Igor Dodik kontrolira mnoge kompanije u ovoj mreži, dok prikriva svoju osobnu povezanost s kompanijama oslanjajući se na formalne vlasnike i direktore.
Ured za kontrolu stranih sredstava (OFAC) Ministarstva financija SAD-a sankcionirao je pet pojedinaca i jedan entitet koji olakšavaju napore predsjednika bh. entiteta Republika Srpska (RS) Milorada Dodika (Dodik) i njegove porodice da se obogate na javni račun.
Nove mjere također ciljaju osam pojedinaca koji su, pod Dodikovim vodstvom, organizirali i proveli obilježavanje “Dana Republike Srpske” (Dan RS-a) u januaru 2024., što je u suprotnosti s principima Dejtonskog mirovnog sporazuma i što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine (BiH) proglasio neustavnim.
“Današnje mjere naglašavaju Dodikove kontinuirane napore da podriva demokratski i multietnički okvir koji definira suvremenu Bosnu i Hercegovinu,” izjavio je vršilac dužnosti podsekretara Trezora za borbu protiv terorizma i financijsko obavještavanje Bradley T. Smith.
“Sjedinjene Američke Države, koristeći naše proširene ovlasti, ostaju posvećene ometanju svih pokušaja Dodika i njegovih saveznika da se obogate i destabiliziraju regiju”, dodao je.
Napori Dodikovih da se obogate rezultirali su OFAC-ovim sankcioniranjem ključnih dijelova Dodikove koruptivne mreže: 20. oktobra 2023., 18. juna 2024., 6. novembra 2024. i 18. decembra 2024., uključujući nekoliko kompanija i pojedinaca pod direktnom kontrolom Dodikovog sina, Igora Dodika.
Igor Dodik kontrolira mnoge kompanije u ovoj mreži, dok prikriva svoju osobnu povezanost s kompanijama oslanjajući se na formalne vlasnike i direktore.
DODIKOVA KORUPTIVNA MREŽA
Državljanin BiH i Srbije Pavle Ćorović je suprug Gorice Dodik, koja je sankcionirana od strane SAD-a, i direktor kompanije Global Liberty d.o.o. Laktaši iz RS-a, koja je također sankcionirana 20. oktobra 2023. Zajedno s drugim kompanijama povezanim s porodicom Dodik, Global Liberty je dobio unosne poticaje iz budžeta RS-a.
OFAC je sankcionirao Ćorovića zbog posjedovanja ili kontrole, direktno ili indirektno, kompanije Global Liberty, čija su sredstva i interesi blokirani u skladu s E.O. 14033.
Radmila Bojanić i Nemanja Reljin iz BiH su direktorica i vlasnik Nimbus Innovations d.o.o. Banja Luka, kompanije sankcionirane 18. decembra 2024. Ranije su Bojanić i Reljin obavljali iste funkcije u Sirius 2010 d.o.o. Banja Luka, kompaniji koja je sankcionirana 18. juna 2024., prije nego što se formalno spojila s Nimbusom. Nimbus i Sirius su bile pod kontrolom Igora Dodika. Bojanić je dostavljala poslovne izvještaje Igoru i tražila njegovo odobrenje prije donošenja poslovnih odluka.
Kako bi ostvario korist od kompanija pod svojom direktnom ili indirektnom kontrolom, Igor Dodik se oslanja na strateške uvide suradnika koji su odgovorni njegovim interesima. Na primjer, državljanin BiH Siniša Dodik izvještavao je Igora o brojnim visokoprofilnim razvojnim događajima i savjetovao ga o poslovnim prilikama. Igor Dodik i srbijanski državljanin Marko Gujaničić identificirani su u javnosti u shemi povezanoj s medijskim istraživanjima i anketama javnog mnijenja u BiH, u kojoj su nastojali iskoristiti nedavnu promjenu pravila, koja je naknadno poništena od strane Suda BiH zbog nezakonitog ograničenja i suprotnosti javnom interesu.
Igor i Gujaničić su bili uključeni u osnivanje kompanije SEE Media Research LTD na Kipru i lokalnih operacija u BiH. Igor je surađivao sa suradnicima između najmanje septembra 2023. i jula 2024. kako bi osigurao da njegova preferirana kompanija ima monopol na mjerenje gledanosti TV programa. Gujaničić je također predložio Igoru strategiju manipulacije odgovorima na TV anketama kako bi ostvarili svoje ciljeve.
OBILJEŽAVANJE DANA RS
Od 8. do 10. januara 2024., vlada RS-a organizirala je obilježavanje Dana RS-a usprkos prethodnim odlukama Ustavnog suda BiH, koji je proglasio obilježavanje 9. januara neustavnim zbog kršenja obaveze nediskriminacije u Ustavu BiH. Dodik je osobno nadgledao i usmjeravao napore organiziranja ovog događaja.
