“Večernjak” tvrdi da se “Plenkovića doživljava najvažnijim liderom u ovome dijelu svijeta koji aktivno radi na stabiliziranju stanja, a posebice u BiH, kojoj daje snažan poticaj za približavanje Europskoj uniji”.
Pokušavajući odgovoriti na optužbe člana Predsjedništva BiH, Željka Komšića, izrečene na zasjedanju Generalne skupštine UN-a, kada je hrvatskog premijera Plenković uporedio s ruskim predsjednikom Putinom a Hrvatsku i Srbiju optužio da “kroz etničke zajednice na koje navodno polažu nacionalno pravo vrše upravljanje BiH s ciljem da je podjele ili obesmisle kao državu”, mostarski Večernji list pod kontrolom HDZ-a, piše kako SAD navodno ne dijele Komšićev stav.
Kao dokaz za tu tvrdnju, “Večernjak” citira nekoliko načelnih, kurtoaznih stavova koje je nedavno izrekao posebni američki predstavnik za zapadni Balkan, Gabriel Escobar.
“Prvo želim reći da odnos SAD-a i Hrvatske nikada nije bio jači. Često vodimo rasprave o svemu. U tim raspravama uvijek želimo ojačati saradnju i dijeljenje informacija. Ne znam detalje optužbi, ali želim reći da apsolutno vjerujemo u naše hrvatske partnere”, rekao je Gabriel Escobar, čime je, prema mišljenju mostarske redakcije Večernjeg lista, najizravnije odgovorio na upit oko pisma američkog kongresmena koji je, kao i Komšić, kritikovao vlasti u Zagrebu zbog veza s ruskom državom.
“Večernjak” piše da se Escobar u izlaganju dotaknuo i odnosa Zagreba prema Bosni i Hercegovini, navodeći kako je pak ključna odgovornost na lokalnim stranama u zemlji te je poručio kako nije slušao govor Željka Komšića u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, a što, smatra “Večernjak”, “samo po sebi govori što o Komšiću misle u američkoj administraciji”.
Večernji list / Screenshot
Na konkretno pitanje o stalnim sporenjima u Bosni i Hercegovini, Escobar je bio jasan o tome ko je krivac.
“Mislim da su za ono što se događa u BiH, prije svega, odgovorni lokalne vođe. Stalno pozivamo sve vođe Bosne i Hercegovine da poštuju Daytonski mirovni sporazum, da poštuju njegove strukture, uključujući i visokoga predstavnika, te da zajednički rade kako bi BiH krenula prema Evropskoj uniji”, dodao je on.
U kontekstu nastavka jačanja suradnje s Hrvatskom, ali i prema BiH, odnosno ovdašnjim Hrvatima, “Večernjak” smatra dobrom viješću to što je potvrđeno imenovanje nove američke ambasadorice Nathalie Rayes u Senatu.
Čovićev “Večernjak” piše da je Nathalie Rayes na saslušanju pred Vanjskopolitičkim odborom nedavno istaknula kako će nastojati potaknuti veze Zagreba i ovdašnjih Hrvata, posebno u smjeru ubrzavanja reformi.
“Sjedinjene Američke Države ostaju posvećene očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine. Očito prema Okvirnom sporazumu iz Daytona, to je jedna zemlja s dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Mogu potvrditi, ako budem potvrđena, radit ću s hrvatskom Vladom na angažiranju bosanskohercegovačkih Hrvata i njihovih saradnika kako bi podržali Vladine reforme. Ja bih bila poveznica između hrvatske Vlade i Hrvata iz BiH”, rekla je Rayes, iz čega je “Večernjak” izveo zaključak da će Hrvatska biti “najvažniji partner SAD-a na Balkanu i prema BiH”.
“Večernjak” također piše da američka administracija ne dijeli Komšićev stav o hrvatskom premijeru Plenkoviću, koga je Komšić uporedio s ruskim predsjednikom Putinom. “Večernjak” tvrdi da se “Plenkovića doživljava najvažnijim liderom u ovome dijelu svijeta koji aktivno radi na stabiliziranju stanja, a posebice u BiH, kojoj daje snažan poticaj za približavanje Europskoj uniji”.
(SB)
(149)