Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović govorio je po povratku iz New Yorka o usvojenoj Rezoluciji o genocidu u Srebrenici.
Bećirović je prisustvovao sjednici Generalne skupštine UN-a, a sad je u Predsjedništvu BiH govorio o nekim detaljima i narednim potezima.
“Uspjeli smo napokon, pobijedila je pravda. U Generalnoj skupštini UN-a usvojena je Rezolucija o 11. julu kao međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici. Mnogi su mislili da nikada nećemo dočekati ovu Rezoluciju u UN-u. Nakon niza neuspjelih pokušaja, uspjeli smo.
Iza ovog uspjeha stoji dobro osmišljen i predan rad. Ovaj rezultat nije pao s neba. Ovo je jedna od najvažnijih diplomatskih i političkih pobjeda BiH u 21. stoljeću. Bili smo u potpuno neravnopravno položaju u odnosu na neuporedivo brojnije diplomatije Srbije, Rusije, Sjeverne Koreje… Ipak, u saradnji s našim saveznicima pobijedili smo.
Nažalost, usvojena Rezolucija je mala satisfakcija porodicama žrtava genocida. Njihovu patnju i bol ne može zamijeniti niti jedna rezolucija niti presuda. Zato sada trebao biti dostojanstveni i odmjereni u izjavama. Ne želimo likovati i slaviti zbog ovog ogromnog diplomatskog uspjeha. Želimo se s poštovanje sjetiti žrtava genocida, zločina protiv čovječnosti i drugih zločina.
Ova rezolucija nije uperena ni protiv jednog naroda. Rezolucija je nova šansa za katarzi i civilizacijsko raščišćavanje sa pravosnažno presuđenim ratnim zločincima.
Hvala prijateljima BiH iz cijelog svijeta koji su pomogli da ova važna Rezolucija bude usvojena. Zahvaljujem se svim državama koje su glasale za ovu Rezoluciju.
Rezultat glasanja u Generalnoj skupštini UN-a je iznad naših očekivanja s obzirom da znamo s kakvom snažnom diplomatskom mašinerijom smo se suočili. 84 glasa za i samo 19 protiv je velika i ubjedljiva pobjeda.
Važno je reći da 68 uzdržanih ne negiraju presude sudova UN-a. Mnogi od ambasadora ovih država to su mi i direktno rekli. I ove države će obilježavati 11. juli kao međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici.
Poziv da se glasa protiv ove Rezolucije nisu prihvatile 152 članice UN-a i plus neke države koje nisu bile u sali. To je istina.
U proceduru UN-a, gdje se broje glasovi za i protiv, suzdržani su uvijek podrška većini, a ne manjini. Da su suzdržane zemlje htjele srušiti ovu Rezoluciju, one bi glasale protiv. Ali one to nisu htjele učiniti. Skoro sve suzdržane zemlje su u diskusijama naglasile da je u i oko Srebrenice počinjen genocid nad Bošnjacima.
Sada se možemo pitati zašto su bili suzdržani. Zato što su znali da Rezolucija ima ogromnu podršku te su odlučili iz nekih razloga dati sebi malo političkog prostora zbog političkih i geoekonomskih i ponekad ozbiljnih razloga. Zato ne treba nasjedati na propagandu da od tih država s kojima možemo surađivati napravimo neprijatelje. Nećemo to nikome dozvoliti.
U tekstu Rezolucije se poziva na civilizacijske vrijednosti koje ne mogu biti sporne ni u jednoj demokratskoj državi. Piše da se 11. juli proglasi međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici i koji će se početi obilježavati već od ovog 11. jula., da se bezrezervno osuđuje poricanje genocida, da se kroz obrazovne sisteme razvijaju odgovarajući programi u cilju sprečavanja genocida u budućnosti, da se ohrabri proces održivog mira, pravde, istine i pomirenja.
Aktivnosti sam pokrenuo na početku mandata a intenzivirao prije 12 mjeseci. Ovaj veoma zahtjevan i veoma složen proces vodili smo planski i osmišljeno i doveli do konkretnog rezultata. Nismo puno pričali, ali jesmo vrijedno radili. Riječ je o jednom od najkompleksnijih projekata koji je podrazumijevao ogroman broj aktivnosti. Održao sam stotine sastanaka sa ambasadorima u zemlji i inozemstvu, predsjednicima, premijerima, gotovo da nema države na svijetu s kojom nisam uspostavio kontakt.
Dokazali smo da se ozbiljna politika ne vodi ispraznim riječima već sistematičnim i ozbiljnim radom. Pokazali smo da politika nije senzacionalizam i borba za lajkove i zato smo između ostalog uspjeli.
Kao neko ko je vodio ovaj projekt želim pohvaliti najisturenijeg čovjeka ovog projekta u UN-u – dr. Zlatka Lagumdžiju. Bez njegovog angažmana i znanja ova rezolucija ne bi bila usvojena. Zbog ovog projekta sam i predložio Lagumdžiju. Znao sa da ću biti izložen napadima ali nisam sumnjao u ispravnost poteza. Vrijeme je pokazalo da je bio ispravan. Hvala Lagumdžiji, na najbolji način je iskoristio svoja diplomatska znanja i vještine te kontakte koje ima.
Hvala i Majkama Srebrenice na čelu sa Munirom Subašić, Muratu Tahiroviću, reisu-l-ulemi Husein ef. Kavazoviću, ministru vanjskih poslova Elmedinu Konakovići, članu Predsjedništva BiH Željku Komšiću i drugima koji su pomogli.
O mojim aktivnostima neću previše govoriti. Svi navedeni ljudi kao i brojni drugi bili su dio velikog tima koji je postigao historijski rezultat.
Osim ozbiljne mašinerije izvan ove države koja je radila protiv usvajanja Rezolucije, moram reći da su nam problem pravili i domaći populisti. O rezoluciji su pričali i oni koji blage veze nemaju s njom i pravili nam probleme populističkim izjavama.
Sada želim uputiti nekoliko poruka srpskom narodu u BiH.
Srpski narod je integralni dio bh. jedinstva u različitostima i ravnopravan narod drugim narodima u BiH. Tako je bilo i tako će ostati. Rezolucija nije prijetnja srpskom narodu. Nema genocidnih naroda. Ovu rezoluciju treba shvatiti kao veliki šansu za katarzu i trasiranje puta za budućnost.
Želim uputiti u poruku građanima Srbije.
U ovoj rezoluciji se ni jednom riječju ne spominje Srbija. Želim da razvijamo dobre odnose uz međusobno poštivanje i uvažavanje. Vrijeme je da i predsjednik Srbije shvati da je on predsjednik Republike Srbije a ne predsjednik Srba. Ne postoje predsjednici Srba, Bošnjaka i Hrvata. Postoje međunarodno priznate države i legalne vlasti tih država. Ne treba izmišljati bošnjačke, srpske i hrvatske sabore, treba poštivati Parlament BiH. Ne treba nam srednjovjekovana logika već poštivanje međunarodnog prava.
Inkluzivnost, ekonomski rast, regionalna saradnja i euro-atlantske integracije trebaju biti smjer BiH. Mislim da imamo kapacitet i partnere za to.
Kao nikad prije ubjeđen sa da će BiH biti zemlja uspješnih ljudi. Na kraju hvala svima koji su glasali za Rezoluciju.
(Raport)
(247)