Iako se zapisivanje smatra već zastarjelom tehnikom, ono zapravo podstiče razvoj ideja.
Dok pišete, mozak analizira i fokusira se na bitno. Neki od najuspješnijih biznismena koriste tradicionalan organizacioni trik, gdje god idu, nose sa sobom svesku i olovku.
Bil Gejts i Ričard Brenson koriste svesku za zapisivanje ideja. Sa olovkom i papirom pri ruci, ova dva mogula lakše prate i pamte sve što im padne na pamet tokom dana. – Ne znam gdje bih bio da nemam olovku pri ruci da zapišem ideje čim mi padnu na pamet – otkrio je Brenson. Šeril Sendberg, direktorica operativnih poslova na Facebooku, smatra da je sveska nešto poput dnevnog planera.
Ona u nju zapisuje sve što treba da uradi, a kada to završi pocijepa tu stranicu. Čim vam nešto padne na pamet, zapišite jer u suprotnom ćete to vjerovatno zaboraviti.
Zapisivanjem informacija iz kratkoročnog sjećanja “prebacujemo” u dugoročno. Ideje naglo dolaze, i isto tako, brzo nestaju.
Zapisivanje ciljeva ih osnažuje: svakodnevno podsjećanje i usmjeravanje čovjeka mu olakšava ostvarenje. Fokusiranje energije na bitne svakodnevne stvari, zapisivanje sprječava rasipanje pažnje, energije i vremena na nebitne sitnice. Zapisivanjem zadataka, popisa namirnica i dnevnih obaveza, čovjek rasterećuje svoj mozak, pa je usmjereniji na ono što radi, znajući da ništa neće zaboraviti.
Ako čovjek ima problem, uvijek je dobro zapisati ga, kao i ideje kako da se taj problem riješi, na taj način rasterećuje se mozak i ima se jasnija slika rješenja.
Zapisivanjem upoznajemo sami sebe, a gledajući unatrag na svoje bilješke čovjek može da analizira kako raspoređuje vrijeme, na šta se fokusira i na taj način jednostavnije stvori sliku krajnjeg cilja..
Izvor: Avaz.ba
(307)