Nove najave Milorada Dodika o otcjepljenju Republike Srpske i reakcije u ovom entitetu i Srbiji na usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama izazvale su niz reakcija u kojima su konzervativne i nacionalističke organizacije pozivale građane da sami organizuju “odbranu”.
U isto vrijeme pojavili su se fabrikovani dokumenti zvaničnih poziva na regrutaciju. Ovi slučajevi pokazuju kako dezinformacije mogu uticati na sigurnost
Saopćenje u kojem pozivaju “patriote” da se samoorganizuju jer ne mogu vjerovati institucijama i međunarodnim snagama a koje je izdalo Bosansko/Bošnjačko narodno vijeće, ne toliko poznata organizacija iz Sarajeva kojom rukovodi optuženik za ratne zločine, u samo nekoliko sati se proširilo desetinama grupa i stranica na društvenoj mreži Facebook u kojima su uglavnom povratnici s područja Podrinja.
Ta objava je izazvala paniku, a podijeljena je više stotina puta na drugim Facebook profilima, kao i drugim društvenim mrežama, navedeno je u analizi Detektora.
U saopćenju Vijeće navodi da, “u skladu sa općim stanjem u državi, građani se ne mogu pouzdati u institucije kojima predominantno rukovode potomci nekadašnjih ratnih zločinaca” i poziva “patriote da na svaki mogući način spriječe divljanje, krađe, napade na građane, institucije i pojedince”, a Oružane snage BiH podsjećaju na odgovornost.
“Upozorenje” osumnjičenog za ratne zločine
Vijećem danas rukovodi Mahir Žiško, kojem se pred Sudom BiH trenutno sudi za ratni zločin. On kaže da je saopćenje objavio nekoliko dana nakon prijetnji Milorada Dodika.
“Mi smo upozorili da ne želimo da se ponovi scenarij iz 1991. godine”, kaže Žiško i dodaje da je pozvao građane da se samoorganizuju samo ukoliko institucije ne budu radile svoj posao.
“Šta mi trebamo, prst u uho i glavu u pijesak i čekati”, kaže Žiško, kome se s još devet osoba sudi za napad na kolonu, ubistva, ranjavanje i zlostavljanje pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine.
Ova objava, jedna od nekoliko sličnih koje su protekle sedmice pozivale na samoorganizovanje, dovela je i do reakcije potpredsjednika Republike Srpske. Bivši načelnik Srebrenice Ćamil Duraković objavio je videoporuku nastojeći smiriti građane, naročito Bošnjake u Srebrenici.
(Fokus)
(122)