U sarajevskoj Katedrali se održava misa za stradale na Bleiburgu krajem Drugog svjetskog rata s obzirom na to da se centralna komemoracija ove godine nije mogla održati u tom austrijskom mjestu zbog pandemije koronavirusa.
Zagreb smatra neprihvatljivom izjavu komesarke Vijeća Evrope za ljudska prava da bi se misa u Sarajevu mogla pretvoriti u veličanje ustaštva i uručit će joj, stoga, protestnu notu uz izraze “negodovanja i nezadovoljstva”, najavio je u subotu hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman, prenosi Index.hr.
U sarajevskoj Katedrali u subotu se održava misa za stradale na Bleiburgu krajem Drugog svjetskog rata s obzirom na to da se centralna komemoracija ove godine nije mogla održati u tom austrijskom mjestu zbog pandemije koronavirusa.
Veličanje ustaškog režima
Komesarka Dunja Mijatović ocijenila je u petak da bi se sarajevska misa mogla pretvoriti u veličanje ustaškog režima, odgovornog za smrt stotina hiljada ljudi.
“Mi smo očekivali upravo suprotno, jer je ona komesarka za ljudska prava, a ovdje se radi o obilježavanju progona, ubistava, zločina, o odavanju počasti i poštovanja misom u Sarajevu svim žrtvama za vrijeme komunističkog režima, a odmah nakon formalnog završetka Drugog svjetskog rata, kada su se dogodila masovna pogubljenja i zločini bez dokaza o krivici”, rekao je Grlić Radman u izjavi novinarima na zagrebačkom Mirogoju, gdje je obilježena 75. obljetnica blajburške tragedije i Križnog puta.
“Prema tome, upravo ova izjava nije imanentna osobi koja predstavlja tu funkciju, jer je Vijeće Evrope ugledna organizacija kojoj je, prije svega, cilj zaštita i borba za ljudska prava, vladavinu prava i demokraciju”, istaknuo je hrvatski ministar vanjskih poslova.
Protestna nota
On je najavio i da će Hrvatska uručiti Dunji Mijatović protestnu notu.
“Naš odgovor bit će prosvjedna nota u ime Ministarstva vanjskih poslova, koju će uputiti naš ambasador stalnog predstavništva u Strasbourgu, koji je već zatražio da izravno preda Dunji Mijatović prosvjednu notu, u kojoj izražavamo negodovanje i nezadovoljstvo”, rekao je Grlić Radman.
U noti se Hrvatska poziva na Deklaraciju UN-a o ljudskih pravima iz 1948. te deklaraciju Vijeća Evrope kojom su osuđeni svi totalitaristički i komunistički režimi i ono što se događalo u ime te ideologije, pojasnio je.
Mijatović je kazala da misa u sarajevskoj Katedrali, planirana s namjerom komemoriranja vojnika i civila koji su umrli u Bleiburgu na kraju Drugog svjetskog rata, riskira slavljenje svih onih koji su podržavali ustaški režim, koji je sarađivao s nacistima i koji je sukrivac za smrt stotina hiljada ljudi.
Sarajevska misa uzrokovala žustre polemike unutar BiH
Najava služenja mise za blajburške žrtve izazvala je žustre polemike u BiH, pri čemu je Crkva insistirala na stajalištu kako je riječ o vjerskom obredu za duše pokojnih, dok su brojni državni dužnosnici, među kojima su i sva tri člana Predsjedništva BiH, političke stranke i nevladina udruženja, ocijenili kako je misa u sastavu blajburške komemoracije pokušaj rehabilitacije ustaškog režima, koji je odgovoran za ubistvo više od deset hiljada Sarajlija tokom fašističke okupacije u Drugom svjetskom ratu.
Grlić Radman kazao je kako se misa u Sarajevu održavala i inače, samo što je ove godine to i centralni skup, jer nema glavne komemoracije na Bleiburgu. Misu predvodi vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić, za kojeg je ministar rekao da je svjetlo i simbol suživota, saradnje i tolerancije.
“Služenje mise je duhovni čin i ne bi trebao stvoriti takvu nepotrebnu tenziju. To je misa za sve žrtve”, rekao je ministar, dodavši kako vjeruje da će cijelo događanje proći u redu.
(755)