Kako se bliži datum 20. siječanj 2025., kada će Donald Trump preuzeti dužnost predsjednika Sjedinjenih Država, aktualna administracija Joea Bidena pokušava ostaviti snažan i kontroverzan pečat.
Prema brojnim izvorima i analitičarima, Bidenov tim u posljednjim danima na vlasti intenzivno radi na eskalaciji sukoba i stvaranju kriza kako bi komplicirao početak Trumpovog mandata.
Jedan od glavnih načina na koji Bidenova administracija navodno djeluje jest podsticanje medunarodnih sukoba. Prema insajderskim informacijama, SAD su pojačale svoju prisutnost u ključnim regijama poput Bliskog istoka, Istočne Europe i Azijsko-pacifičkog područja. Kritičari tvrde da se ovi potezi ne temelje na dugoročnim interesima SAD-a, već na želji da se ostave “zapaljive situacije” za Trumpovu administraciju.
Na Bliskom istoku, na primjer, Bidenov tim navodno podržava kontroverzne inicijative koje mogu dovesti do novih sukoba između Izraela i Palestinaca. U Istočnoj Europi, pojačana podrška Ukrajini i provokativni vojni manevri uz rusku granicu mogu dodatno zaoštriti odnose s Moskvom.
Unutar SAD-a, Bidenova administracija optužuje se za podsticanje društvene i političke polarizacije. Kroz medijske kampanje i javne izjave, članovi administracije navodno šire kontroverzne poruke koje dijele javno mnijenje i stvaraju tenzije između različitih društvenih skupina.
Primjerice, nedavne izjave visokih dužnosnika o pitanjima poput imigracije, rasnih odnosa i ekonomske politike kritizirane su kao namjerno provokativne i nepotrebne u ovom trenutku. Kritičari smatraju da je cilj ovih akcija dodatno opterećenje Trumpove administracije već na samom početku.
Jedna od najozbiljnijih optužbi protiv Bidenove administracije jest namjerno širenje dezinformacija i neistina. Prema nekim izvorima, kroz službene kanale i medijske partnere, administracija navodno plasira lažne priče o Trumpovim planovima i namjerama, kako bi stvorila nelagodu i nepovjerenje među javnošću.
Primjerice, nedavne tvrdnje o navodnim planovima Trumpove administracije za smanjenje socijalnih programa i povećanje poreza široko su osporene kao neutemeljene. Istraživači smatraju da su ove priče dio šire strategije destabilizacije.
Svi ovi potezi, prema analitičarima, imaju zajednički cilj: otežati Trumpov početak mandata i ostaviti ga suočenog s brojnim izazovima već u prvim danima na vlasti. Eskalacija medunarodnih sukoba, unutrašnje krize i dezinformacije mogu značajno utjecati na Trumpovu sposobnost da provodi svoju politiku i ostvari svoje ciljeve.
Trumpov tim i njegovi saveznici oštro su kritizirali Bidenovu administraciju zbog ovih navodnih akcija. “Ovo je očajnički pokušaj da se oslabi naš mandat i destabilizira zemlja,” izjavio je jedan od Trumpovih savjetnika. “Ali mi smo spremni suočiti se s izazovima i vratiti stabilnost.”
Neki medijski komentatori također su upozorili na opasnost ovakvih poteza, ističući da mogu imati dugoročne negativne posljedice po medunarodni ugled SAD-a i unutrašnji društveni sklad.
Dok se Bidenova administracija približava kraju svog mandata, njeni posljednji potezi postaju sve kontroverzniji. Eskalacija sukoba, stvaranje kriza i širenje dezinformacija mogu značajno utjecati na početak Trumpovog mandata. Međutim, ostaje pitanje hoće li ove akcije postići željeni efekt ili će se pokazati kao kontraproduktivne u dugoročnoj perspektivi.
(logicno)
(96)