Saudijski mediji pokrenuli su neviđeni val kritika protiv Netanyahua i Trumpa zbog njihovih izjava o raseljavanju Gaze….
Saudijski mediji pokrenuli su talas kritika bez presedana na račun izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i američkog predsjednika Donalda Trumpa nakon njihovih nedavnih primjedbi o planovima za prisilno raseljavanje Palestinaca iz Gaze.
Reakcija je označila primjetan značajan pomak u medijskom izvještavanju kraljevstva o Izraelu i Hamasu, što je preuzelo nekoliko pan-arapskih medija.
Ovo je značajno s obzirom na to da se na saudijske medije općenito gleda da odražava stavove dvora.
Ranije ovog mjeseca, Trump je predložio da Saudijska Arabija i druge bogate bliskoistočne zemlje trebaju finansirati obnovu Gaze, implicirajući da bi SAD mogle “kupiti” razorenu enklavu.
Ubrzo nakon toga, Netanyahu je primijetio da bi Saudijska Arabija, koja je odbila bilo kakvu normalizaciju s Izraelom bez postizanja rješenja o dvije države, trebala razmotriti izgradnju palestinske države na svojoj teritoriji.
Saudijsko ministarstvo vanjskih poslova brzo je izdalo oštro sročeno saopćenje u kojem je odbacilo Netanyahuove primjedbe, nazvavši ih “riječima ekstremističkog, okupatorskog načina razmišljanja koji ne uspijeva shvatiti značaj palestinske zemlje za svoj narod”.
Ministarstvo je optužilo Netanyahua da je pokušao da skrene pažnju sa tekućih zločina Izraela nad Palestincima u Gazi, uključujući etničko čišćenje.
“Palestinski narod ima legitimno pravo na svoju zemlju. Oni nisu autsajderi ili migranti koji mogu biti protjerani po volji Izraela”, navodi se u saopćenju, signalizirajući jasno odbacivanje bilo kakvih planova prisilnog raseljavanja.
Ono što se isticalo u zvaničnom odgovoru je namjerno izostavljanje Netanyahuove službene titule, a državni kanal Al-Ikhbariya je sam potvrdio da je to bilo namjerno.
“Ime države se više ne odnosi na Izrael”, rekao je komentator na kanalu, učvršćujući jači stav Saudijske Arabije nakon godina razgovora o normalizaciji.
Saudijski mediji su dodatno eskalirali retoriku, a Al-Ikhbariya je Netanyahua nazvao “cionistom, sinom cioniste” i ustvrdio da “okupacija ima jedno lice, a to lice je Benjamin Netanyahu”.
U međuvremenu, saudijski panarapski kanal Al-Arabiya doveo je u pitanje Netanyahuovo mentalno i fizičko zdravlje, sugerirajući da je njegovo pogrešno donošenje odluka možda uticalo na njegove najnovije prijedloge.
Tokom emisije, voditelj Al Arabije Reem Bouguerra provokativno je upitao: “Da li je Netanyahu ušao na pozornicu zaklanog pijetla?”
Promjena izvještavanja o Hamasu
Možda najneočekivaniji razvoj događaja u reakciji saudijskih medija bio je njihov promijenjen ton prema Hamasu, grupi povezanoj s Muslimanskom braćom s kojom Rijad ima oštar odnos.
Saudijski mediji su godinama prikazivali Hamas kao “terorističku organizaciju” i distancirali se od njega.
U oktobru, usred rata u Gazi, saudijska televizija MBC suočila se s odgovorom i pozivima na bojkot nakon emitiranja izvještaja u kojem su neki od pokojnih lidera Hamasa označeni kao “teroristi”.
Međutim, nakon Trumpovih i Netanyahuovih izjava, saudijske novine, uključujući vodeće novine Okaz i Asharq Al-Awsat, objavile su izjave Hamasa u kojima osuđuju prijedloge za raseljavanje.
Asharq Al-Awsat je istaknuti komentare visokog dužnosnika Hamasa Izzata al-Rishqa, koji je odbacio Trumpove primjedbe i pohvalio “čvrst stav Saudijske Arabije protiv bilo kakvih planova za protjerivanje palestinskog naroda”.
Saudijski kolumnista Nawaf al-Qudaimi opisao je ovaj trenutak kao “stratešku priliku” za Saudijsku Arabiju da ponovo uspostavi veze s Hamasom, sugerirajući da bi čak i simbolični angažman, kao što je omogućavanje vođama Hamasa da obavljaju umru tokom Ramazana, mogao signalizirati diplomatski pomak.
Napomenuo je da su neki čelnici Hamasa imali istorijske veze sa Saudijskom Arabijom i da je odgovor kraljevstva na Trumpove i Netanyahuove primjedbe predstavljao šansu za obnavljanje tih kanala komunikacije.
Al-Qudaimi je također predložio da bi Saudijska Arabija mogla zatvoriti svoj zračni prostor za izraelske letove, predstavljajući to kao praktičan odgovor na kontinuiranu agresiju Izraela na Palestince.
U članku se također upozorava da bi Netanyahuove primjedbe mogle poslužiti da “odvrate javno mnijenje od prijetećeg etničkog čišćenja Palestinaca”.
U drugom tekstu, Asharq Al-Awsat je opisao podršku Saudijske Arabije palestinskom pitanju kao “fiksni princip koji nije otvoren za diskusiju”, odbacujući Netanyahuov prijedlog kao pokušaj “ucjene kraljevstva”.
Godinama su se saudijsko-izraelske veze postepeno podgrijavale, uz spekulacije da bi normalizacija mogla biti na pomolu.
Međutim, čini se da su posljednje Netanyahuove primjedbe zaustavile ovu putanju uz primjetan pomak u medijskoj retorici Saudijske Arabije i diplomatskom tonu koji sugerira da kraljevstvo možda pojačava svoje povijesno usklađivanje s palestinskim ciljem.
(TBT, TNA)
(6)