Iako su za četvrtak zakazali nastavak 16. i 17. redovna sjednica, Dom naroda Parlamenta Federacije BiH je prekinuo rad prije glasanja po tačkama nastavka 16. sjednice, a među kojima je bio novi zakon o PIO. Opravdano je to cjelodnevnim radom na ivici kvoruma.
Tokom sjednice među delegatima su kružile različite informacije ali i procjene penzija prikazane u tabelama. Zanimljivo je da su u pojedinim tabelama, koje su portalu Fokus.ba ustupili delegati, prikazane potpuno različite procjene koje je dao direktor federalnog Zavoda PIO Zijad Krnjić i one koje je dao zamjenik direktora PIO-a Ivan Rogić.
Za sada je nepoznato kako su do delegata dospjele ove naizgled proizvoljne procjene dva čelnika iste institucije.
Upravo ovaj apsurd, kao i druga pitanja vezano za zakon o PIO, u razgovoru za Fokus.ba komentarisali su delegat Aner Žuljević (SDP) i Jasenko Tufekčić (SDA).
Tufekčić ističe da su u ovom trenutku slične tabele i podaci najmanje bitni.
“Do sada smo imali niz takvih podataka i tabela koje su prezentriane delegatima. Mislim da se ne trebamo mnogo obazirati na takve prikaze. Ono što je bitno jeste da će razlike u penzijama prema novom zakonu biti neznatne”, rekao je Tufekčić za Fokus.ba.
On je istakao da je novi zakon veoma dobro rješenje. Također, optimističan je da će zakon dobiti potrebnu podršku već početkom februara.
“To je jedan od naših veoma važnih reformskih zakona. Vlada je prezentirala realni koeficijent i stvari koje možemo ispuniti. Kasnije možemo kroz izmjene i dopune popravljati zakon ukoliko bude bilo potrebe”, kazao je Tufekčić.
S druge strane u opozicionom SDP-u imaju niz primjedbi na rad vladajuće koalicije kada je riječ o novom zakonskom rješenju o PIO-u.
28”Vladajuća koalicija od početka priče o ovom zakonu ne želi da dostavi bilo kakvu oficijelnu procjenu ili obračun, što smo mi sve vrijeme tražili. Mi nismo protiv izmjene zakona o PIO-u, ali zbog važnosti tog zakona koji je praktično generacijski zakon, smatramo da je opravdan naš zahtjev da dobijemo više informacija”, kazao je za Fokus.ba delegat Aner Žuljević.
Dodao je da vladajuća koalicija u ovom trenutku ne može obezbijediti redovnu isplatu penzija svakog 5. u mjesecu kao što su obećali.
“Ono što je za nas također veoma diskutabilno jeste zašto ne postoji srazmjerna penzija kao svugdje u svijetu? Ako neko radi određen broj godina i za to ima uplaćen staž, kad ispuni elementarni uslov godina za odlazak u penziju, zašto se toj osobi ne isplaćuje dio koji je uplaćivala?
Ako je neko radio u Njemačkoj tri godine, kada ode u penziju, dobiva određeni novac iz Njemačke kao zaslugu za ono što je radio. Međutim, kod nas se priprema pljačka, jer ljudi koji radili dio godina koji nije dosegao 15, za ostvarivanje uslova za penziju, praktično nemaju nikakva prava”, zaključio je Žuljević.
(22)