Ekspanzija Turaka i Albanaca ubrzano mijenjaju etničku strukturu Crne Gore OVO JE PLAN

Ekspanzija turskih preduzetnika u Crnoj Gori i rastuće prisustvo Albanaca, posebno onih sa Kosova, imaju geostrateške, a ne ekonomske razloge i ubrzano menjaju etničku strukturu te zemlje, tvrdi lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević.

 

Zbog toga što je politika Mila Đukanovića bazirana na podjelama, Srbi i Crnogorci postaju lak plijen za bilo koju stranu silu koja želi da se instalira u Crnoj Gori. Time, smatra Medojević, lako mogu biti ugroženi i stabilnost zemlje i vitalni nacionalni interesi.

U prethodnih nekoliko godina u Crnoj Gori je primijetan sve veći broj značajnih unutrašnjih a u poslednje vrijeme i spoljnih migracija i doseljavanja stanovništva. Predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević kaže da u jednoj maloj zemlji od 630 hiljada stanovnika ovakvi procesi u perspektivi mogu biti veoma opasni po etničku i demografsku strukturu. Veoma je vjerovatno da aktuelne imigracije u Crnu Goru u svojoj pozadini nemaju ekonomsku već geostratešku logiku, dodaje on.

„U poslednjih godinu dana takođe se primjećuje i ekspanzija turskih preduzetnika, a prema mojim saznanjima, ne radi se o ekonomskom interesu, već o geostrateškim procesima gdje je bukvalno riječ o gulenistima koji dolaze u Crnu Goru, osnivaju firme i masovno zakupljuju poslovne prostore, kupuju nekretnine, placeve. Postoji jasna naznaka da oni tu ne dolaze zbog ekonomskih interesa, već da žele da se nastane u Crnoj Gori“, kaže Medojević.

S tim u vezi, naš sagovornik postavlja pitanje — otkud najednom ogroman broj turskih firmi u Crnoj Gori?

„U Starom gradu u Kotoru većinu poslovnih prostora zakupile su te firme, koje se ne pojavljuju direktno, već su vrlo oprezne. Državljani Turske su za godinu dana na teritoriji Crne Gore osnovali ukupno 1.700 firmi. U pitanju su turski biznismeni, gulenisti, a s obzirom na to da je poznato da su u vezi sa američkim specijalnim službama sa kojima su zajedno radili tajne operacije u Turskoj i regionu, to izaziva ozbiljnu zabrinutost“, ističe Medojević.

„Oni u Crnu Goru sigurno ne dolaze zbog ekonomskog interesa. Crna Gora je siromašna zemlja, sa malim tržištem, i domaći preduzetnici muku muče da svoje kompanije ostave u životu, a ne da naprave neki veliki biznis. Ovdje su krupni poslovi i velike pare rezervisani samo za tajkune bliske Đukanoviću“, objašnjava Medojević.

Naš sagovornik takođe smatra da u pogledu masovnog doseljavanja turskih državljana u Crnu Goru „očigledno postoji neki plan koji će se vrlo brzo vidjeti, jer ti ljudi ne ulažu toliki novac u Crnu Goru da sjutra ne bi imali neku jasnu ideju, interes ili politički uticaj“.

Sa druge strane, Medojević upozorava na to da se u Crnoj Gori u poslednjih nekoliko godina etablirao i punkt albanske mafije sa Kosova koji se sada, kako tvrdi, nalazi u Budvi.

„Tu se rade veliki građevinski poslovi, očigledno sa velikim brojem stanova koje će planski kupiti Albanci iz Albanije i sa Kosova, a ne naši Albanci iz Crne Gore, koji takođe godinama napuštaju Crnu Goru“, kaže Medojević.

„Punkt albanske mafije u Budvi je povezan sa OVK i albanskom mafijom, dok 1.700 turskih firmi navodi na vrlo jasan zaključak da ovdje može doći do promjene demografske i etničke strukture i do povećanog uticaja nekih stranih faktora u Crnoj Gori preko novih stanovnika koji tu ne dolaze iz ekonomskih razloga ili jer traže spas u Crnoj Gori, već iz nekih geostrateških razloga“, smatra Medojević.

Nažalost, kako ističe naš sagovornik, Srbi i Crnogorci su zahvaljujući politici Mila Đukanovića podijeljeni i posvađani, što Crnu Goru danas čini lakom metom za bilo koga sa strane.

„Kada ja to kažem u Crnoj Gori, odmah me napadaju režimski mediji i NVO koje rade pod kontrolom američke ambasade, tako da moj glas i glas DF-a ostaje usamljen. Dakle, moja priča nema nikave veze sa pravima Bošnjaka ili Albanaca u Crnoj Gori, ovdje se radi o nekim geostrateškim pomjeranjima koja mogu opet da dovedu u situaciju da neke velike sile iskoriste Crnu Goru i Balkan za promovisanje svojih interesa i za izazivanje nestabilnosti“, naglašava Medojević.

„Mi ovako posvađani u Crnoj Gori, posebno Crnogorci i Srbi u raznim partijskim rovovima, bojim se da propuštamo neke ozbiljne geostrateške tokove koji će ugroziti stabilnost naše zemlje i vitalne nacionalne interese, a kada bude svima jasno, možda bude kasno“, upozorava naš sagovornik.

Na kraju razgovora za Sputnjik, Medojević zaključuje da ni NATO u ovom slučaju ne može biti ni od kakve pomoći Crnoj Gori. Kako dodaje, NATO će ubuduće samo tražiti od Crne Gore da poveća troškove odbrane, bude interoperabilna, i da učestvuje u nekim operacijama Alijanse, ali, kako naglašava, „NATO je vojni savez koji ne rešava suštinska politička pitanja“.

Nebojša Popović (Sputnik)

(1147)

Ekspanzija Turaka i Albanaca ubrzano mijenjaju etničku strukturu Crne Gore OVO JE PLAN

| Kolumne, Slider, Vijesti |
About The Author
-