Da li Balkanu prijeti apokaliptični zemljotres? Seizmolozi zbunjeni: ‘Ovo je vrlo neobično’

Seizmička aktivnost koja potresa Santorini i druge grčke otoke nije gotova, a seizmolog je upozorio da bi najveći zemljotres mogao tek uslijediti…

 

 

Rémy Bossu, generalni sekretar Evropskog-mediteranskog seizmološkog centra, rekao je da će biti potrebni “dani, ili možda sedmice” da se procijene neobični zemljotresi, ali je naglasio da niz zemljotresa obično prethodi većem zemljotresu.

 

 

Na idiličnom grčkom otoku Santorini proglašeno je vanredno stanje uslijed niza gotovo neprestanih zemljotresa u posljednjim danima, koji su gotovo ispraznili ovaj poznati turistički raj od posjetitelja i stanovnika.

 

 

 

“Ovo što se događa je vrlo neobično”

 

 

Najveći zemljotres dosad zabilježen je u srijedu navečer, kada je zemljotres magnitude 5.2 pogodio otok. To je bio prvi zemljotres jači od 5.0 otkako su zemljotresi počeli prošle sedmice.

 

 

Santorini, smješten uz granicu ogromnih afričkih i euroazijskih tektonskih ploča, često doživljava seizmičku aktivnost, ali rijetko tako intenzivnu i dugotrajnu. Osim Santorinija, zemljotresi su pogodili i obližnje otoke Amorgos i Ios.

 

 

Bossu je opisao trenutačnu seizmičku aktivnost koja pogađa Santorini kao “vrlo neobičnu” i naglasio da se radi o “roju zemljotresi” koji nisu uobičajeni za ovu vrstu aktivnosti.

 

 

Obično, kaže on, “ono što se promatra je veliki zemljotres praćen naknadnim zemljotresima koji s vremenom smanjuju intenzitet i učestalost”. “Međutim, ovdje se opaža potpuno drugačiji fenomen jer se magnituda zemljotresa povećavala s vremenom, što nije tipično ponašanje”, dodao je.

 

 

 

“Ova seizmička aktivnost karakteristična je prije najjačeg”

 

 

Tokom posljednjih nekoliko dana, hiljade zemljotresa pogodile su Santorini, a mnogi od njih imali su magnitudu oko 3.0, što se smatra slabim zemljotresima.

 

 

Zemljotres koji je u srijedu pogodio grčki otok od 5.0 i više smatra se umjereni”, a nakon toga uslijedilo je još nekoliko zemljotresa jačih od 4.0.

 

 

Prema Bossu, takvo ponašanje obično je karakteristično za “pretpotrese” – seizmičku aktivnost koja se događa prije glavnog zemljotresu u nizu – što znači da bi najveći zemljotres mogao tek uslijediti.

 

 

Zbog toga grčke vlasti poduzimaju preventivne mjere, uključujući organizirane evakuacije i pripremu spasilačkih snaga.

 

 

 

Grčki premijer: Nadamo se da će ovaj fenomen brzo završiti

 

 

Kako su se zemljotresi nastavili, grčki premijer Kyriakos Mitsotakis posjetio je otok u petak ujutro kako bi pregledao hitne pripreme.

 

 

“Želim uvjeriti stanovnike Santorinija i susjednih otoka, koji su trenutačno na testu, da je država uz njih”, rekao je premijer Mitsotakis.

 

 

“Mi se nadamo da će ovaj fenomen brzo završiti i da će otok potpuno nastaviti svoj normalni ritam.”

 

 

Grčka organizacija za planiranje i zaštitu od zemljotres procjenjuje da će intenzivna seizmička aktivnost možda trajati još mnogo dana, ako ne i sedmica.

 

 

Autor: Raport

(152)

Da li Balkanu prijeti apokaliptični zemljotres? Seizmolozi zbunjeni: ‘Ovo je vrlo neobično’

| Foto/Video, Slider, Vijesti |
About The Author
-