Ako ne valja policija, načelnici, sudije, to sve treba smijeniti i dovesti ljude koji će ozbiljnije shvatiti problem o kojem govorimo – poručila je poznata bh. glumica
Neformalna grupa studenat organizovala je mirni protest koji je s početkom u 12 sati održan u Hastahani u Sarajevu, a povodom stravičnog ubistva u Kalesiji.
I danas, kao i jučer ispred Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, na protestu su okupio veoma mali broj građana.
Među onima koji su podržali današnji protest je i glumica Hasija Borić, koja je kazala da se žene u BiH ne osjećaju sigurno. Svojim transparentom i porukom koja je napisana privukla je veliku pažnju na današnjem skupu.
Ja sam im jasno i glasno poručila: Treba li da majku nekog ministra ili parlamentarca ili sestru ili kćerku neko ubije pa da onda donesete odluku o pooštrenju kaznenog zakona? Nazovite ga kako hoćete, ali kazneni zakon mora da se promijeni. Sadašnji zakon je vrlo blag prema ubicama i potrebno je da bar 20-30 godina kazne dobije ubojice jer ih male kazne ohrabruju – kazala je Borić u razgovoru za N1..
Koliko su žene sigurne u BiH?
Žene se ne osjećaju sigurno i to vidite po Facebooku da sve pišu da se ne osjećaju sigurno. Trenutno imamo situaciju iz Kalesije, ali isto tako se žene osjećaju u Lukavcu, Gradačcu i malim mjestima u BiH. Sistem je zakazao i mora da se mijenja. Ako ne valja policija, načelnici, sudije, to sve treba smijeniti i dovesti ljude koji će ozbiljnije shvatiti problem o kojem govorimo – dodala je iskusna i poznata glumica.
Ističe da je u BiH društvo i dalje patrijarhalno.
Mi jesmo patrijarhalno društvo, preporučujem knjigu o toksičnoj muškosti koju je napisao Nikola Vučić. Ja sam i ranije izučavala taj problem, sada se bavim problematikom žrtava femicida.
Ja sam glumica, nisam političarka i ne mogu u Parlamentu da utičem da se riješi ovaj problem. Ali vjerujem da snažna riječ, snažna emocija i katarza koju donosi predstava može utjecati na to da se svijet u društvu mijenja – zaključila je Borić u razgovoru za N1.
Pogledajte fotografije:
(DEPO PORTAL/ad)
(129)