KOMENTAR BIVŠEG UKRAJINSKOG AMBASADORA: Izdaja pravi razlog hapšenja Ivanova?

Od 2013. do 2016. Ivanov je bio generalni direktor Odbranagradnje, a potom je imenovan za zamjenika ministra odbrane Ruske Federacije Sergeja Šojgua.

 

 

Piše: Oleksandr LEVČENKO

 

 

Dana 23. aprila 2024. godine, zamjenik ministra odbrane Ruske Federacije Timur Ivanov priveden je od strane Istražnog komiteta Ruske Federacije pod optužbom da je primio posebno veliki mito i poslat je u pritvor.

 

 

Ministar Sergej Šojgu ga je 24. aprila 2024. uklonio sa funkcije.

 

 

Od 2012. godine Ivanov je bio na mjestu zamjenika šefa vlade Moskovske regije, kada je Sergej Šojgu bio guverner regije.

 

 

Od 2013. do 2016. Ivanov je bio generalni direktor Odbranagradnje, a potom je imenovan za zamjenika ministra odbrane Ruske Federacije Sergeja Šojgua.

 

 

U Ministarstvu odbrane (MORF) nadgledao je pitanja u vezi sa upravljanjem imovinom i smještajem trupa, stambenim i medicinskim osiguranjem ruskih oružanih snaga.

 

 

Bio je odgovoran za izgradnju, rekonstrukciju i remont objekata ruskog Ministarstva odbrane i vojne hipoteke. Tokom pandemije 2020. godine nadgledao je izgradnju 16 multifunkcionalnih medicinskih centara Ministarstva odbrane, kao i izgradnju glavnog hrama Oružanih snaga.

 

 

23. aprila 2024. priveden je na svom radnom mjestu od strane organa za provođenje zakona.

 

 

Prijeti mu do 15 godina zatvora.

 

 

Sud je 24. aprila potvrdio hapšenje na dva mjeseca. Ivanov nije priznao krivicu.

 

 

Druga osoba uhapšena u slučaju mita bio je šef kompanije „Bregovi Volge“ Sergej Borodin, koji je bio u prijateljskim odnosima sa zamjenikom ministra odbrane Ruske Federacije i učestvovao u izgradnji i kapitalnoj sanaciji objekata Ministarstva odbrane.

 

 

Kompanija na čelu sa Borodinom izgradila je imanje Ivanovf u regionu Tver. Borodin je imao zajednički posao sa Ivanovljevom suprugom Svetlanom Maniovič.

 

 

Prema nekim izvorima, pravi razlog hapšenja Ivanova je sumnja u izdaju.

 

 

Međutim, advokat Ivanova je naveo da je klijent optužen samo za primanje mita, a podaci o izdaji su lažni.

 

 

Postalo je nadaleko poznato da porodica Ivanova skriva elitnu nekretninu vrijednu milijardu rubalja. U 2019. godini Ivanov je uvršten u “Najbogatije ljude iz svijeta sigurnosti u Rusiji – 2019” sa porodičnim prihodom za 2018. u iznosu od 136,7 miliona rubalja, dok se prihod samog Ivanova procjenjuje na 13,6 miliona rubalja.

 

 

Ivanov i njegova supruga potrošili su više od milion eura na odmor na Azurnoj obali, a Svetlanine lične račune platila je kompanija uključena u obnovu okupiranog Mariupolja.

 

 

Supruga Ivanova se formalno razvela od muža nakon što je on sankcionisan kako bi izbjegla sekundarne sankcije, ali je nastavila da troši novac u zemljama EU. Nakon početka potpune ruske invazije na Ukrajinu, Ivanov je uvršten na sankcione liste Sjedinjenih Država i Velike Britanije zbog podrške ruskoj agresiji i odgovornosti za izbijanje rata.

 

 

Ubrzo se našao i pod sankcijama Evropske unije, Australije, Japana, Ukrajine, Švajcarske, Kanade i Novog Zelanda.

 

 

Teritorije Ukrajine koje je Rusija privremeno okupirala postale su za Ivanova pravi rudnik zlata.

 

 

Svi izvođači MORF-a plaćaju “mito”, dok se za gradnju na okupiranim teritorijama izdvaja 3-4 puta više nego inače.

