Generalni sekretarijat Vijeća ministara BiH odbio zahtjev Komisije za borbu protiv korupcije uz tvrdnju da je stenogram sa sjednice “povjerljiv materijal”
Generalni sekretarijat Vijeća ministara BiH odbio je dostaviti Komisiji za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) audiozapis i stenogram sa sjednice Vijeća ministara.
Riječ je o sjednici na kojoj se prošle godine raspravljalo o Izvještaju o provođenju javnog saslušanja predstavnika Instituta za mjeriteljstvo BiH i Vijeća za mjeriteljstvo BiH u vezi s donošenjem novih podzakonskih akata koje je u međuvremenu Sud BiH stavio van snage.
Stenogram proglasili povjerljivim i internim materijalom
Komisija je željela saznati kako se na sjednici Vijeća ministara BiH došlo do odluke da se ne ispoštuju zaključci Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH u vezi s navedenim izvještajem.
Iako je Komisija za borbu protiv korupcije, organ jednog od domova najvišeg zakonodavnog tijela u zemlji i premda Vijeće ministara BiH za svoj rad odgovara Parlamentarnoj skupštini BiH, iz Generalnog sekretarijata Vijeća ministara detalje sa sjednice koje traži Komisija proglasili su “povjerljivim i internim”.
Sjednica održana prošle godine
„Nakon razmatranja vašeg zahtjeva, obavještavamo vas da nismo u mogućnosti udovoljiti istom, budući da prema članku 53. stavku 2. Poslovnika o radu Vijeća ministara BiH, magnetofonski snimci sjednica Vijeća ministara BiH smatraju se povjerljivim materijalima i materijalima za internu upotrebu“, navodi se u dopisu upućenom Komisiji.
Napominju da će zahtjev Komisije delegirati i Vijeću ministara BiH koje jedino može donijeti odluku o odobravanju dostave traženih audiozapisa.
Predsjednik Komisije Branislav Borenović ocijenio je danas skandaloznim ovakav odgovor i ponašanje Vijeća ministara BiH i njihov odnos prema Komisiji kao parlamentarnom tijelu.
Komisija će naknadno zauzeti stav o tome šta će učiniti u kontekstu da Vijeće ministara BiH poštuje odluke Predstavničkog doma PSBiH i same Komisije.
Inače, na ovaj način iz Vijeća ministara BiH nastavljaju s opstrukcijama koje se tiču pokušaja da se u BiH potpuno eliminira plan da SNSD preuzme posao kontrole mjerenja gledanosti TV stanica vrijedan desetine miliona maraka na godišnjem nivou.
Taj pokušaj je Komisija za borbu protiv korupcije donekle zaustavila, ali Vijeće ministara BiH od augusta prošle godine “baca klipove” u točak napretka napravljen na tom putu.
Prvo je Vijeće ministara BiH odbilo provesti zaključke Predstavničkog doma PSBiH još iz augusta prošle godine u kojima je, između ostalog, traženo da u roku od 90 dana predlože izmjene i dopune Zakona o mjeriteljstvu BiH, vodeći računa o usklađivanju s najboljim praksama iz okruženja i standardima EU.
Igor Dodik trebao preuzeti monopol nad mjerenjem gledanosti
Vijeće ministara BiH nije željelo ni odgovoriti Komisiji na ranije upućena pitanja o razlozima odbijanja zaključaka Doma.
U međuvremenu, posao izrade izmjena Zakona o mjeriteljstvu BiH na sebe je preuzela Komisija koja će, kako je odlučeno na današnjoj sjednici, taj zakon uputiti Predstavničkom domu PSBiH da ga usvoji po hitnoj proceduri.
Da bi opstrukcije u vezi s temom o mjerenju gledanosti bile jasnije, treba podsjetiti da je Institut za mjeriteljstvo BiH, na čelu s SNSD-ovom direktoricom Milicom Ristović-Krstić, krajem 2023. godine krenuo u trasiranje i otvaranje puta za preuzimanje monopola nad mjerenjem gledanosti televizijskih stanica u BIH.
Ristović-Krstić je bila zadužena da izmijeni pravilnik o mjerenju gledanosti TV stanica na način da je u njemu propisala uvjete o karakteristikama za internet-peoplemeter, koje nije mogla ispuniti nijedna kompanija iz BiH.
Ranije je uvjete iz pravilnika ispunjavalo 11 kompanija u BiH, a posao mjerenja gledanosti bez problema vršila je jedna mjeriteljska laboratorija iz Sarajeva koja je imala sve potrebne dozvole, licence i certifikate.
Izmjene pravilnika
No, uređaje tražene pravilnikom koji je donijela Ristović-Krstić imala je samo jedna firma iz Velike Britanije, o čemu je Raport već pisao.
S druge strane, početkom prošle godine, na scenu stupa Marko Gujaničić, blizak porodici Dodik, odnosno Igoru Dodiku, sinu Milorada Dodika.
On je registrirao firmu See Media Research u Banjoj Luci koja je s tom britanskom firmom trebala “pobijediti” na konkursu za posao mjerenja gledanosti TV stanica u BiH.
No Komisija za borbu protiv korupcije, ali i bh. kompanije oštećene odlukom SNSD-ove direktorice, pokrenuli su prijavu protiv Ristović-Krstić.
Potom je ona saslušana pred Komisijom, izvještaj o tome je proslijeđen Predstavničkom domu PSBiH, a krajem prošle godine Sud BiH je poništio sporni pravilnik.
Amerikanci „provalili“ Igorovu ulogu i veze
Kao satisfakcija i Komisiji i oštećenima stigla je i nedavna odluka američkog ministarstvo finansija (OFAC) koje je na crnu listu zbog finansijskih veza s Miloradom Dodikom stavilo i kompaniju SEE Media Research.
OFAC je utvrdio da su Igor Dodik i Marko Gujaničić bili uključeni u osnivanje kompanije SEE Media Research LTD sa sjedištem na Kipru i lokalne operacije u BiH.
Obojica su identifikovani u šemi vezanoj uz medijska istraživanja i anketiranje javnosti u BiH kojom su nastojali iskoristiti promjenu pravila, a koju je Sud BiH poništio jer je bila nezakonito restriktivna i protivna javnom interesu.
Igor Dodik: OFAC utvrdio vezu
Uprkos tome što je i OFAC pojasnio da je ranije od Sjedinjenih Američkih Država sankcionirani Igor Dodik sa saradnicima radio između septembra 2023. i jula 2024. godine na tome kako bi osigurao da njegova kompanija ima monopol nad mjerenjem TV gledanosti, iz Vijeća ministara BiH, koje se krije iza opravdanja Generalnog sekretarijata o „povjerljivosti“ stenograma sa sjednice, očigledno i dalje štite one koji podržavaju plan o nezakonitom preuzimanju tog posla.
Ovo je još jedan dokaz da se bespoštedna borba nad kontrolom mjerenja gledanosti TV stanica nastavlja, a tek će se vidjeti hoće li se stati ukraj igrama u vezi s ovim poslom kojim se duže od godinu niko ne bavi.
Autor: Semira Degirmendžić
(1)