Austrija će sredinom juna svoje granice otvoriti prema Njemačkoj, Švicarskoj, Češkoj, Slovačkoj i Mađarskoj. Hrvatska, uz Italiju, Španiju, Grčku i Sloveniju, zasad nije na tom popisu, kako prenose austrijski mediji.
Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg izbjegao je jasno odgovoriti na pitanje koji su tačno uvjeti i kriteriji na temelju kojih se prema jednim zemljama Evropske unije otvaraju, a prema drugima ne. No, iz izjava austrijske vlade, predvođene kancelarom Sebastianom Kurzom, da će se svako otvaranje granica voditi uz “dobru koordinaciju” i “usko koordinirani pristup”, može se iščitati da Austrijanci ne žele riskirati otvaranje prema zemljama koje, prema njihovu mišljenju, nemaju zadovoljavajuću epidemiološku situaciju.
Budući da je u Hrvatskoj, kao i u Sloveniji, epidemiološka slika jedna od najboljih u Evropi, opravdano je pitanje zašto Austrijanci oklijevaju, piše zagrebački Jutarnji list.
Da austrijske vlasti, zapravo, pod krinkom zabrinutosti oko mogućeg “uvoza” koronavirusa, proračunato otvaraju granice prema jednima, a prema drugima još ne, provodeći pritom diskriminatornu politiku, smatra Danilo Volmut, poduzetnik i vlasnik booking stranice Istriaselect.
– Kada se pogleda prema kojim se zemljama Austrija otvara, a to su zemlje iz kojih imaju najveći priljev turista, jasno je da oni političkom odlukom pokušavaju privući najveći broj turista, a istodobno spriječiti odlazak domaćih turista prema zemljama u kojima obično ljetuju – smatra Volmut.
Danilo Volmut, koji je u Austriji završio školu i fakultet i zna jezik te je svoju booking platformu za najam vila s bazenom uglavnom orijentirao prema njemačkom i austrijskom tržištu, kaže da će zbog te odluke austrijske vlade imati velik broj otkazanih rezervacija. I to ne samo Austrijanaca.
– Trenutačno se čini da pokušavaju doslovno napraviti barijeru prema zemljama za ljetovanje. Njemački turisti u koje polažemo nade, a koji uglavnom preko Austrije stižu u Hrvatsku, mogli bi se obeshrabriti ako na snazi ostanu trenutačne mjere koje predviđaju zadržavanje u karanteni svakoga tko dolazi iz, prema njima, problematičnih zemalja – objašnjava.
Naime, mjere koje su trenutačno na snazi, a koje bi ostale vrijediti za Hrvatsku ako Austrijanci ostanu pri svome, ne zabranjuju ulazak u Austriju, ali ga značajno otežavaju. Tako će, hipotetski, turisti koji se vraćaju s ljetovanja iz Hrvatske na ulasku u Austriji morati imati negativan test na Covid-19 koji nije stariji od četiri dana ili će morati u samoizolaciju koja se može prekinuti ako se obavi testiranje u Austriji i test bude negativan na virus.
Sve to moglo bi biti dovoljno da obeshrabri Austrijance – i ostale – koji, odmah nakon Nijemaca, drže najveći udio u hrvatskpoj strukturi stranih turista. Lani su činili čak 10,6 posto. Direktor Hrvatske udruge turizma, Veljko Ostojić, naveo je kako Austrijanci predstavljaju jedno od najznačajnijih emitivnih tržišta, posebno u vrijeme kad su, zbog epidemiološke situacije, interesantne autodestinacije.
– Austrijanci su naši česti gosti, mnogi od njih ovdje imaju i nekretnine, a mi im predstavljamo najbliži Mediteran. Iz činjenice da dosad još nisu relaksirali uvjete dolaska do Hrvatske mi iščitavamo da u pitanju ipak nisu epidemiološki, nego neki drugi razlozi, no smatramo da nema nikakvih razloga zašto se promet između ovih dviju zemalja ne bi što skorije opet pokrenuo – rekao je Ostojić.
(SB)
(822)