Američko Ministarstvo finansija je u sklopu novih sankcija uvelo mjere protiv ključnih aktera povezanih s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i njegovom mrežom “finansijskog patronata”.
Kao rezultat današnjih mjera, sva imovina i interesi u imovini osoba koje su navedene na listi sankcija i koja se nalazi u Sjedinjenim Američkim Državama, ili pod kontrolom američkih lica, blokirani su i moraju biti prijavljeni Uredu za kontrolu strane imovine (OFAC) pri Ministarstvu finansija SAD-a.
Blokada imovine i transakcija
Prema saopćenju Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC), sva imovina i interesi u imovini osoba i entiteta obuhvaćenih sankcijama, koja se nalazi na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država ili pod kontrolom američkih lica, blokirani su.
Osim toga, svi subjekti u kojima sankcionisane osobe imaju direktno ili indirektno vlasništvo od najmanje 50 posto također su podložni blokadi. Bez odgovarajuće dozvole OFAC-a, američkim licima zabranjene su sve transakcije koje uključuju imovinu sankcionisanih lica.
OFAC je jasno istakao da cilj sankcija nije kažnjavanje već poticanje pozitivnih promjena u ponašanju. Naglašeno je da OFAC ima moć uklanjanja osoba s liste sankcionisanih ukoliko njihovo djelovanje bude u skladu sa zakonom i ciljevima regionalne stabilnosti.
Ciljevi sankcija
Kako navode, primarni cilj sankcija nije kažnjavanje, već podsticanje odgovornog djelovanja i pridržavanja zakonskih i međunarodnih normi.
Finansijske institucije, kao i pojedinci, izlažu se značajnom riziku ako ulaze u transakcije ili aktivnosti sa sankcioniranim osobama. Pored direktnih posljedica, učestvovanje u takvim aktivnostima može rezultirati dodatnim kaznama, uključujući i sekundarne sankcije za povezane strane koje nisu direktno obuhvaćene inicijalnim mjerama.
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije Radmili Bojanić, Pavlu Čoroviću, Siniši Dodiku, Danijelu Dragičeviću, Goranu Filipoviću, Marku Grujančiću, Siniši Karanu (ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske), Rajku Kuzmanoviću (predsjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske i bivši predsjednik RS-a), Dijani Milanković, Daliboru Paniću, Goranu Rakoviću, Nemanji Reljini, Džerardu Selmanu (predsjednik Ustavnog suda Republike Srpske) zbog “antidejtonskog ponašanja, korupcije ili za druge radnje koje destabilizuju ili ugrožavaju teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine”.
Pored finansijskih malverzacija, Dodik i njegovi saradnici organizirali su proslavu Dana Republike Srpske 2024. godine, uprkos odluci Ustavnog suda BiH da je obilježavanje 9. januara neustavno.
Organizacija ovog događaja, kao i planiranje obilježavanja za 2025. godinu, prema OFAC-u, direktno podrivaju Dejtonski sporazum. Dodikovi saradnici također su uključeni u izradu plana za potencijalnu secesiju Republike Srpske iz Bosne i Hercegovine, što predstavlja ozbiljnu prijetnju regionalnom miru.
“Američka administracija, koristeći proširene ovlasti, odlučna je u suzbijanju destabilizirajućih aktivnosti koje ugrožavaju demokratski i multietnički okvir Bosne i Hercegovine,” izjavio je Bradley T. Smith, vršilac dužnosti podsekretara za terorizam i finansijsku obavještajnu službu pri Ministarstvu finansija SAD-a.
(Klix)
(2)