Da li je i ovaj put s pratnjom projurio u neobilježenim vozilima, ili preletio helikopterom u niskom letu, manje je važno od toga da ponovo nije zaustavljen…
Bjegunac od bh. pravosuđa i danas je prešao granicu BiH sa Srbijom. Da li je i ovaj put s pratnjom projurio u neobilježenim vozilima, ili preletio helikopterom u niskom letu, manje je važno od toga da ponovo nije zaustavljen. Policijske agencije ni riječi o tome, dok je Dodik itekako riječit. Pa je jutros na Informeru, prorežimskoj TV, zajedno s potpredsjednikom Vlade Srbije govorio o BiH koja je kako kaže, “zla namjera za Srbe”. Isto je, podsjetimo kazao i u Prijedoru dan ranije. Uz lokalne teme, našao vremena za uvrede, na račun države.
“Bosna i Hercegovina je pogrešna zemlja. I zato je sve pogrešno u njoj. I njen opstanak se pokušava odbraniti na način koji nije logičan, nije ustavan, nije u skladu sa međunarodnim pravom”, poručio je Dodik.
Dugovanja stigla na naplatu entitetu RS
Nijedne rečenice u svojim obraćanjima Dodik nije posvetio Viaduktu, Ugljeviku, Elektroprivredi RS. I tako je mjesecima. Ogromnim dugovanjima koji su došli na naplatu entitetu čiji je predsjednik. Posebno zanimljiv je dug Republike Srpske prema slovenskoj firmi Viaduct u iznosu od 110 miliona KM (svaki dan se uvećava za 9000 eura) za koji državni ministar finansija, Srđan Amidžić koji dolazi iz Dodikove stranke smatra da ga treba platiti država. BHANSA, zašto ne. Ista ona država koju Dodik svakodnevno pljuje i vrijeđa, i koju je doveo u pat poziciju, jer se rješenje odgađalo upravo od njegovih ministara.
Nakon višesatnog pokušaja dogovora, predsjedavajuća Vijeća ministara se obratila nakon sjednice.
“Zalagaću ću se da se arbitražna presuda izvrši odmah, kako bi se smanjile štetne posljedice po BiH i njene institucije. Jedini ispravan način jeste da se interveniše u budžetu. Predložila sam ministru da se naprave korekcije u budžetu za izvršenje ove presude, koja iznosi nešto više od 110 miliona maraka. Ministar je insistirao i to nas je odvelo dosta dugo, pa sada imamo obavezu da moramo zakazati Fiskalno vijeće. Ja sad ovdje kažem i pred vama, takva obaveza ne postoji, jer mi ne mijenjamo fiskalni okvir, već vršimo samo unutarnju raspodjelu”, komentirala je Borjana Krišto.
Naplata putem prodaje imovine BiH i zapljene računa?
Ministar pravde Davor Bunoza podsjetio je da ako Bosna i Hercegovina ne izvrši isplatu po arbitražnoj presudi u predmetu ‘Viaduct’, tužitelj ‘Viaduct’ naplatiće svoje potraživanje putem prodaje imovine BiH ili zapljenom sredstava sa računa institucija BiH u inozemstvu.
Kako kaže, imovina BiH će se prodavati u bescjenje dok se ne izmiri dug.
Na kraju je predsjedavajuća Vijeća ministara zadužena da hitno zakaže vanrednu sjednicu Fiskalnog vijeća BiH u utorak radi dogovora o izvršavanje obaveza po arbitražnoj presudi. Reagirao je i federalni premijer Nermin Nikšić.
“Vlasti entiteta Republika Srpska veću energiju troše na usvajanje separatističkih zakona nego na brigu za živote i egzistenciju svojih stanovnika. Sve su uložili na rušenje države, od koje sada žele iskamčiti novac za svoj dug. Dugovi jedan po jedan dolaze na naplatu i ne pada nam na pamet da pružamo ruku spasa rušiteljima ustavnog poretka. Zato poručujem Vijeću ministara: Odmah povucite svoj zaključak jer na Fiskalnom vijeću nećete dobiti ništa!”, zaključio je Nikšić.
Pat pozicija za BiH
Ako Fiskalno vijeće ne prihvati prijedlog izmjena fiskalnog okvira, Krišto je najavila da će budžet s korekcijama kojima bi se omogućila isplata, ipak dostaviti Predsjedništvu BiH, uz zahtjev da ga i Predsjedništvo i Parlamentarna skupština BiH usvoje u što kraćem roku.
Ekonomista Admir Čavalić komentira i da na ovaj način Milorad Dodik pokušava iskamčiti pregovore dok je državu BiH doveo u pat poziciju:
“Gospodin Amidžić dolazi iz političkog subjekta SNSD-a, on je ključna figura. Ako postoji volja da se radi izrada novog budzeta, rebalans budzeta, planiraju nova sredstva, ali da se prethodno obaveže entitet RS, potrebna je politička volja. Ali šta je problem zašto jedna kriza veže drugu. Jer imate entitet koji donosi neustavne zakone, ne poštuje odluke Ustavnog suda državne zakone. Pitanje je kako očekivati da će ispoštovati finansijske obaveze? Dakle mi smo sada u novom okviru gdje entitet RS počinje da ne izvršava finansijske obaveze, što je ranije bilo neupitno i podrazumijevalo se”.
Razgovori u Antaliji
Za Željka Komšića stvari su jasne – nema razgovora s onima koji podrivaju državu. U izjavi nakon sastanka članova Predsjedništva BiH sa predsjednikom Turske u Antaliji, Komšić je kazao da su Bećirović i on prenijeli stva stav da institucije Bosne i Hercegovine moraju raditi svoj posao, dok je Željka Cvijanović potencirala potrebu otvaranja neke vrste dijaloga, ne navodeći s kim ili o čemu.
“Ne može se razgovarati o odlukama pravosudnih tijela, to nije sporno. Može se razgovarati samo o tome da Dodik poništi zakone koje je donijela NSRS, a šta će pravosuđe u konačnici uraditi, to je do tijela Suda i Tužiteljstva BiH, svakako nije do političara”, poručio je član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Oglasila se i Željka Cvijanović Osim potrebe za razgovorom ponovo je govorila o Kristijanu Šmitu.
“Ne može neizabrani stranac mimo mandata i mimo imenovanja, što je najvažnije, da reguliše oblasti koje su jako važne. Ne može mijenjati Izborni zakon, Krivični zakon i Ustav zemlje”, navela je Cvijanovićeva.
U Antaliji se Cvijanović sastala i sa Viktorom Orbanom. Na slici koja je potom objavljena, pored državnih, i zastava entiteta RS. Na X profilu Orban je nakon sastanka optužio Brisel da potkopava demokratski izabrane lidere.
(126)