GRABLJIVICE LOVE U MUTNOM: Je li vrijeme za istragu infrastrukturnih i drugih projekata Nikšića i Grabovice?

Grabovica je godinama poznat po svom bliskom odnosu s liderom SDP-a, Nerminom Nikšićem, i značajnom utjecaju na političke odluke koje se tiču velikih javnih nabavki i privatizacija. Iako je često bio u centru političkih skandala, Grabovica je uspio postati ključni igrač u poslovnom svijetu u BiH, koristeći svoje političke kontakte.

 

 

Piše: A. Čorbo-Zećo / NAP

 

 

U Bosni i Hercegovini, političke i poslovne mreže često se prepliću, a Elvedin Grabovica, bivši direktor Elektroprivrede BiH, čini se postao je ključna figura u mnogim infrastrukturnim projektima, kako na polju energetike, tako i u drugim sektorima.

 

Premijer Nermin Nikšić ne krije da je često u društvo ovog kontroverznog biznismena s kojim su članovi Nikšićeve porodice nekada imali i zajedničku firmu (CTK) u namjenskoj industriji.

 

O toj firmi, koja je inače uzimala pozajmice od Igmana iz Konjica, o čemu svjedoče revizorski izvještaji, pisat ćemo u nekom od sljedećih nastavaka priče.

 

Grabovica je godinama poznat po svom bliskom odnosu s liderom SDP-a, Nerminom Nikšićem, i značajnom utjecaju na političke odluke koje se tiču velikih javnih nabavki i privatizacija. Iako je često bio u centru političkih skandala,

 

Grabovica je uspio postati ključni igrač u poslovnom svijetu u BiH, koristeći svoje političke kontakte. Svoje odnose sa firmama u Hrvatskoj je gradio zahvaljujući odnosu sa Nikšićem, ali odnedavno i sa kontroverznim Zdravkom Mamićem.

 

 

alt

Elvedin Grabovica i Zdravko Mamić (Foto: Patria)

 

 

Jedan od važnih aspekata njegovog političkog utjecaja dolazi do izražaja u projektima kao što je modernizacija softverskih sistema, poput onog u Elektroprijenosu BiH. Iako je Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) prvobitno odobrila kredit za ovaj projekt, na kraju je aranžman otkazan. Razlog?

 

Sumnje u korupciju povezanu s firmama koje su konkurisale, a među njima se izdvajaju Prointer ITSS i ljudi povezani s Igorom Dodikom, sinom Milorada Dodika, što je izazvalo zabrinutost unutar međunarodnih finansijskih institucija.

 

Unatoč tome, Elektroprijenos BiH nije odustao od realizacije projekta, a Grabovica navodno i dalje ima ulogu u njegovoj obnovi, o čemu je pisala Slobodna Bosna.

 

Nermin Nikšić i Grabovica išli su na proslavu firme Končar u Zagrebu, o čemu javnost nikada nije obaviještena. Da Slobodna Bosna nije objavila njihovu sliku iz Zagreba s Končarovog partija, vjerovatno bi Nikšić negirao odlazak u Zagreb s Grabovicom, kao što je za Klix kazao da je ovo sve zapravo laž.

 

„To je nešto što će se dešavati u budućnosti. Oni se jadni ubiše da mi nađu nešto, pa ne mogu, pa onda predviđaju da će se to desiti. Prvo da pitamo, evo ne treba da radi Cengiz, treba da dovedemo nekoga drugog, što ne bi radio Končar, svjetska kompanija ako je najbolji. Ako ispunjava sve uslove, ko bi trebao raditi Prointer? Ja stvarno ne znam u čemu je greška, ali nek oni i dalje istražuju“, kazao je Nikšić.

 

Postavlja se pitanje kako je moguće da političke i poslovne veze na očigled javnosti mogu toliko utjecati na velike projekte (uslovi tendera se namještaju za odabrane)?

 

Nikšić se u tom slučaju poziva na institucije i ističe da će i sam ako treba podnijeti prijave. Ali, povjerenje u pravosudne institucije odavno je na minimumu, a činjenica da nema presuda za visoku korupciju to povjerenje dodatno ugrožavaju.

