teško može…
Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je “mentalna i politička platforma lidera SDA Bakira Izetbegovića o pravljenju muslimanske države, kamuflirane konceptom neke građanske BiH, jača čak i od potrebe da makar odglumi toleranciju”.
Cvijanović je komentarisala čin ustoličenja Njegovog preosveštenstva mitropolita crnogorsko-primorskog Јoanikija na Cetinju.
– Nažalost, bilo je mnogo kontaminiranih izjava, ne samo u Crnoj Gori već i u političkom Sarajevu.
Tako je i Izetbegović, inače dokazani mrzilac Srba, Republike Srpske i Srbije, iznio najstrašnije uvrede na račun Srpske pravoslavne crkve, ponovo pokazujući da je ekstremista sa kojim teško da se može graditi suživot – rekla je Cvijanović za “Kurir”.
Ona je istakla da želi napredak i mir svim državama u regionu, ali da zna da, “nažalost, nismo daleko odmakli u izgradnji međusobnih odnosa”.
Cvijanović je rekla da je poziv za saslušanje i 29 prijava zbog negiranja genocida u Srebrenici, među kojima i protiv srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, govore o tome čemu služi nametanje zakona bivšeg visokog predstavnika Valentina Inzka.
– Uradio je to kao bošnjački lobista, zloupotrebljavajući poziciju visokog predstavnika i ignorišući što će to izazvati negativne posljedice i dodatne razdore u BiH.
Zašto bi nas onda čudila reakcija predsednika Dodika? Mi godinama ukazujemo na to da Dejtonski sporazum i Ustav BiH visokim predstavnicima nisu dali pravo ili mandat da donose i menjaju zakone, a oni su to radili – podsjetila je Cvijanović.
Ona je rekla da je “odluka antidejtonska i da je zato rečeno da ona u RS neće proizvoditi pravne posledice”.
Ona je rekla da je Inzko nametnuo izmjene Krivičnog zakona “da bi se zabetonirala misao, mišljenje i riječ, pa čak i ona koja dolazi iz naučnog miljea”.
– Žalim za svakom žrtvom i stradalnikom bez obzira na to kom narodu pripadaju. Podržavam i stav da svi počinioci zločina treba da budu privedeni pravdi, i opet bez obzira na to koje su nacionalnosti.
Ono što ne podržavam jeste zloupotreba bilo čijih žrtava u političke svrhe – naglasila je Cvijanović.
Ona je ukazala da u Republici Srpskoj vlada opšti stav da Inzkov zakon ne služi nikakvom pomirenju ili izgradnji suživota, već da “isključivo daje alate za politički obračun kroz pravosudni sistem sa onima koji neće da odustanu od Republike Srpske i utope je u unitarnu BiH”.
(10)