Meningokokna sepsa uzrok je smrti trogodišnjeg dječaka kojem je početkom januara pružena ljekarska pomoć na Pedijatrijskoj klinici Jezero u Sarajevu, saznaje „Dnevni avaz“.
Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) nije Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH prijavio smrt dječaka, iako je to dužan uraditi.
Zarazne bolesti
– Zavodu su sve medicinske ustanove duže prijaviti smrt djeteta ili odrasle osobe, posebno ako se radi o sepsi ili nekim drugim zaraznim bolestima. No, iako je dječak umro prije 20 dana, iz KCUS-a još nije stigla prijava – saznajemo iz Zavoda.
Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti nalaže da svaki slučaj oboljenja mora biti prijavljen nadležnom zavodu, kako bi se ustanovilo kako je došlo do sepse. Osim toga, u Zakonu se navodi da osobe za koje bude utvrđeno da boluju od zaraznih bolesti moraju biti prevezene posebnim vozilom kako ne bi došlo do širenja zaraze, što KCUS u ovom slučaju nije ispoštovao.
Osim toga, u članu 21. navedeno je da osobe za koje bude utvrđeno da su oboljele ili za koje se sumnja da boluju od zaraznih bolesti trebaju biti izolirane i hospitalizirane u zdravstvenim ustanovama na odjeljenjima za liječenje zaraznih bolesti.
Zdravstvena ustanova obvezna je izvršiti izolaciju i hospitalizaciju oboljelih ili osoba za koje se sumnja da su oboljele, ali ni to u KCUSU-u nisu ispoštovali. Zakon, također, članom 65. predviđa novčanu kaznu od 3.000 do 10.000 KM ako nadležni ne obave rano otkrivanje izvora zaraze i puteva prenošenja zaraze.
U KCUS-u nisu ispoštovali nijednu od tih odredbi Zakona. To potvrđuje da je ova medicinska ustanova na sve moguće načine, a zbog toga što je otkriveno da dijete boluje od sepse, pokušala zataškati njegovu smrt.
Dijete je na Pedijatrijsku kliniku Jezero stiglo s povišenom temperaturom i osipom po tijelu. Nakon pregleda vraćeno je kući. Zbog lošeg stanja roditelji su pomoć ponovo potražili, najprije u Hitnoj, a zatim i na Infektivnoj klinici KCUS-a. Odatle je dječak ponovo vraćeno na Pedijatriju, gdje su ga pokušali reanimirati. No, za njega je bilo kasno. Na Pedijatriji su samo mogli potvrditi da je dječak liječen kod njih i da je urmo u roku od 15 sati.
Osip po tijelu
– Dječak je imao specifičan osip po tijelu, na Jezeru nisu reagirali pravom terapijom. Ljekar koji ga je pregledao morao je vidjeti osip, koji je upućivao na sepsu. Dječak je bio u teškom stanju, doktori su to morali znati, a ne ga vratiti kući, dopustiti da ga roditelji vodaju od bolnice do bolnice. To je dodatno pogoršalo njegovo stanje – stava su u Zavodu.
No, kako „Avaz“ saznaje, niko od ljekara nije roditeljima, ali ni javnosti kazao da je dijete životno ugroženo. Dječaku je dženaza klanjana 6. januara, a ukopan je na gradskom mezarju Vlakovo. Osim ove smrti, KCUS nije nikome prijavio ni slučajeve beba koje su umrle u oktobru, o čemu su njihovi roditelji javno odlučili pričati. Njihova smrt nije evidentirana ni u jednoj statistici.
Simptomi na koje ljekari KCUS-a nisu obratili pažnju
Rani simptomi meningokokne sepse su: povišena temperatura, razdražljivost, glavobolja, povraćanje, a posebnu pažnju treba obratiti na promjene na koži, tzv. petehije. Petehije su tačkasta krvarenja u koži nastala kao posljedica upale krvnih žila kože. Karakteristično za ta tačkasta krvarenja jeste da pritiskom staklene površine, npr. čaše, ne blijede. Obično se javljaju na ekstremitetima potkoljenice i trupu. Posebno je važno naglasiti da je nužno dijete prilikom pregleda u ambulanti skinuti g**o, kako bi se isključila mogućnost da se petehije ne vide.
Kasni simptomi su opće loše stanje, promjena stanja svijesti, šok, velike površine krvarenja. Ako se primijeti nešto od tih simptoma, potrebno je hitno otići ljekaru, koji će pregledom ustanoviti o čemu je riječ i eventualno postaviti sumnju na meningokoknu sepsu. U tom slučaju neophodno je uputiti se u bolnicu, s obzirom na to da meningokokna sepsa brzo napreduje i često ima fatalan ishod.
(94)