 

 

Ministar odbrane Ruske Federacije, za čiji se novčanik smatra Ivanov, nije mogao ne znati za ovo.

 

 

Šef PVK “Vagner” Prigožin nazvao je Ivanova “kradljivcem blaga” i kritikovao ga u prisustvu samog Putina.

 

 

Nakon Prigožinove smrti, sam Ivanov se aktivno bavio sudbinom materijalne imovine šefa PVK-a.

 

 

Postoje informacije da je Ivanov tražio od Prigožina mlađeg da preda naftna i plinska polja u Siriji i dijamantska polja u Centralnoafričkoj Republici, koja su pod kontrolom PVK Wagner.

 

 

Portparol ruskog predsjednika D. Peskov rekao je da je Vladimir Putin obaviješten o pritvaranju Ivanova.

 

 

Na ovo je upozoren i ministar odbrane Sergej Šojgu.

 

 

Prema prokremljskim izvorima, FSB je pet godina prikupljao materijal o Ivanovu. Naredbu za hapšenje Ivanova navodno je dao lično Vladimir Putin.

 

 

Zbog toga je Ivanov osumnjičen za izdaju, a o mitu govori se za širu javnost.

 

 

Moskva zasad ne želi javno da govori o izdaji zbog velikog skandala.

 

 

Predsjednik Ruske Federacije navodno je naredio hapšenje nakon što se uvjerio da je riječ o izdaji, jer, prema pisanju mnogih opozicionih ruskih medija, “niko nikog ne bi hapsio” za korupciju.

 

 

Operativnu pratnju Ivanova vodila je vojna kontraobavještajna uprava, koja se obično ne bavi pitanjima korupcije. Operativci sprovode istražne radnje u Ivanovljevoj vili u Dagestanu.

 

 

Ivanov je rukovodio svim velikim građevinskim projektima Ministarstva odbrane, uključujući gradnju Patriotskog parka i kosmodroma Istočni.

 

 

Nakon potpune invazije ruske vojske na Ukrajinu, radio je na projektu obnove okupiranog Mariupolja.

 

 

Porodica Ivanov posjeduje vilu na Rubljovki (elitni kvart) i plemićko imanje iz 19. vijeka na Prečistenki u Moskvi – svako imanje vrijedi oko 600 miliona rubalja.

 

 

U štampi su se pojavile publikacije o automobilu Aston Martin, vrijednom oko 100 hiljada dolara, koji je Ivanov poklonio svojoj supruzi, još jednom Svetlaninom rođendanu, čija je proslava održana u Moskovskom carskom jaht klubu uz učešće zvijezda estrade i njegova organizacija i održavanje koštali su nekoliko miliona.

 

 

U martu 2013. godine, Timur Ivanov se nalazi pored Šojgua, na čelu “Odbranagradnje”, specijalizovanog za izgradnju stambenih objekata za vojno osoblje, kao i društveno značajnih i strateški važnih objekata Ministarstva odbrane.

 

 

“Odbranagradnja” je rupa bez dna za mogućnosti korupcije, ali do sada nije izazvala hapšenja.

 

 

Postoje dvije verzije onoga što se događa: jačanje grupe snaga sigurnosti, koje počinju pokazivati ne toliko da nema nedodirljivih figura, već da se pravila igre mijenjaju: sada će oni i samo oni kontrolisati glavne finansijske tokove u zemlji.

 

 

Dakle, nova pravila igre su takva da će svi tokovi korupcije sada ići samo preko FSB-a, a to je odobreno na najvišem nivou. Dakle, pritvor Ivanova definitivno nije borba protiv korupcije, već preraspodjela finansijskih tokova.

 

 

Drugi mogući razlog za hapšenje Ivanova je izdaja. Na kraju je Ivanov upućen u istražni zatvor zbog sumnje da je primio mito. Svi su znali da je on ključni korumpirani funkcioner u strukturi Ministarstva odbrane Ruske Federacije, ali Ivanov je priveden tek nakon što su se pojavile sumnje u izdaju.

 

(Antena M)

(156)

KOMENTAR BIVŠEG UKRAJINSKOG AMBASADORA: Izdaja pravi razlog hapšenja Ivanova?

| Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-