Jedna rečenica u huškačkom obraćanju Geerta Wildersa nizozemskim biračima proganjat će Brisel više od bilo kojeg drugog: referendum o izlasku iz EU.
Sedam godina nakon što su Britanci glasali za Brexit, takozvani Nexit glasački listić bio je srž krajnje uspješne ponude lidera krajnje desnice u Nizozemskoj, piše Politico.
I dok je Wilders posljednjih sedmica ublažio svoju antiislamsku retoriku, nema znakova da želi razvodniti svoj euroskepticizam nakon šokantne pobjede na izborima.
Čak i ako nizozemski glasači ne budu ubijeđeni da izađu – ankete pokazuju da je to malo vjerovatno – postoje svi pokazatelji da će vlada predvođena Wildersom u Hagu i dalje biti noćna mora za Brisel.
Mjesto za Wildersa za stolom samita EU bi transformiralo dinamiku, zajedno s drugim krajnje desničarskim i nacionalističkim liderima koji su već na toj funkciji. Odjednom će se u politici koja se kreće od klimatskih akcija do reformi EU i oružja za Ukrajinu naći debata, pa čak i preokret.
Otkako su objavljene izlazne ankete, potencijalni partneri desnog centra nisu isključili formiranje koalicije s Wildersom, koji je izašao kao jasni pobjednik. To je uprkos činjenici da su ga u proteklih 10 godina centristi držali kao autsajdera.
Sa svoje strane, čini se da 60-godišnji veteran ovog puta ozbiljno želi da preuzme vlast.
Otkako je zamjena Marka Ruttea na mjestu lidera VVD-a, Dilan Yesilgoz, nagovijestila rano u kampanji da bi potencijalno mogla ući u koalicione pregovore s Wildersom, lider krajnje desnice je naporno radio da izgleda razumnije. On je razblažio neke od svojih najstrožih stavova, posebno o islamu — kao što je zabrana džamija — rekavši da postoje veći prioriteti koje treba popraviti.
U srijedu navečer, kada su objavljeni rezultati, Wilders je bio eksplicitniji: “Jako dobro razumijem da stranke ne žele biti u vladi sa strankom koja želi neustavne mjere”, rekao je. “Nećemo govoriti o džamijama, Kuranima i islamskim školama.”
Čak i ako je Wilders spreman da odustane od svog zahtjeva za referendumom u EU u zamjenu za vlast, njegova pobjeda će i dalje izazvati jezu u institucijama EU.
A ako se centrističke stranke udružuju kako bi Wildersa zadržali podalje – opet – možda će kasnije postojati cijena koju treba platiti ljutitim holandskim glasačima.
Navijač za Brexit Nigel Farage pokazao je u Velikoj Britaniji da ne morate biti na vlasti da biste bili moćno uticajni.
Migracije su bile dominantno pitanje na nizozemskim izborima. Za političare EU to ostaje goruća briga. Kako broj migranata nastavlja da raste, tako raste i podrška strankama krajnje desnice u mnogim zemljama Evrope. U Italiji je prošle godine Giorgia Meloni osvojila vlast. U Francuskoj, Nacionalni skup Marine Le Pen ostaje moćna sila, na drugom mjestu u anketama. U Njemačkoj je Alternativa za Njemačku također skočila na drugo mjesto posljednjih mjeseci.
U svom pobjedničkom govoru, Wilders je obećao da će se pozabaviti onim što je nazvao “cunamijem azila” koji je pogodio Nizozemsku.
“Glavni razlozi zbog kojih su birači podržali Wildersa na ovim izborima je njegov antiimigracijski plan, praćen njegovim stavovima o krizi troškova života i njegovom zdravstvenom položaju”, rekla je Sarah de Lange, profesorica politike na Univerzitetu u Amsterdamu. Mainstream stranke su “legitimizirale Wildersa” tako što su imigraciju učinile ključnim pitanjem, rekla je ona. “Biarači su možda pomislili da ako je to pitanje u pitanju, zašto ne glasati za original, a ne za kopiju?”
Za ljevicu, svijetla tačka u Nizozemskoj bila je jak pokazatelj dobro organiziranog saveza između Laburista i Zelenih. Frans Timmermans, bivši potpredsjednik Evropske komisije, dao je podršku, ali čak ni ta zajednička karta nije mogla da se približi rezultatu Wildersa.
Sljedećeg juna 27 zemalja EU održavaju izbore za Evropski parlament.
Istog dana birači biraju svoje poslanike u Evropskom parlamentu, Belgija održava opšte izbore. Lider krajnje desničarske flamanske nezavisnosti Tom Van Grieken, koji također gleda na veliki napredak, čestitao je Wildersu: “Stranke poput naše su na putu u cijeloj Evropi”, rekao je.
I mađarski premijer Viktor Orban je slavio: „Vjetrovi promjena su ovdje!“
(Politico)
(318)