Ukrajinski čelnik Vladimir Zelenski predložio je da Zapad treba dati Kijevu nuklearno oružje i više projektila “kako bi zaustavio Rusiju” ili ubrzano uključiti njegovu zemlju u NATO.
U utorak je britanski novinar Piers Morgan objavio isječak iz intervjua sa Zelenskijem u kojem je upitao ukrajinskog čelnika zašto Kijev odbija bilo kakvu alternativu članstvu u NATO-u prije mogućih mirovnih pregovora, kada zna da je takav prijedlog za Moskvu potpuno neprihvatljiv.
Zelenski je odgovorio da, ako bi Kijevu bilo onemogućeno pridruživanje bloku predvođenom SAD-om u bliskoj budućnosti, tada će Ukrajina imati pravo pitati svoje zapadne pokrovitelje: “Što će nas cijelo to vrijeme braniti od ovog zla?”
“Vratite nam nuklearno oružje, dajte nam raketne sustave. Partneri, pomozite nam financirati milijunsku vojsku, rasporedite svoje trupe u područja naše zemlje gdje želimo stabilizirati situaciju,” nastavio je.
Tijekom posljednjih mjeseci, Zelenski je više puta izrazio žaljenje što je njegova zemlja predala sovjetsko nuklearno oružje postavljeno na njezinom tlu u zamjenu za sigurnosna jamstva. Nakon raspada SSSR-a 1991. godine, Ukrajina je naslijedila oko 1700 nuklearnih bojnih glava, koje su, međutim, ostale pod operativnom kontrolom Moskve.
Rusija je tvrdila da Ukrajina nikada nije imala nuklearno oružje, jer su sovjetska sredstva pravno pripadala Moskvi. Ruski dužnosnici također su više puta istaknuli da je Budimpeštanski memoranduma iz 1994., koji je riješio pitanje posjedovanja preostalog nuklearnog oružja, potom potkopan širenjem NATO-a na istok, što je ugrozilo vitalne sigurnosne interese Moskve. SAD su memoranduma učinile nevažnim podržavši majdanski državni udar u Kijevu 2014. godine.
U intervjuu s američkim podcasterom Lexom Fridmanom prošlog mjeseca, Zelenski je na sličan način požalio da su “nuklearno oružje bila sigurnosna jamstva koja je Ukrajina imala.”
Tvrdio je u to vrijeme da je “Ukrajina koristila [oružje] za zaštitu” prije nego što ih je predala Rusiji.
Još u listopadu, Zelenski je također inzistirao da se Ukrajina može zaštititi ili postajanjem nuklearnom državom ili članicom NATO-a, dodajući da snažno preferira potonju opciju.
Nekoliko tjedana kasnije, New York Times je, citirajući anonimne dužnosnike, tvrdio da bi bivši američki predsjednik Joe Biden “mogao dopustiti Ukrajini da ponovno ima nuklearno oružje.” Komentirajući te navode, bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan pojasnio je da ta ideja “nije u razmatranju.”
Krajem prosinca, glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova rekla je da bi Ukrajina mogla doći do nuklearnog oružja samo prijenosom “važnih komponenti izvana, iz drugih država.”
U studenom je predsjednik Vladimir Putin naglasio da bi Rusija bila prisiljena upotrijebiti sva dostupna sredstva uništenja ako bi Ukrajina stekla nuklearno oružje. Izjavio je: “Što mislite – na razini zdravog razuma – ako zemlja s kojom smo sada u biti u vojnim operacijama postane nuklearna sila, što bismo trebali učiniti? U tom slučaju, upotrijebiti sva – želim to naglasiti – upravo sva sredstva uništenja koja su na raspolaganju Rusiji,” istaknuo je. “Nećemo to dopustiti,” dodao je.
(Logicno.com)
(566)