Sankcije koje je Velika Britanija uvela članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku i predsjednici RS-a Željki Cvijanović nisu iznenađenje.
Najavljeno je da će se Velika Britanija pridružiti Sjedinjenim Američkim Državama što je bilo sasvim očekivano.
To je za Hayat.ba kazala ekonomska ekspertica i analitičarka Svetlana Cenić kazavši da se nisu znala samo imena, iako se pretpostavljalo da će među osobama pod sankcijama biti Dodik.
Očekuje i da će još neke članice EU izreći sankcije jer su, kako kaže, odavno najavile takve mjere, a s obzirom na to da nema konsenzusa na nivou cijele EU.
“Teško da može opozicija ili neki pojedinci da utiču na to. Jednostavno se donosi sud na osnovu stanja u zemlji, a mi znamo kakvo je godinama stanje, posebno od prošle godine”, kazala je Cenić.
Dodik je jučer burno reagirao nakon što su izrečene sankcije, a teške riječi uputio je i na račun britanskog ambasadora u BiH Matthewa Fielda.
“Njegov rječnik je već poznat, njegovi maniri i nekultura, nevaspitanje. To je, čini mi se, već i odsustvo kućnog odgoja, a ne samo bahatost i osionost. Podsjetila bih, da se ne vraćam šta su sve primili i kakve pare su dobili iz Velike Britanije, dok se u isto vrijeme govorilo o britanskim špijunima, pa Britanci ovo i ono. U isto vrijeme gospodinu Košarcu finansiran je savjetnik, premijeru Viškoviću, sve to britanska vlada.
Nije im smetalo da britanska vlada finansira savjetnike po njihovom izboru jer ministri su imali zadnju riječ i naravno birali svoje ljude. To im nije smetalo, a sada je ‘kuku, jao’, pa što su ulazili u projekte? Dugo slušamo Dodika koji govori o nekih 40 britanskih špijuna, on svakog optužuje”, kaže Svetlana Cenić.
Podsjeća da je i sama godinama nosila etiketu stranog špijuna.
“A, ne pamtim kada sam ušla u Ambasadu Velike Britanije ili se srela s nekim od njih, ali su mi prišivali, i SDS i oni.
To je najlakše, ili ste britanski špijun ili američki čovjek. Za ove druge manje više. Evo Tanja Topić je optužena da je njemački špijun jer radi za njemačku fondaciju. Kod nas je najlakše tako etiketirati ljude, a u isto vrijeme pružati ruku, uzimati pare od istih tih zemalja i dozvoliti da finansiraju i projekte i da daju pare. Hoćemo li pričati ko je bio kreator Reformske agende i čija je inicijativa, pa svjesno su ušli u to”, dodala je Cenić.
Lider SNSD-a je, kao odmazdu na sankcije, najavio da će blokirati sve britanske projekte u RS-u, ali i da se neće više susretati s britanskim ambasadorima.
“Van pameti je komentarisati njegove izjave. Odbijanjem bilo kakvog britanskog projekta, on zapravo kažnjava, a ne Britanci. Jer Britanci su se izjasili i sankcije su za dva lica, ali odbijanjem britanskih projekata Dodik kažnjava građane RS-a i uskraćuje svoju administraciju koja je imala koristi od toga jer su finansirali dosta stvari”, navela je Cenić.
Iako su sankcije izrečene samo za Dodika i Cvijanović, mnogi analitičari smatraju da će sankcije negativno utjecati i na građane manjeg bh. entiteta.
“Jer se Dodik ponaša kao vlasnik Republike Srpske. To je osobina populističke autokratske vladavine i ništa to ne treba da čudi, sve je on, ako taknete njega, vi ste zapravo udarili na Republiku Srpsku, jer on sebe poistovjećuje i ponaša se kao vlasnik RS-a, još je ostalo da uknjiži svu imovinu i sve građane, da popiše i udari inventarske pločice”, zaključila je Cenić.
(Hayat.ba)
(320)