granice!
Beogradski mediji su otkrili da lideri regije još nisu usuglasili prijedlog zaključaka te da je prvi čovjek Slovenije Borut Pahor prilikom posjeta Beogradu pokušao Vučiću podmetnuti kukavičje jaje u smislu usuglašenih zaključaka, a koji bi podrazumijevali nepromjenjivost granica.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić unio je potpunu pometnju pred Samit Procesa Brdo-Brioni, jer još nije utanačen predlog zaključaka koji bi po završetku skupa lidera regiona trebalo da prihvate svi učesnici, saznaju nezvanično beogradske “Novosti”, bliske predsjedniku Srbije, Aekdsandru Vučiću.
“Novosti” pišu da je prvi čovjek Slovenije Borut Pahor prilikom nedavne posjete Beogradu pokušao svom domaćinu Vučiću podmetnuti “kukavičije jaje” u vidu usaglašenih zaključaka, a koji bi podrazumijevali nepromjenljivost granica u našem regionu.
Prvi čovjek Srbije insistirao je međutim da se u dokument ubaci odredba o poštovanju samo državnih koje su utemeljile Ujedinjene nacije. Vučićev zahtjev je prihvatljiv svim državama (BiH, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji…) koje su primljene u članstvo Ujedninjenih naroda u okviru postojećih granica 1990. godine, no ne odgovara Kosovu koje još nema stolicu u Ujedinjenim nacijama.
Naravno, taj općevažeći princip ne odgovara ni Miloradu Dodiku, no o tome ne ionako odlučuju čelnici RS-a nego čelnici Srbije!
Podsjećamo, Vučić i Pahor susreli su se u petak u Beogradu, a predsjednik Slovenije je tada istakao da EU mora pokazati “nove, svježe procese strategije širenja bloka” te da je širenje na Zapadni Balkan “geopolitička hitnost”.
“Bilo bi sjajno kad bi, više ili manje istovremeno, u EU ušle sve zemlje Zapadnog Balkana”, rekao je Pahor, naglašavajući da EU proširenje mora staviti na značajno višu poziciju u svojoj agendi.
“Samo u tom slučaju granice više neće imati takav značaj, a nacionalizam će izgubiti privlačnost. To je važno za očuvanje mira i sigurnosti, kao i blagostanja ljudi”, rekao je. Dodao je kako je s Vučićem najdulje razgovarao o nepromljenjivosti granica i podsjetio da je nakon 90-ih godina došlo do formiranja novih te da je izmjena granica mirnim putem nemoguća.
Vučić je, pak, optužio velike sile optužio za neprincipijelan stav prema Srbiji, da se Srbija treba ponašati kao da je “zgažena” i da “te iste zemlje izmišljaju nepostojeća načela da bi se Srbiji nametnula nečija volja”.
Dodao je da se radi “o licemjerju dijela zapadnih sila koje nemaju nikakva načela, nego ih izmišljaju po potrebi, poput priče o nepromjenjivosti granica”. Postavio je pitanje kada su zapadne sile tačno počele “primjenjivati načelo nepromjenjivosti granica – 1991. kada je razbijana SFRJ, ili 1998. početkom secesije Kosova, ili 2008. kad je Kosovo proglasilo nezavisnost, bez odluke donesene u UN-u”.
Slovensko Delo, pak, piše kako je Vučić za Prvu TV izjavio da je uložio dodatak na zaključak o protivljenju promjenama granica na Zapadnom Balkanu. Dopunio ga je, pišu, idućom rečenicom: “A u skladu s Poveljom UN-a i odlukama tijela UN-a”. Vučić je pojasnio kako je primio prijedlog zaključka, kako su se ostali lideri država s tim složili, ali je on “unio mali amandman i da je to sada za njih pakao”. Smatra da njegovu dopunu “neće prihvatiti jer bi to značilo Kosovo u okviru Srbije”, ali ga to, citiraju ga, “ne brine jer ima mirnu savjest, a mogu prihvaćati šta žele, ali bez Srbije”.
(29)