Kao i sa brojnim drugim liderima na koje vrše pritisak, ni sa mnom im to neće proći, kazao je Dodik.
Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik poručio je da je “odlazeći saziv Evropskog parlamenta pozvao na uvođenje sankcija protiv njega jer uporno u BiH insistira na onome na čemu je i EU sazdana – na mnogo razgovora i dogovora kako bi se postigao konsenzus i dogovorila rješenja”.
-Ako je vrhunac političkog umijeća tih evroparlamentaraca predlaganje sankcionisanja stava i slobodne misli, onda su, definitivno promašili zanimanje. Poštovana gospodo, govorite i sudite o BiH, a nikada niste kročili u nju. Ne znate njenu istoriju, nasljeđe, odnose. Politiku vodite na osnovu naslova u novinama i tabloidima. Neodoljivo podsjećate na one što ispred prodavnice piju pivo i samouvjereno pričaju o svemiru na osnovu teksta pročitanog u “Mikijevom zabavniku”, naveo je Dodik na društvenim mrežama.
Šta je destabilizirajuće u stavu da se moraju poštovati Dejtonski sporazum, Ustav, međunarodno pravo, Povelja UN?
Da li to vi, po ugledu na sarajevske tužioce i sudije, promovišete da je poštovanje Ustava i zakona kažnjivo, a njihovo kršenje poželjno ponašanje? O kojem secesionizmu govorite? – upitao je on.
Dodik je ponovio neistine kazavši da je današnja BiH plod ugovora Republike Srpske i Federacije BiH.
Zar nije evropski standard da kada jedna strana ne poštuje ugovor, druga može zatražiti raskid, rekao je on.
Dodik je poručio da nikada za Republiku Srpsku nije tražio nešto što joj Dejtonskim sporazumom ne pripada, ali da ne pristaje na manje od onoga što joj pripada.
Neki drugi su umislili da će BiH biti veća ako Republika Srpska bude manja. Glasovi koji su insistirali da se pitanje sankcija nađe u rezoluciji bi takve sankcije uveli i liderima zemalja EU iz istih razloga, ali ne mogu. Obilježje neiskusnih ili kratkovidih političara je da stvari posmatraju crno-bijelo i pribjegavaju jednostavnim rješenjima, naveo je Dodik.
Republika Srpska i njeni kadrovi, prema svim izvještajima Evropske komisije, najviše su uradili na tome da se BiH približi otvaranju pregovora s EU.
Bilo bi pošteno da su pojedinci iz Evropskog parlamenta to primijetili i još poštenije da su osudili dolazak diplomata iz zemalja koje nemaju nikakve veze sa BiH i EU i koji pritiskaju partnere /u vlasti na nivou BiH/ da ne pristaju na dogovore u vezi s evropskim zakonima.
No dobro, u onome što nisu napisali, definisali su sebe, a u onome što su napisali, definisali su svoje frustracije. Kao i sa brojnim drugim liderima na koje vrše pritisak, ni sa mnom im to neće proći, kazao je Dodik.
Podsjetimo, Evropski parlament pozvao je ponovo na uvođenje sankcija predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i drugim “destabilizujućim akterima” u Bosni i Hercegovini.
Ovo se navodi u Rezoluciji Evropskog parlamenta o sprovođenju zajedničke spoljne i bezbjednosne politike Evropske unije u 2023. godini, koja je danas usvojena većinom glasova.
Tom Rezolucijom poslanici pozdravljaju preporuku Evropske komisije da pregovori o pristupanju sa Bosnom i Hercegovinom budu otvoreni čim bude postignut potreban stepen usklađenosti s kriterijumima za članstvo.
Evropski Parlament podstiče političke lidere te zemlje da provedu opsežan skup reformi, uključujući izborne reforme, u skladu s odlukama domaćih i međunarodnih sudova kako bi se osigurala načela jednakosti i nediskriminacije za sve građane i konstitutivne narode, kako je utvrđeno u njenom ustavu i uz puno poštovanje presuda domaćih i međunarodnih sudova, uključujući sve presude Evropskog suda za ljudska prava u vezi s Bosnom i Hercegovinom – navodi se u toj Rezoluciji.
(SB)
(225)