Koronavirus stigao i do Afrike, situacija je potencijalno vrlo opasna, no jedna stvar je vrlo neobična; Zašto virus ne ubija tamošnje stanovništvo?

Nigerija je izvijestila o prvom potvrđenom slučaju koronavirusa u subsaharskoj Africi, što bi s obzirom na zapuštene zdravstvene sustave diljem ovoga kontinenta teoretski moglo podići smrtnost na novu, puno masovniju razinu.

 

 

 

Dosad su dva sumnjiva slučaja bila zabilježena jedino u Egiptu i Alžiru. Svima su još svježe u sjećanju fatalne posljedice velike epidemije ebole u zapadnoj Africi iz 2014. godine, a ta se bolest pritom nije širila zrakom i kontaktom kao koronavirus ili gripa, nego isključivo tjelesnim tekućinama.

 

 

 

 

Svojom objavom u Africi koronavirus je ovoga tjedna, inače, doslovno zagrlio sve svjetske kontinente, osim Antartika.

 

 

Svjetska zdravstvena organizacija upozorila je još prije nekog vremena da porozne granice, stalni protok putnika i slabo financirani zdravstveni sustavi afričkih zemalja opasnost od epidemije diljem Afrike čine vrlo, vrlo opasnom.

 

 

 

 

U tamošnjim siromašnim društvima ne postoje ni mreže efikasnih karantena, ni organizirani nadzor kontakata s nositeljima virusa, kao ni uhodane zdravstvene ekipe koje u Kini, Rusiji, Italiji ili odnedavno u Zagrebu preventivno transportiraju potencijalno zaražene građane u dobro utvrđene izolacije.

 

 

Tek su zadnjih tjedana donekle parcijalno ojačani režimi testiranja i izolacijski objekti u nekim dijelovima Afrike, te je započeo projekt razmjene zdravstvenih informacija, no generalno je riječ o prostoru izuzetno oslabljenih kapaciteta za nošenje s potencijalnom pandemijom.

 

 

 

 

Nigerijski dužnosnici priopćili su da je slučaj koronavirusa u njihovoj zemlji utvrđen kod talijanskog državljanina koji je u državu ušao 24. veljače letom kompanije Turkish Airlines iz Milana preko Istanbula. On je 24. veljače prespavao u hotelu u blizini zračne luke, a zatim produžio na radno mjesto u jugozapadnoj nigerijskoj državi Ogun.

 

 

Liječen je 26. veljače u zdravstvenoj ustanovi njegove tvrtke prije nego što su tamošnji zdravstveni radnici pozvali vladine službenike za biološku sigurnost koji su ga prebacili u ustanovu u Lagosu. Zasad je klinički stabilan i nema ozbiljnih simptoma, no pitanje kome je u međuvremenu uspio proširiti zarazu i može li itko do tih ljudi vrijedi puno više od milijun dolara.

 

 

 

 

U Italiji, inače, živi znatan broj Nigerijaca koji su mahom angažirani na prekarnim ili poslovima ulične prodaje suvenira u tamošnjim turističkim centrima poput Milana, Verone, Venecije, Firenze ili Pise, te svojim zaradama prehranjuju mnogobrojne članove obitelji u Africi.

 

 

Svjetski epidemiolozi zbog svega su prilično zbunjeni dosadašnjim izostankom snažnije prisutnosti koronavirusa na crnom kontinentu, pogotovo uzmu li se u obzir i njegove prilično bliske veze s Kinom.

 

 

 

 

Nepostojanje jače prisutnosti ove zaraze u Africi donedavno je realno bilo prije dovesti u vezu s manjkom zdravstvenoga nadzora i organizacijskim kaosom, nego misterioznim animozitetom nove bolesti prema afričkom tlu.

 

 

Činjenica je, međutim, da zasad na tom kontinentu nitko od mora sirotinje još nije umro od koronavirusa, a i zaraženi su iznimno malobrojni, premda su afrički sustavi zdravstvene skrbi prema zapadnima dickensovske ubožnice iz 19. stoljeća.

 

 

 

 

Opravdano se sumnja da je rješenje toga rebusa u povišenoj afričkoj temperaturi i klimatskim uvjetima koji koroni, čini se, nipošto ne odgovaraju.

 

(Slobodna Dalmacija)

(711)

Koronavirus stigao i do Afrike, situacija je potencijalno vrlo opasna, no jedna stvar je vrlo neobična; Zašto virus ne ubija tamošnje stanovništvo?

| Foto/Video, Slider, Vijesti |
About The Author
-