 

Upravo iz tog razloga Grabovica i slični njemu godinama love u mutnom. Tako se on nedavno u jednom društvu hvalio da je imao ulogu i u raspisivanju tendera za izgradnju tunela Prenj, te tako nastavlja utjecati na važne projekte bez ikakve službene funkcije i pozicije. Slična situacija događa se s turskom kompanijom Cengiz, koja, prema svemu sudeći, već dominira projektima na Koridoru Vc, a sada se očekuje da preuzme i ključnu fazu gradnje tunela Prenj.

 

Projekat koji je započeo 2022. godine, naišao je na ozbiljne poteškoće u pretkvalifikaciji, u kojoj su samo dvije turske kompanije – Cengiz i Makyol – zadovoljile uslove. Prvi je favorit, a već je stekao prednost kroz donacije za obnovu željezničke pruge u Jablanici. Sumnje u korupciju i političku povezanost ovih firmi s Grabovicom i Nikšićem postaju sve jasnije. Da je tako potvrđuje i sljedeći podatak – korejsko-turski konzorcij DL-Limak, koji je uložio ozbiljan trud i pripremio sve potrebne dokumente, odlučio je povući se iz projekta jer je procijenio da su šanse za pobjedu unaprijed dogovorene.

 

Nikšić je nedavno primio delegaciju Cengiza, uz zahvalnost za njihov doprinos obnovi pruge. Susret dodatno potiče sumnje da se iza ovog infrastrukturnog projekta kriju privatni interesi. Otvoreno vezivanje za Cengizovu firmu, koja ima povoljan status u BiH, dovodi do pitanja: je li projekat Prenj samo još jedan način za osiguravanje unosnih poslova kroz političke veze?

 

Situacija se dodatno komplicira kada se razmotri finansijska održivost projekta. JP Autoceste FBiH, koje su odgovorne za izgradnju tunela Prenj, suočavaju se s kašnjenjima na drugim projektima, naročito onima gdje je angažiran Cengiz.

 

EIB i EBRD, dva ključna kreditora koji podržavaju projekte u BiH, odbijaju povećati svoja ulaganja i zahtijevaju dodatne garancije. Međutim, resorno ministarstvo i Vlada Federacije BiH planiraju samo donijeti zaključak bez stvarne pravne obaveze, što dodatno povećava nesigurnost u vezi s finanaijskom konstrukcijom generacijski važnog projekta.

 

Uz sve izazove, postoji ozbiljan rizik da će projekat biti odgođen na deset godina umjesto pet, što bi još više povećalo troškove i produbilo već postojeće infrastrukturne probleme.

 

Iako su sve oči trenutno uprte u Grabovicu i njegov utjecaj na projekte, ključnu odluku o budućnosti tunela Prenj donijet će kreditori. Bilo bi izuzetno važno da EIB i EBRD prepoznaju sumnjive aspekte ovog tendera i na temelju toga donesu pravu odluku – koja bi mogla imati dugoročne posljedice za BiH, njene građane i politiku infrastrukturnih projekata. Puno je važnije da se tunel Prenj uradi brzo i efikasno nego da Nikšićev kesedžija ispuni lične ciljeve koji se kose s ciljevima građana BiH.

 

Bh. pravosuđe, kakvo-takvo, u posljednje vrijeme zatrpano je optužbama na račun kolovođa Trojke. Šef diplomatije i lider NIP-a Elmedin Konaković saslušavan je u Parlamentu BiH zbog propalog tendera nakon što se ustanovilo da je bio namješten kćerki njegovog kuma. I dalje su nerazjašnjene konekcije Konakovića sa kartelom Tito i Dino.

 

S druge strane ministar prometa i komunikacija i predsjednik Naše stranke BiH Edin Forto suočen je sa više saslušanja u Parlamentu BiH, ali i istragom zbog pokušaja podmićivanja inspektora SIPA-e i utjecaja na ministra Bošnjaka, a sve vezano za sumnjive projekte na Bjelašnici.

 

U javnosti se za sada najmanje percipiraju sumnjive aktivnosti trećeg partnera u Trojci Nermina Nikšića, lidera SDP-a i premijera FBiH.

 

Međutim, nije da nema razloga da pravosuđe usmjeri reflektore i ka Nikšiću, a slučajevi poput pozajmice CTK-u iz Budžeta federalne kompanije Igman, projekta Prenj i tendera u Elektroprijenosu dovoljan su dokaz takvoj potrebi

 

(SB)

(3)

GRABLJIVICE LOVE U MUTNOM: Je li vrijeme za istragu infrastrukturnih i drugih projekata Nikšića i Grabovice?

About The Author
-