Predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan poručio je zvaničnom Washingtonu da će zasigurno pretrpjeti štetu zbog stava kojim podržava Kurdsku demokratsku uniju (PYD), sirijskoj produžnici PKK.
“Ovo pitanje je poput priče o škorpionu i žabi. Škorpion će, zbog svog karaktera, zasigurno jednog dana ujesti žabu”, rekao je Erdogan tokom susreta s lokalnim liderima u Ankari.
Njegove riječi dolaze nakon spora između saveznika NATO-a Ankare i Washingtona koji je uslijedio nakon što su Sjedinjene Američke Države (SAD) PYD okarakterisale “pouzdanim partnerom”, umjesto terorističkom organizacijom. SAD su također u borbi protiv ISIS-a pružile podršku Jedinicama narodne odbrane (YPG), vojnom krilu PYD-a.
S druge strane, Turska, američki saveznik u NATO-u, PYD smatra terorističkim elementom kao i PKK. Turska vlada je nedavno saopćila kako se protivi da PYD učestvuje u ženevskim pregovorima o Siriji.
Američki ambasador u Ankari John Bass pozvan je u utorak u Ministarstvo vanjskih poslova Turske zbog nedavnih izjava glasnogovornika State Departmenta Johna Kirbyja o PYD-u, sirijskom ogranku PKK. U Ministarstvu vanjskih poslova Turske Bassu su iznijeli zabrinutost zvanične Ankare zbog izjave Kirbyja o PYD-u.
Kirby je nedavno kazao kako SAD ne vide PYD kao terorističku organizaciju.
“Mi ne definiramo PYD kao terorističku organizaciju”, rekao je tada Kirby koji je dodao kako će SAD nastaviti da s Turskom razgovara o tom pitanju.
Erdogan je istakao kako je teško shvatiti da SAD podržava PYD, a da je istovremeno u savezništvu s Turskom.
“Rekao sam vam mnogo puta. Jeste li s nama ili s terorističkom organizacijom PYD i YPG? Kakva je to alijansa? To je teško shvatiti. Iako smo im to kazali stotinu puta, oni u našem prisustvu šute o tome i onda iza naših leđa kažu da ne priznaju ove grupe kao teroriste”, rekao je Erdogan.
Također je kritikovao i poziv Ujedinjenih nacija (UN) upućen Turskoj i Evropskoj uniji da prihvati na desetine hiljada civila koji bježe sa sjevera Sirije.
“Čemu to onda UN služi? Ako je tako lako, ja vas pitam: ‘Mi smo do sada prihvatili oko tri miliona ljudi iz Iraka i Sirije, a šta ste vi to uradili?”, rekao je turski predsjednik.
Naglasio je na kraju kako se rat u Siriji pretvorio u, kako je rekao, “deportaciju i genocid”.
Podsjećamo, trenutno se u Turskoj nalazi oko 2.7 miliona izbjeglica iz Sirije i 170.000 Iračana u kampovima u blizini granice na jugu zemlje i u mnogim gradovima diljem zemlje. Zvanična Ankara je do sada potrošila oko 9 milijardi dolara za zbrinjavanje izbjeglica, od čega je UNHCR donirao 455 miliona dolara.
(33)