Dok ih kod nas u BiH tjeraju: Evo kako Splićani reaguju na žene koje se kupaju u burkiniju

Događaji u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori oko burkinija i hidžaba na kupalištima podigli su medijsku prašinu i izvan nacionalnih granica

 

 

Ovog ljeta u Splitu smo se nagledali svakakvih prizora koje ne treba više posebno izdvajati. Dovoljno je samo proći centrom grada nakon ponoći. Opijanje, povraćanje, fizički obračuni, snimke osoba u “zanosu” ljudima ispod kuće, u parkovima, u povijesnoj jezgri grada, dilanje droge uz već svakodnevnu buku i nepoštivanje javnog reda i mira. Split ima svoje probleme koje nastoji riješiti, ali među njima nije burkini, odnosno plažna odjevna kombinacija koja muslimanskim vjernicama zamjenjuje klasični kupaći kostim, piše Slobodna Dalmacija.

 

 

Događaji u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori oko burkinija i hidžaba na kupalištima podigli su medijsku prašinu i izvan nacionalnih granica. Tjeranje kupačica iz javnih bazena uz rečenice kao što su “mrzim muslimane” predstavljaju govor mržnje.

 

 

Tema je otvorena u baš u Bosni i Hercegovini, zemlji gdje je islam s katoličanstvom i pravoslavljem jedna od tri dominantne religije. Na gradskom kupalištu u Tuzli, gdje se najveći broj stanovnika deklariraju kao osobe islamske vjeroispovijesti, žena koja nosi burkini bila je potjerana s plaže. To je potaknulo vjersku raspravu, a kasnije i političku.

 

 

Nekoliko sedmica kasnije na kupalištu u Baru u Crnoj Gori ženu s hidžabom je potjerala osoba koja se predstavljala kao vlasnik plaže uz već citiranu rečenicu koja je danas predmet sudskog spora.

 

 

U Hrvatskoj ovog ljeta nisu evidentirani slični događaji. Prije mjesec dana smo tražili očitovanje Islamske zajednice, ali nismo odgovor oko spomenutog slučaja. Splitsko-dalmatinsku županiju u prvih sedam mjeseci posjetilo je nekoliko tisuća gostiju iz zemalja s većinski muslimanskim stanovništvom: Turska, Maroko, Tunis, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Kazahstan, Katar, Jordan.

 

 

Osobe s hidžabom mogu se vidjeti svakog dana diljem Splita. Čini se da nikome ne smetaju niti im itko pridaje posebnu pažnju na način da se, recimo, bulji u njih, a kamoli da ih se etiketira ili tjera.

 

 

Ovih smo dana u Splitu upoznali Mariam i Linu iz Danske koje su rekle kako su muslimanke. Mariam nosi hidžab, Lina ne. Tu su šest dana, a u Splitu su im omiljene baš plaže. Kažu kako ima zurenja, ali je drugi dojam o lokalcima bolji nego prvi:

 

 

– Kupam se u burkiniju. Bilo je zurenja, ali nitko ništa nije rekao – rekla je Mariam.

 

 

– Nije bilo nepristojnosti. Kad pričamo s njima dragi su. Ali prvi dojam nije prijateljski, gostoljubiv. Međutim, kada krenemo razgovarati bude sve okej – svoje dojmove Splićanki i Splićana dale su Dankinje.

 

 

Ono što su istaknuli kao negativno, a o čemu smo već pisali, je nedostatak halal-opcija u ugostiteljskim objektima. Kažu Dankinje kako im je kao muslimankama sužen izbor.

 

 

Je li burkini odjevni predmet ili kupaći kostim, smije li se nositi u društvu muškaraca ili samo u društvu žena te mora li ga se uopće nositi tema je visoke politike i Facebook rasprava.

 

 

U Francuskoj je u nekim gradovima i općinama zabranjeno nositi burkini s time da je zemlja već poznata po zakonima kojima se ograničava mogućnost prekrivanja lica u javnosti. Sličan je primjer primijenjen diljem Europe kao u Austriji, Italiji, Belgiji i Njemačkoj i do danas su tema političkih rasprava i pravosudnih trakavica.

 

 

Zakonski je ograničeno nošenje odjeće koja prekriva lice u Nizozemskoj, Danskoj, Španjolskoj gdje je tema i dalje aktualna.

 

(DEPO PORTAL/dg)

(236)

Dok ih kod nas u BiH tjeraju: Evo kako Splićani reaguju na žene koje se kupaju u burkiniju

| Slider, Vijesti |
About The Author
-