Komandant EUFOR-a General Barbu: Zajedno smo jači, spremni smo na sve izazove…

Pripadnici oružanih snaga Češke Republike stigli na sarajevski aerodrom, kako bi pojačali snage EUFOR-a. Zamjenik komandanta EUFOR-a, brigadni general Lorenzo Dal Maso srdačno je pozdravio vojnike po dolasku.

 

 

 

Rezervne snage će u narednim danima pojačati trupe EUFOR-a.

 

 

EUFOR je jučer saopćio da su počele pristizati rezervne snage u Bosnu i Hercegovinu, i to kopnenim putem preko graničnih prijelaza Svilaj i Bijača te zračnim putem preko Sarajevskog aerodroma.

 

 

Tokom narednih dana će vojnici, vozila i helikopteri iz Češke, Italije i Rumunije pojačavati sastav EUFOR-a.

 

 

Kako su naveli u saopćenju, EUFOR će poduzeti sve neophodne mjere kako bi smanjio utjecaj na lokalne zajednice i cestovni promet.

 

 

Podsjetimo, prvi vojnici iz rezervnog sastava stigli su jučer popodne na Sarajevski aerodrom, a dočekao ih je zamjenik komandanta EUFOR-a, brigadni general Lorenzo Dal Maso. Očekuje se da će pojačanje brojati ukupno 400 vojnika uz prateću tehniku i opremu.

 

 

Raspoređivanje dodatnih snaga vrši se transportnim avionima C-27J Spartan, dok će zračna komponenta EUFOR-a biti dodatno ojačana s četiri helikoptera.

 

 

Odluka o slanju rezervnih snaga dolazi nakon nedavne eskalacije političke krize u BiH, posebno u kontekstu suđenja predsjedniku entiteta Republika Srpska Miloradu Dodiku.

 

 

 

 

 

 

Pripadnici rezervnih snaga EUFOR-a nastavili su pristizati u Bosnu i Hercegovinu, dodatno jačajući vojno prisustvo misije Althea. Danas su na sarajevski aerodrom stigli vojnici Oružanih snaga Češke Republike, koje je srdačno dočekao zamjenik komandanta EUFOR-a, brigadni general Lorenzo Dal Maso.

 

 

General-major Florin Marian Barbu, komandant EUFOR-a u BiH, dočekao je šefa Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Luigija Sorecu i istakao je da dolazak novih snaga predstavlja proaktivnu mjeru usmjerenu na pružanje podrške Bosni i Hercegovini i njenim građanima.

 

 

“Aktiviranje rezervnih snaga pokazuje našu posvećenost miru i stabilnosti. EUFOR je već decenijama ključan faktor u očuvanju sigurnog okruženja u Bosni i Hercegovini, a ovim korakom dodatno potvrđujemo našu spremnost da reagujemo na sve izazove. Struktura naših snaga pažljivo je prilagođena potrebama BiH, održavajući osjetljivi balans stabilnosti koji postoji godinama”, izjavio je Barbu u bazi Butmir.

 

 

Pojačanje EUFOR-a uključuje vojnike, vozila i helikoptere iz Češke, Italije i Rumunije, koji će se u narednim danima rasporediti u različite dijelove zemlje. Transport dodatnih snaga vrši se kopnenim putem preko graničnih prijelaza Svilaj i Bijača, kao i zračnim putem preko Sarajevskog aerodroma.

 

 

 

General-major Florin Marian Barbu (Foto: EUFOR)

General-major Florin Marian Barbu (Foto: EUFOR)

 

 

 

Vojne snage su prevezene transportnim avionima C-27J Spartan, dok će zračna komponenta EUFOR-a biti dodatno ojačana s četiri helikoptera.

 

 

General-major Barbu naglasio je važnost multinacionalnog karaktera EUFOR-a.

 

 

“Ova pojačanja potcrtavaju našu vjerodostojnost kao robusnih i pouzdanih snaga, demonstrirajući brzu i jednostavnu integraciju naših višenacionalnih trupa, kako bi se efikasno odgovorilo na različite situacije. Naša misija ostaje pružanje podrške institucijama BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja za sve građane”, kazao je Barbu.

 

 

Podučio je da prisustvo novih trupa predstavlja snažan signal jedinstva Evropske unije i njene predanosti stabilnosti BiH.

 

 

“Sposobnosti EUFOR-a, kao multinacionalnih snaga, od ključne su važnosti za pružanje podrške institucijama BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja za sve građane”, dodao je Barbu.

 

 

 

 

Obratio se i novopridošlim vojnicima koji su stigli u BiH.

 

 

“Braćo i sestre po oružju, Drago mi je što vas vidim ovdje i predstavlja mi čast da vam poželim srdačnu dobrodošlicu u bazu Butmir. EUFOR Althea ostaje predana održavanju najviših standarda profesionalizma, poštovanja i odgovornosti. Naša misija gradi se na temelju saradnje sa lokalnim zajednicama i vlastima, kako bi naše djelovanje odražavalo kako naš međunarodni mandat, tako i naše duboko poštovanje kulturnih, pravnih i društvenih normi Bosne i Hercegovine. Siguran sam da smo zajedno jači”, zaključio je Barbu.

 

 

Podsjetimo, odluka o slanju rezervnih snaga donesena je u svjetlu nedavne eskalacije političke krize u BiH, posebno u kontekstu suđenja predsjedniku entiteta Republika Srpska Miloradu Dodiku.

 

 

EUFOR je naveo da će poduzeti sve neophodne mjere kako bi minimizirao utjecaj na lokalne zajednice i cestovni promet, dok se očekuje da će ukupan broj dodatnih vojnika iznositi 400, uz prateću vojnu tehniku i opremu.

 

 

 

 

(SB/Klix)

(6)

Komandant EUFOR-a General Barbu: Zajedno smo jači, spremni smo na sve izazove…

About The Author
-