Član Predsjedništva BiH MIlorad Dodik izjavio je da su federalne vlasti prerano donijele odluku o ukidanju karantina na graničnim prelazima jer je bilo logično da ostanu i za vrijeme prvomajskih praznika, te najavio da će Predsjedništvo 28. aprila analizirati način sprovođenja donesenih mjera.
“To nije dobro, prerano je i ne treba olako ukidati mjere. Ne možemo bilo šta učiniti, a da se ne osvrnemo na kretanja u regionu i EU odakle dolazi mnogo naših ljudi. Novi urgentni datum je 1. maj kada postoji mogućnost dolaska većeg broja ljudi. Bilo je logično da karantinski sistem ostane za vrijeme prvomjaskih praznika, a da potom odlučimo da li ćemo ih i dalje zadržati”, rekao je Dodik novinarima u Banja Luci.
Prema njegovim riječima, različiti nivoi odlučivanja u FBiH, kao što su ministar zdravlja i neki drugi, nisu bili upoznati sa donošenjem odluke.
“Nije dobro što su vlasti FBiH donijele brzopletu odluku bez koordinacije sa nama. Trebalo je da to zajedno radimo. Imamo u utorak sjednicu Predsjedništva BiH, analiziraćemo donesene mjere i način njihovog sprovođenja i daćemo ocjenu”, naglasio je Dodik.
On je podsjetio da je uvođenje karantinskog sistema bilo dio zajedničkih mjera koje je utvrdilo Predsjedništvo BiH.
“Kada je Republika Srpska uvela lokalne karantine, Predsjedništvo je na inicijativu dva člana iz FBiH donijelo novi zaključak i tražilo da i u FBiH budu uvedeni lokalni karantini da bi to bilo cjelovito rješenje i da ne bi došlo do izigravanja mjera na granici čemu smo bili svjedoci dok u FBiH nisu uvedeni lokalni karantini”, rekao je Dodik.
On je dodao da su ljudi iz inostranstva na graničnim prelazima na teritoriji FBiH nesmetano prolazili i mogli da dođu u Srpsku samo uz evidentiranje ili u najboljem slučaju sa uputstvom za kućnu izolaciju.
“Onda smo imali situaciju da onaj ko uđe na graničnim prelazima u RS ide u karantin, a onaj u FBiH u kućnu izolaciju. To je i u FBiH pokazalo mnogo problema”, istakao je Dodik.
Podsjećamo, po uzoru na Srbiju, Skupština Republike Srpske donijela je odluku o uvođenju vanrednog stanja u tom entitetu uz obrazloženje kako je takva mjera nužna radi suzbijanja epidemije prouzrikovane koronavirusom.
Uvođenje vanrednog stanja uslijedilo je na zahtjev Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), stranke kojoj je na čelu Milorad Dodik.
U RS je do tada na snazi bila mjera “vanredne situacije” a novouvedeno “vanredno stanje” praktično znači suspenziju parlamenta koji je do sada mogao normalno zasjedati te prenošenje svih bitnih ovlasti na predsjednicu entiteta Željku Cvijanović koja je pod potpunom Dodikovom kontrolom.
Vijeće ministara BiH proglasilo je stanje prirodne nesreće na državnoj razini, a ista mjera na snazi je i u Federaciji BiH, dok su se u RS-u, ugledajući sde na Srbiju, odlučili na najdrastičniju mjeru, tek za stepen blažu od ratnog stanja.
Većina zemalja u svijetu donijela je neki oblik zabrane kretanja stanovništva, no neke zemlje uvode vanredno stanje, policijski sat ili donose zakon kojim ozbiljno narušavaju demokratska postignuća , upozorla je krajem marta Evropska komisija.
“Živimo u vanrednim vremenima i vlade u načelu moraju imati potrebne alate za brzo i efikasno djelovanje kako bi zaštitile zdravlje naših građana”, rekla je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen i upozorila da je pritom “najvažnije da restru+iktivne mjere nisu na štetu temeljnih načela i vrijednosti zapisanih u Ugovorima EU-a”.
U tom pogledu, Federaciji BiH ne smije uzor biti RS i Srbija, nego demokratske države Evropske unije koje u borbi protiv pandemije postižu odlične rezultate bez pretjeranih restriktivnih mjera kakve postoje u Srbiji i RS.
(A.M.)
(308)