Kako najavljuju, danas će sa međuentitetskih linija biti poslate određene poruke
Nakon što je MUP Kantona Sarajevo zabranio okupljanje Srba ispred Tužilaštva i Suda BiH s ciljem podrške predsjedniku bh. entiteta RS Miloradu Dodiku i direktoru Službenog glasnika RS Milošu Lukiću – protiv kojih je podignuta optužnica, navodna humanitarna organizacija “Odbor za zaštitu Srba u Federaciji” pozvao je građane da danas, od 18.00 sati, dođu na četiri lokacije međuentitetske linije kako bi izrazili nezadovoljstvo bh. pravosuđem.
Odlučili su se na polusatnu obustavu saobraćaja u Doboju, magistralnom putu Priboj-Tuzla, Istočnom Sarajevu i putu Nevesinje-Mostar.
Podrška stiže i od boračkih organizacija, studenata i mladih, radnika i političkih stranaka, prenosi RTRS.
Kako najavljuju, danas će sa međuentitetskih linija biti poslata poruka – “Postoji i Republika Srpska. Iza međuentitetske linije je Federacija BiH u kojoj za Srbe nema slobode ni pravde”.
Kako bi animirali da se danas okupi što veći broj ljudi na entitetskoj liniji, mediji u RS objavili su promotivni spot pod naslovom ‘Granica postoji’. U spotu se čuje ‘Marš na Drinu’, a dalje se satanizira Sarajevo kao grad koji ne prihvata Srbe. Kažu da RS ‘graniči’ s tamnim vilajetom u kojem Srbi nemaju nikakva prava.
Naime, iz rješenja u koji je Raport imao uvid, a u kojem su precizno navedeni razlozi zabrane okupljanja u Sarajevu, jasno je da humanitarna organizacija nije ispunila ni minimum uvjeta za održavanje skupa na kojem je najavljivala 8.000 ljudi, a prijavila prisustvo svega 30 osoba.
Podsjetimo, Dodik i Lukić su obojica pod istragom Tužilaštva BiH – Dodik zbog donošenja neustavnih zakona o zabrani neprovođenja odluka visokog predstavnika na teritoriji bh. entiteta RS koje je Narodna skupština pod njegovom komandom usvojila, a Lukić zbog objavljivanja tih odluka u Službenom glasniku RS čime su stupili i na snagu.
Napominjemo da je Lukićeva prethodnica podnijela ostavku na mjesto vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika RS nakon što je od nje zatraženo da navedeni zakon uvrsti u Glasnik, nakon čega je na njenu poziciju brzo imenovan Miloš Lukić koji je “Dodikove zakone” objavio.
(Raport)
(157)