SAD su spremne odgovoriti na te antidemokratske i antidejtonske aktivnosti, poručili su iz Ambasade SAD-a u Bosni i Hercegovini.
Izborni zakon RS-a predviđa da se na teritoriji ovog entiteta neće primjenjivati odredbe državnog zakona, a koje se odnose na imenovanja u RS-u, kao i da te izbore neće sprovoditi Centralna izborna komisija. Reakcije međunarodne zajednice zbog ovog zakona i prije, ali i nakon sjednice.
Prijetnje gospodina Dodika da će pokrenuti secesiju RS-a od BiH i njegova podrška neustavnom izbornom zakonodavstvu RS-a još jedan su dokaz njegovog nepoštivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i namjere da podriva državne strukture BiH.
Stvaranje paralelnog izbornog sistema bi predstavljalo neustavno i antidejtonsko djelovanje i uskratilo bi biračima u RS-u osnovno demokratsko pravo zagarantovano Ustavom Bosne i Hercegovine. SAD su spremne odgovoriti na te antidemokratske i antidejtonske aktivnosti”, poručili su iz Ambasade SAD-a u Bosni i Hercegovini.
Vladajuća većina se ne brine zbog upozorenja. Kažu, ne boje se mogućih sankcija.
“Ne razumijem kako ambasade mogu rukovoditi i uređivati unutrašnje političko-pravne stvari jedne zemlje. Iznositi politička mišljenja je jedno, ali da se uređuje pravni poredak jedne zemlje – nebulozno je, bila to američka, ruska, njemačka ili bilo koja druga ambasada. Uopšte ne razmišljam o sankcijama. Nek oni rade svoj posao, mi ćemo svoj”, poručuje predsjednik NPS-a Darko Banjac.
U opoziciji kažu da su predstavnici vladajuće koalicije postavljeni između dvije vrste sankcija, ili onih SAD-a ili, s druge strane, šefova svojih partija, pa su čak i razmišljali hoće li se pojaviti na sjednici.
“Taj izborni zakon RS-a neće nikada stupiti na snagu zbog situacije u Vijeću naroda, gdje će Bošnjaci vjerovatno uložiti veto. Dok to ode u Ustavni sud RS-a, utom će doći i rok za oglašavanje novih lokanih izbora u Bosni i Hercegovini. S druge strane, vidjeli smo da su se oni dogovorili na nivou Bosne i Hercegovine”, kaže poslanik liste Za pravdu i red Đorđe Vučinić.
Predstavnici bošnjačkih partija kažu da je izvjesno da će poslije ove sjednice doći do novih sankcija.
„Nadam se da ćemo imati mjere koje će doprinijeti miru, stabilnosti i napretku države. Svake mjere koje dolaze protiv pojedinaca koji ugrožavaju stabilnost države Bosne i Hercegovine, remeteći svojim odlukama i postupcima dobre odnose, trebaju biti sankcionisane“, smatra samostalni poslanik u NSRS-u Ramiz Salkić.
Postavlja se pitanje hoće li reagirati visoki predstavnik Christian Schmidt dok ne bude prekasno!?
(SB)
(786)