Šeranić opet tražio dozvolu za proizvodnju gasa “odgovarajuće” kvalitete….
Nesreća koja je zadesila firmu Messer, odnosno polava koja je potopila njihov pogon u Rajlovcu, razbuktala je “kiseonički” rat u RS-u.
Opet padaju optužbe, u kojima prednjači ministar zdravstva RS-a Alen Šeranić, a glavna “meta” je Aleksandar Zolak, direktor Agencije za lijekove BiH.
Kao što je poznato, zbog polave ugrožena je opskrba medicinskim kiseonikom za mnoge zdravstvene ustanove u oba bh. entiteta.
Nakon što je usmeno obaviješten od uprave Messera da je postojenje pod vodom, te da postoji alternativa, a to je izdavanje dozvole za punjenje medicinskog kiseonika za punionicu u Mostaru, Zolak se obratio Ministarstvu civilnih poslova BiH.
U dopisu Zolak traži da se održi hitna sjednica Savjeta ministara i da se iznađe rješenje u vezi sa snabdjevanjem zdravstvenih ustanova medicinskim kiseonikom kako ne bi došlo do potpunog prestanka snabdjevanjem ovim lijekom.
U istom dopisu Zolak obavještava Ministarstvo da Messer posjeduje punionicu u Mostaru, ali da nema odgovarajuće dozvole za punjenje medicinskog kiseonika.
To je bio okidač za “rafalnu paljbu” po Zolaku od SNSD-ovih zvaničnika.
– Zolak traži hitno rješavanje problema za snabidjevanje zdravstvenih ustanova kiseonikom dok se prethodno, kada se radilo o ustanovama i životima građana Republike Srpske, oglušio, naveo je u saopćenju Alen Šeranić.
On je ponovio raniji zahtjev da se firmama iz RS-a izdaju odgovarajuće dozvole. Međutim, u tom zahtjevu Šeranić nije izričit da se u tim tvornicama mora proizvoditi zaista medicinski kiseonik, nego da one mogu proizvoditi i gas “odgovarajućeg kvaliteta i koncetracije propisane za lijek u skladu sa standardom i evropskom farmakopejom”.
Nadalje. Šeranić pita Zolaka kako može biti siguran da i kiseonik koji je do sada bio distribuiran nije punjen u postrojenju koje nema dozvolu.
Nije se samo Šeranić “obrušio” na Zolaka. Tako je zastupnik SNSD-a u Narodnoj skupštini RS-a Srđan Mazalica direktora Agencije za lijekove BiH nazvao izdajicom naroda, piše Oslobođenje.
U cijelu priču se uključio i bivši ministar zdravstva RS-a Slobodan Stanić, koji je “neukom” Šeraniću pojasnio razliku između dozvole koju traži on i one koju traži Messer.
– Postovani ministre Šeraniću,
Vi ne treba da brinete za Federaciju BiH i Messer, jer se u Zenici i dalje proizvodi medicinski kiseonik. Federaciji BiH treba dozvola za punjenje boca, a ne za proizvodnju! Vi treba da obezbijedite medicinski kiseonik stanovnicima Republike Srpske!
Ne treba koristiti tešku situaciju izazvanu poplavama u dnevnopolitičke svrhe obračuna sa Agencijom za lijekove i medicinska sredstva!
Nestašica medicinskog kiseonika je vanredno stanje i ako je tako, proglasite vanredno stanje i sve ste zakonski riješili, jer se postupanje tada u potpunosti mijenja, napisao je Stanić na Facebooku.
Inače, kako je za Oslobođenje potvrdio direktor Messera u BiH Avdo Dedić, postrojenje ove kompanije u Rajlovcu je i dalje pod vodom, koja se počela povlačiti.
(SB)
(23)