Sudionici organizacije uključuju ministra unutrašnjih poslova RS-a Sinišu Karana, šefa kabineta predsjednika RS-a Danijela Dragičevića, šefa protokola RS-a Gorana Rakovića, generalnog sekretara RS-a Dalibora Panića, direktoricu Radio-televizije RS-a Dijanu Milanković, predsjednika Ustavnog suda RS-a Džerarda Selmana, predsjednika Akademije nauka i umjetnosti RS-a Rajka Kuzmanovića i šefa kabineta predsjednika Narodne skupštine RS-a Gorana Filipovića.
OFAC sankcionira ove osobe prema E.O. 14033 zbog njihovog doprinosa kršenju ili opstruiranju provedbe mirovnih sporazuma i ustavnih odluka.
Osim toga, Dodik je 2024. godine uputio nekoliko dužnosnika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) da formiraju radnu grupu za izradu plana o odcjepljenju RS-a od BiH. Karan i Panić su bili dio ovog separatističkog radnog tima koji je sastavio plan za secesiju RS-a na Dodikov zahtjev.
OFAC sankcionira Karana, Dragičevića, Rakovića, Panića, Milanković, Selmana, Kuzmanovića i Filipovića prema E.O. 14033 zbog njihove odgovornosti ili sudjelovanja u djelovanju koje opstruira provedbu regionalnih sigurnosnih i mirovnih sporazuma ili koja predstavlja značajan rizik za počinjenje takvih aktivnosti.
Ove sankcije su dio kontinuiranog napora Sjedinjenih Američkih Država da spriječe destabilizirajuće aktivnosti i podrivanje vladavine prava u Bosni i Hercegovini, posebno od strane rukovodstva RS-a, pod vodstvom Milorada Dodika, navedeno je u saopćenju.
Najnovije sankcije političarima u bh. entitetu RS i osobama od povjerenja Milorada Dodika za „Slobodnu Bosnu“ komentirao je politolog Davor Gjenero.
Bosna i Hercegovina pamti kraj mandata Visokog predstavnika međunarodne zajednice Valentina Inzka, austrijskog diplomata i lidera slovenske manjinske zajednice u austrijskoj Koruškoj, koji se od marta 2009, kad je počeo njegov mandat u BiH, pa do desetak dana prije isteka mandata u julu 2021, nije koristio Bonskim ovlastima, ali je te ovlasti iskoristio na samom kraju mandata da bi nametnuo promjene u Kazneni zakon BiH, koje se odnose na zabranu negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca.
Oduševljenje Inzkom u krugovima onih koji drže do suvereniteta BiH i njene održivosti bilo je veliko, velik dio međunarodne zajednice čvrsto je podržao Inzkovu odluku i mnogi su se nadali da će ona biti dobar uvod za novi odnos prema suočavanju s prošlošću.
Slično onome što je uradio Inzko, događa se i u zadnjim danima mandata administracije američkog predsjednika Bidena. U ponedjeljak na dužnost stupa Donald Trump, sada kao 47. predsjednik SAD-a, a na samom kraju mandata „cure” dobre odluke Bidenove administracije. Jedna je ona koja nastoji „istjerati na čistac” režim Aleksandra Vučića u Beogradu, uključivanjem NIS-a u paket sankcija protiv ruskih naftnih kompanija, a na samom kraju mandata širi se i lista sankcioniranih osoba u režimu Milorada Dodika u BiH.
Kad se na toj listi nađu s jedne strane predsjednik „enitetske akademije”, a s druge predsjednik entitetskog ustavnog suda, jasno je da se definicija Dodikova entiteta kao svojevrsne „outlow paradržave”, paradržave onkraj zakona, samo zaoštrava.
Već ionako je najveći dio političke elite tog entiteta proskribiran američkim sankcijama, koje znače potpunu izolaciju tih institucija u cijelom civiliziranom svijetu. Svima je jasno da je proširena lista sankcija nešto što će ostati dio pravne baštine i u 47. američkoj administraciji, i da one neće biti tek tako ukinute, iako Dodik sokoli svoje sljedbenike kako bi se upravo to moglo dogoditi.
Upravo kao i odluka Visokog predstavnika Inzka, mjere što ih donosi administracija SAD na odlasku dobre su, ali za preokret, za stvarno rješavanje problema u BiH potrebno je znatno više – sustavno dosljedno provođenje i kažnjavanje svih koji sudjeluju u izigravanju tih mjera, uključujući i Srbiju, koja nastavlja posredno financirati manji BiH entitet i tako sprečava da se Dodik i sljedbenici suoče s neizbježnim – s ekonomskim i političkim bankrotom i likvidacijom paradržavnog projekta, kazao je Gjenero.
(SB)
(5)