U bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS) pripremljen je tekst entitetskog izbornog zakona, prema kome ovaj nivo vlasti neće primjenjivati odredbe Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, te odluke Ustavnog suda BiH, a koje uređuju izbor delegata u Domu naroda BiH iz RS, te zvaničnika RS na entitetskom i lokalnom nivou.
Važno je napomenuti da entiteti nemaju nadležnost za provođenje izbora, a ni Ustav BiH ne pominje izbore u entitetima.
Provjerili smo kako će izgledati glasački listići prema novom, neustavnom izbornom zakonu RS.
U tekstu nedavno usvojenog Nacrta izbornog zakona RS, glava 5 koja se odnosi na sprovođenje izbora u 101. i 102. članu radne verzije, uređuje se izgled i sadržaj glasačkih listića.
Formu i sadržaj glasačkog listića određuje Republička izborna komisija, a glasački listić omogućava biraču da glasa samo za jednu od sljedećih opcija:
nezavisnog kandidata ili
političku stranku, koaliciju ili listu nezavisnih kandidata ili
da, u okviru kandidatske liste jedne političke stranke, koalicije ili liste nezavisnih
kandidata, označi jednog ili više kandidata.
Glasački listić sadrži samo sljedeće podatke:
datum izbora,
naziv organa za koji se vrši izbor,
nazive političkih stranaka, koalicija, listi nezavisnih kandidata i imena nezavisnih kandidata s oznakom „nezavisni kandidat“, po redoslijedu utvrđenom na zbirnoj listi žrijebanjem, provedenim kako bi se odredio njihov redoslijed na glasačkom listiću, kao i
imena svih kandidata na listama,
uputstvo o načinu korišćenja i ispunjavanja glasačkog listića i
uputstvo biraču za korištenje izbornih tehnologija.
Za svaku političku stranku, koaliciju, listu nezavisnih kandidata i nezavisnog kandidata, žrijebanjem se izvlači broj, kako bi se odredio njihov redoslijed na glasačkom listiću. Broj dobijen žrijebanjem koristi se za određenu političku stranku ili koaliciju za onaj nivo izbora za koji se ta politička partija ili koalicija pojavljuje na glasačkom listiću.
Republička izborna komisija objavljuje mjesto, datum i vrijeme održavanja žrijebanja za redoslijed na glasačkom listiću.
Predstavnici političkih stranaka, koalicija, listi nezavisnih kandidata, nezavisnih kandidata i drugi akreditovani posmatrači mogu prisustvovati žrijebanju, navodi se u usvojenom Nacrtu zakona koji se nalazi u javnoj raspravi, navodi se u Nacrtu.
Podsjetimo, tekst izbornog zakona RS objavljen je 26. marta, uoči konferencije za novinare visokog predstavnika u BiH Cristiana Schmidta, na kojoj je nametnuo tehničke izmjene Izbornog zakona BiH koje predviđaju jačanje izbornog integriteta.
Schmidt je odluku donio nakon što zakonodavne vlasti na nivou države nisu uspjele da usvoje izmjene Izbornog zakona koje podrazumijevaju uvođenje novih tehnologija u glasački proces i veća ovlaštenja za Centralnu izbornu komisiju.
Sve opšte i lokalne izbore na teritoriji cijele BiH, od donošenja Izbornog zakona BiH 2001. godine do danas, provodila je Centralna izborna komisija BiH, a prije toga ovaj posao je obavljala Privremena izborna komisija, koja je uspostavljena Dejtonskim mirovnim sporazumom.
(Raport)
(37)