginia te se stoga taj dan naziva i “super utorak”.
Trump je noćas zaradio ukupno 192 delegata, te ih sada ima 274, ispred Teda Cruza sa 149 (noćas 132) i Marca Rubia koji ima 82 delegata (noćas 66).
Prema projekcijama američkih tv mreža i Trump i Clinton pobijedili su u sedam američkih saveznih država. Newyorški multimilijarder pobijedio je u Alabami, Arkansasu, Georgiji, Massachusettsu, Tennesseeju, Virginiji i Vermontu, dok je bivša američka državna tajnica pobijedila u Alabami, Arkansasu, Georgiji, Massachusettsu, Tennesseeju, Teksasu i Virginiji.
Trumpov konkurent, teksaški senator Ted Cruz, pobijedio je u svojoj rodnoj državi te susjednoj Oklahomi, a u Minnesoti senator Marco Rubio, inače favorit republikanskih vođa.
Bernie Sanders, suparnik Clinton za nominaciju demokrata, pobijedio je u četiri države – rodnome Vermontu te u Oklahomi, Minnesoti i Coloradu.
Trumpovo neobično savezništvo
Ove Trumpove pobjede pokazale su kako se čini da je uspio nadići tradicionalne pobjede Republikanske stranke. Regionalne i ideološke podjele koje su oblikovale Republikansku stranku posljednjih godina za Trumpa ne znače ništa, piše NYT.
Sa snažnom podrškom bijelih birača s niskim dohotkom, posebno onih bez sveučilišne diplome, Trump dominira u umjerenom, sekularnom Massachusettsu, jednako kao što je to ranije učinio u konzervativnom i duboko evangelističkom jugu zemlje.
Premda je Rubio pobjedio u prvoj zemlji, rezultati za njega nisu sjajni. “Nemojte se propustite strahu, nemojte se prepustiti bijesu…”, kazao je Rubio. “Vodit ću kampanju koliko god bude potrebno i gdje god treba i što god treba kako bi osigurao da ja postanem sljedeći predsjednik Sjedinjenih Država”.
2 ključna tjedna
Pred republikancima je sada 14 ključnih dana u kojima žele zaustaviti Trumpa. Do 15. ožujka 58 posto delegata dobit će ovaj ili onaj kandidat, piše Vox. Nastavi li Trump nizati pobjede kao do sada još 2 tjedna bit će nezaustavljiv.
Dvije su teorije kako bi Trump mogao propasti – ili bi njegova podrška mogla naglo pasti, ili bi se anti-Trump glasači mogli ujediniti iz jednog kandidata. Očito, za sada se ne događa ni jedno.
Cruz, Rubio i John Kasich i dalje pronalaze izgovore kako bi ostali u utrci. Cruzove pobjede u Texasu i Oklahomi nisu ga izbacile iz utrke kao što su se to Rubijevi pristaše nadali. Pobjeda u Texasu stavila ga je daleko ispred Rubia.
Ključna Florida
No, ta pobjeda je, ironično, dobra vijest i za Trumpa. Cruz, naime, nema veliku perspektivu u danima koji dolaze. Jug je regija u kojoj bi Cruz trebao imati najveću podršku, no Trump je dobio 6 od 8 država na jugu do sada. Trebao bi ga, dakle, stići na sjeveroistoku i zapadu zemlje, što je malo vjerojatno.
Rubio je imao pomalo razočaravajuću noć, te je završio tek treći u Texasu, Alabami i Tennesseu, što ga je ostavilo iza Cruza i daleko iza Trumpa po broju delegata.
Ključan datum za Rubia bit će 15. ožujak, kada se održavaju predizbori na Floridi. Nije slučajno da je Trump upravo na Floridi održao konferenciju nakon pobjede na super utorku, te je se nada da će pobijediti Rubia u njegovoj zemlji. Prema ankeatama RealClear Politicsa Trump u Floridi uvjerljivo vodi. Ima 33 posto podrške, ispred Cruza sa 19 i Rubia sa 12 posto podrške.
Hillary krenula na Trumpa
“Super utorak” je najveći dan u utrci za stranačke nominacije za kandidata za izbore 8. studenoga na kojima će se birati nasljednik demokratskog predsjednika Baracka Obame. Glasovanje se provodi od istočnih država do Teksasa i Minnesote. Prva birališta zatvorena su u 19 sati po istočnoameričkom vremenu (1 sat po srednjoeuropskom) u Vermontu, Virginiji i Georgiji, a kandidati obiju stranaka natječu se za oko 20 posto od ukupnog broja delegata za nacionalne stranačke konvencije.
U svom govoru Clinton (68) je, ne navodeći Trumpovo ime, kazala da ulozi na izborima “nikada nisu bili veći, a retorika koja se čula s druge strane nikad nije bila niža”. “Pokušaj da podijele Ameriku na nas i njih nije u redu i nećemo dopustiti da to radi”, dodala je.
“Ja sam ujedinitelj”, izjavio je, pak, 69-godišnji Trump novinarima u Palm Beachu na Floridi, odbacujući zabrinutost zbog retorike koju koristi.
(16)