Zagrbački Jutarnji list smatra da se u pozadini diplomatske agresije Srbije na Hrvasku krije pokušaj Aleksandra Vučića da mobilizira birače u Srbiji pred parementarne izbore 17. decembra
Jutarnji list piše da je nakon 20. novembra, kada je Srbija protjerala hrvatskog diplomatu Hrvoja Šnajdera, otpočeo drugi krug medijsko-obavještajne akcije koja ima cilj pokazati kako Hrvatska pokušava srušiti režim predsjednika Aleksandra Vučića i pomoći dolasku opozicije na vlast na izborima koji će se održati 17. decembra.
U tu svrhu niz važnih prorežimskih medija u Beogradu objavio je tekstove čija je svrha mobilizirati birače u Srbiji da glasaju za Vučićevu vlast, pri čemu je afera Šnajder glavno pogonsko gorivo tog plana.
Beogradski dnevni list Politika na naslovnici ima temu: “Kako je BIA provalila špijuna Hrvoja Šnajdera”.
U tekstu se tvrdi kako je Šnajder vrbovao i potplaćivao neimenovane osobe u najvišim tijelima Republike Srbije: Predsjedništvu i Vladi, i to, kako se navodi, “od nekoliko hiljada eura pa na više”, da bi potom uslijedila kulminacija – Hrvatska se pokušala umiješati u predstojeće parlamentarne izbore u Srbiji, i to rako što su preko Šnajdera “pojedincima obećana i rukovodeći položaji poslije izbora 17. decembra”.
Jutarnji list piše da Politika ne nudi nikakvo objašnjenje kako to Hrvatska ima toliku moć kadroviranja po Srbiji i postavljanja tamošnjih ljudi na vodeće državne položaje. Isto tako, kako da niko nije uhapšen ako je dobio novac od hrvatskog diplomate? Odgovor, zapravo, uopće nije potreban jer je svrha članka uvjeriti čitatelje kako Hrvati u suradnji sa srpskom opozicijom, žele srušiti režim Aleksandra Vučića, piše tagrebački list.
Večernje novosti otišle su korak dalje pa objavile kako je srpska strana morala reagirati “pošto je Šnajder svojim aktivnostima ugrozio sigurnost Srbije i kompromitirao svoju poziciju.” Novosti su ustvrdile da Hrvatska, baš kao i većina ostalih zemalja, u Srbiji ima svoje oficire za vezu s domaćim službama, dok je Šnajder, kao operativac Sigurnosno-obavještajne agencije, “svoj položaj u ambasadi koristio kao paravan za subverzivne akcije protiv domaćina”.
Kako prenose navodno dobro obaviješteni izvori “Novosti”, on se na različitim lokacijama u Beogradu sastajao s predstavnicima raznih političkih opcija, a fokus njegovog interesa su bile predizborne aktivnosti u Srbiji, domaća stranačka politika, kosovsko pitanje, odnosi Srbije s Rusijom i Kinom, ekonomske prilike, te stanje u vojnom sektoru. Jutarnji list primjećuje da su to inače uobičajene teme o kojima razgovaraju diplomati u svakoj zemlji, što može potvrditi svako ko se bilo kada susreo s nekima od njih.
Ali, Novosti su zaključile i kako su mnogi Šnajderovi sugovornici iz svijeta politike, novinarstva, biznisa, NVO-a, “s vremenom postali svjesni da su upali u mrežu perfidnog Hrvata, ali su nastavili da mu dostavljaju tražene informacije”. Najčešće su to bili dokumenti ili podaci pohranjeni na fleš memorijama, a on je raspolagao i zavidnim budžetom, pa se provjerava da li je pojedincima “plaćao za saznanja koja su mu iznosili kao na tacni”.
Kako bi pojačali optužbe, podsjeća se da je Hrvoje Šnajder 2017. službovao na Kosovu “gdje hrvatske obavještajne strukture imaju jako uporište. Novosti pišu da je Zagreb slao svoje instruktore da obučavaju pripadnike vojske Kosova, te da je nedavno taj obavještajno-sigurnosni ortakluk dobio i političku nadgradnju kada je hrvatski predsjednik Zoran Milanović javno obećao da će pomoći da Kosovo postane članica UN-a.
Tabloid Kurir obratio se Ljubanu Karanu, predstavljenom kao oficiru KOS-a u penziji, koji je “upozorio” da su mnoge obavještajne službe prisutne u Srbiji, a da je upravo hrvatska služba uvijek imala veliki broj špijuna i agenata, “čiji je glavni interes da dokažu neke ratne zločine da bi sakrili svoja zlodjela koja su činili tokom rata i da bi stvorili takvu klimu da protjerani Srbi ne mogu da se vrate u Hrvatsku. Sve to s ciljem da etnička čistoća Hrvatske ostane na snazi”.
Jutarnji list na kraju tekskta podsjeća da je čelnik Sigurnosno obavještajne agencije (SOA) Daniel Markić u nedavnom intervjuu za Dnevnik Nove TV najavio da se zbog izbora u Srbiji može očekivati da će “Hrvatska postati tema u Srbiji i da će se odnosi zaoštriti”.
“Znamo da Srbija živi u konstantnom vanrednom stanju. Dolaze izbori u Srbiji, možemo očekivati da će se to povećavati. Kosovo služi za jedno uobičajeno vanredno stanje, možemo očekivati sada vrlo skoro da će Hrvatska postati tema u Srbiji i da će se odnosi zaoštriti”, rekao je Markić u tom intervjuu. Njegova prognoza se ostvaruje.
(Jutarnji)
(537)