Ne možemo šutjeti, genocid ne možemo zaboraviti i ne možemo dozvoliti da zločinci ne budu kažnjeni. Svako ko je počinio zločin treba da odgovara”, kazala je jučer Subašić.
Predsjednica Udruženja Pokret “Majke enklave Srebrenice i Žepe” Munira Subašić jučer je tužiocu iz Njemačke koji radi na istraživanju i dokazivanju genocida Klausu Zornu uručila spisak od 22.000 osoba koje dovode u vezu sa genocidom i ratnim zločinima.
“Predala sam spisak 22.000 ljudi koji su na spisku da su učestovali u genocidu u Srebrenici. Želim da tužioc provjeri da li se neko sa spiska nalazi u Njemačkoj, ako se nalazi da bude ispitan. Ovaj spisak je otišao za Ameriku i bit će proširen na sve države u cijelom svijetu. Ne možemo šutjeti, genocid ne možemo zaboraviti i ne možemo dozvoliti da zločinci ne budu kažnjeni. Svako ko je počinio zločin treba da odgovara”, kazala je jučer Subašić.
Poručila je da navedeni spisak već imaju Sjedinjene Američke Države, te da će ga poslati i ostalim zemljama kako bi, kako je navela, provjerili sve koji su ušli u njihove zemlje.
Klaus Zorn je ispričao šta je Njemačka uradila po pitanju rata u BiH.
“Sredinom 90-tih, Njemačka je otvorila granice za mnoge izbjeglice iz Bosne i dala im sklonište za godine koje su uslijedile. Od samog početka, policija i tužilaštvo su tragali za počionicima koji su se pokušali sakriti u Njemačkoj, izmješanih u grupi izbjeglica. Naš cilj se može opisati da nema sigurnog utočišta i nekažnjivosti za počionice”, kazao je.
Navodi da su tako pronašli Duška Tadića, uhapsili ga i isporučili MKSJ-u, gdje je izrečena prva presuda Suda, te podsjeća da u nekoliko drugih slučajeva, njemački sudovi su proglasili optužene krivim za pomaganje i potsticanje genocida u Doboju, Foči, Osmacima i Kotor Varoši.
Kaže da slične presude će biti moguće u ubuduće, jer ovi zločini ne zastarijevaju u Njemačkoj.
“Nijedan počinilac zločina genocida koji se krije u Njemačkoj se ne bi trebao osjećati sigurnim od privođenja, procesuiranja i presuda”, kategoričan je Zorn.
(803)