Mnogi su uporedili angloameričko-francuski napad na Siriju sa Karipskom krizom.
Tada je američka špijunaža ogrešno procenjivala broj sovjetskih raketa sa nuklearnim bombama na Kubi, a ispostavilo se da ih je dovoljno da razore istočnu polovinu SAD.
Jednim plotunom.
U Vašingtonu su tada ipak prevladali strah i razum: SAD su povukle svoje rakete iz Italije i Turske. Tada su Amerikanci prvi put shvatili da se sa Moskvom ništa ne može rešiti vojnim putem.
Svetski poznati izraelski geopolitičar Jakov Kedmi ocenio je da u Vašingtonu sada veruju da sa Rusijom i Vladimirom Putinom mogu i moraju razgovarati na jeziku sile.
Kedmi naglašava da u vojno-političkom vrhu SAD shvataju da imaju sve manje vremena za obuzdavanje Rusije:
„Amerikanci pred sobom imaju tri godine – najviše pet – da zauzdaju vojnu moć Rusije. Zato žure“.
A šanse za to se tope.
Upravo su se pojavile fotografije visinskog presretača MiG-31 naoružanog hipersoničnom raketom „Kinžal“.
Snimak je napravljen u vreme uvežbavanja na poligonu Alabino jedinica i ratne tehnike za Paradu Pobede 9. maja u Moskvi.
„Kinžal“ će šira publika imati priliku da vidi upravo u vazdušnom delu te parade.
A „Kinžal“ je čudo-oružje kojem Amerikanci i ceo NATO nemaju čime da pariraju.
Ovome treba dodati i dolazak u Moskvu novog ministra odbrane Kine Vej Fenhea koji je – nastupivši ba Moskovskoj konferenciji – doslovno rekao:
„ Kao novi ministar odbrane Kine, želim da celom svetu prodemonstriram visoki nivo naših odnosa i nepokolebivu privrženost razvoju strateške saradnje oružanih snaga naših zemalja“.
Potom je, nakon susreta sa ruskim kolegom Sergejom Šojguom, rekao:
„Vojna delegacija Kine došla je na moskovsku konferenciju da prodemonstrira Amerikancima tesne veze između oružanih snaga Kine i Rusije, naročito u stvorenoj situaciji. Došli smo da vas podržimo“.
(Fakti)
(4120)