Glavna svjetska intriga oko rata u Ukrajini! Nešto krupno i opasno se sprema u junu, pratite šta radi ova zemlja!

U nadolazećim mjesecima glavna svjetska intriga oko rata u Ukrajini ticat će se Kine. Može postati sila koja mijenja tijek događaja.

 

 

Rusija, Ukrajina i Zapad ga doživljavaju u tom svojstvu. Ali svaki na svoj način.

 

Aktivacija u “kineskom” smjeru vidljiva je u rasporedu službenih posjeta. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov posjetio je Peking prošli tjedan, a primio ga je kineski predsjednik Xi Jinping.

 

U Pekingu je bio i njemački kancelar Olaf Scholz. Početkom svibnja Xi će odletjeti u Pariz, gdje će se sastati s Emmanuelom Macronom.

 

Vladimir Putin će sredinom svibnja odletjeti u Kinu, a sredinom lipnja Ukrajina namjerava održati summit u Švicarskoj o “formuli mira” Vladimira Zelenskog, koji je izrazio posebnu želju da na njemu budu prisutne i zemlje globalnog juga.

 

Kijev i Zapad stvarno žele da Kina prisustvuje. Jer bez toga ova konferencija neće ispuniti svoju glavnu ulogu koju su joj dodijelili Ukrajina i Zapad: demonstrirati ujedinjenje vodećih svjetskih sila oko „formule mira“ Zelenskog, koja će potom biti predstavljena Kremlju kao „zahtjev“. cijele svjetske zajednice“.

 

Zauzvrat, ovo je dio šireg napora Zapada da prekine bliske veze Kine s Rusijom, što Moskvi omogućuje da zaobiđe zapadne sankcije.

 

Globalno, cilj Ukrajine i zapadnih partnera je potaknuti Peking da prekine ekonomsku potporu Moskvi, što bi bio veliki udarac.

 

Podsjetimo, Amerikanci su nedavno pooštrili kontrolu poštivanja sankcija i proširili popis, nakon čega su počeli problemi u financijskim obračunima kineskih banaka s Rusima.

 

No, sudeći po tome što uopće nije zaustavio trgovinu između Rusije i Kine, Peking ima političku odluku da unatoč sankcijama nastavi suradnju s Ruskom Federacijom. Ali pritisak Zapada se nastavlja.

 

 

Pritisak na Kinu

 

Nedavno su mediji pisali, pozivajući se na šefa State Departmenta Antonija Blinkena, da je Washington zabrinut zbog širenja vojne suradnje između Kine i Rusije.

 

Tada je američka ministrica financija Janet Yellen zaprijetila Kini sankcijama i drugim posljedicama za suradnju s Rusijom.

 

Glavna poluga pritiska Zapada na Kinu je vanjskotrgovinski faktor. SAD i EU glavna su izvozna tržišta za Kinu, čiji bi gubitak bio vrlo bolan za Peking.

 

Međutim, ta je ovisnost obostrana: Zapad također ovisi o ponudi ogromnog asortimana kineske robe, koju ili ne može uopće zamijeniti, ili može, ali skupljim analogima, što će ubrzati inflaciju.

 

Osim toga, pravi ekonomski rat između Zapada i Kine povlači za sobom “bijeg” Pekinga od dolara i eura, što će oštro pogoršati probleme i ovih valuta i globalnog financijskog sustava koji na njima počiva.

 

Zato će biti vrlo teško, ako ne i nemoguće, prisiliti Kinu da napusti svoje veze s Rusijom. Štoviše, čini se da Kina i Rusija namjeravaju provesti vlastitu agendu, koja se ne poklapa s onom Ukrajine i Zapada.

 

Njegovi obrisi pojavili su se doslovno prošlog tjedna.

 

Prvo je Lavrov na sastanku s veleposlanicima u Moskvi izjavio da Rusija podržava kineski mirovni plan koji je predložen 24. veljače 2023. godine.

 

Podsjetimo, temelji se na tezi o potrebi prekida vatre duž prve crte bez povlačenja ruskih trupa s teritorija Ukrajine. Drugo, Lavrov je ponovio istu ideju tijekom posjeta Pekingu.

 

U biti, Rusija i Kina su se ujedinile oko nove mirovne formule, koja je postala alternativa “formuli Zelenskog”.

 

A to otvara izglede za cijeli niz daljnjih akcija.

 

Prije svega, Kina može postaviti dva uvjeta za svoje sudjelovanje na mirovnoj konferenciji.

 

Prvo, da u tome sudjeluje i Rusija, koja, usput rečeno, nije pozvana.

 

Drugo, uz mirovnu formulu Zelenskog, trebao bi razmotriti i kineski mirovni plan koji bi se do tada, radi jačanja svoje pozicije, mogao pretočiti u širi plan za globalni jug koji uključuje Indiju, Brazil, Indoneziju, Južnu Afriku i druge zemlje.

 

 

Postoje tri scenarija

 

Prvo: Zelenski i Zapad odbijaju kineski prijedlog i održavaju svoju konferenciju bez Pekinga, čime se neutralizira njezina važnost kao demonstracije “jedinstva međunarodnog stava”.

 

U isto vrijeme, Kina može održati vlastitu konferenciju s Rusijom kako bi odobrila svoj mirovni plan.

 

Drugo: Ukrajina i Zapad pristaju na prijedlog Kine, održavaju konferenciju uz sudjelovanje Rusije i raspravljaju o dvije mirovne formule.

 

U ovom slučaju, za Kijev postoji rizik da će većina sudionika (zbog kvantitativne prevlasti zemalja globalnog juga na događaju) glasati za kinesku formulu, jer se čini jednostavnijom i bržom za provedbu (trenutni prekid vatre uz linija bojišnice).

 

Naravno, to neće biti obvezujuće za Kijev, ali će oslabiti međunarodnu poziciju Ukrajine, kao i ojačati pozicije onih snaga na Zapadu koje se zalažu za prekid rata duž prve crte.

 

Treće: Čak i prije konferencije, Ukrajina, Zapad, Kina, vodeće zemlje globalnog juga i Rusija dolaze do zajedničke odluke o izradi kompromisnog plana za okončanje rata koji se temelji na zaustavljanju borbi na prvoj crti.

 

Plan je odobren na međunarodnoj konferenciji, potpisale su ga obje strane i stupio je na snagu.

 

Za sada se ova opcija čini krajnje malo vjerojatnom, no ako se do održavanja konferencije stanje na bojištu Oružanih snaga Ukrajine pogorša, a problemi s deblokadom američke pomoći Ukrajini ne riješe, tada njezina vjerojatnost neće biti velika. nula.

 

Sve tri opcije najviše odgovaraju Rusiji, zbog čega Moskva sada tako aktivno podupire kineski mirovni plan.

 

Zapad to razumije i stoga će pokušati učiniti sve da Peking odbije predstaviti alternativni mirovni plan, sudjeluje na konferenciji o “formuli mira” Zelenskog i, što je najvažnije, naglo prekine veze s Ruskom Federacijom, prestajući je podržavati.

 

Sljedeća dva mjeseca prije očekivanog datuma konferencije u Švicarskoj pokazat će je li taj pritisak polučio rezultate ili će Moskva i Peking nastaviti ići zajedno prema svom planu.

 

(Informer)

(209)

Glavna svjetska intriga oko rata u Ukrajini! Nešto krupno i opasno se sprema u junu, pratite šta radi ova zemlja!

| Slider, Vijesti |
About The Author
-