Autor: D. B.
Evropska komisija predložila je danas zemljama članicama Evropske unije da dodijele Bosni i Hercegovini preporuku za kandidatski status sa uslovima.
Između ostalog, predstavljen je i izvještaj o trenutnom statusu BiH na putu EU integracija. Oliver Varhelyi je saopćio koje su preporuke te kazao šta se očekuje od naše zemlje.
Ovo moramo ozbiljno shvatiti
“Naravno, pod uvjetom da se odrade određeni koraci. Očekujemo da će BiH usvojiti amandmane u Zakon o VSTV-u, da se usvoji zakon o sudovima, zatim o sprečavanju sukoba interesa, poduzme korake protiv borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije, upravljanja granicama te da se pobrine da ima sistem azila, uspostavu mehanizma za sprečavanja mučenja i zlostavljanja, zaštitu novinar i medija i pravosudna pratnja zastrašivanja medija i novinara. Da ima dobre rezultate funkcioniranja mehenizma koordinacije sa EU i usvajanje pravne stečevine EU”, rekao je Varhelyi.
Na ovu temu razgovarali smo sa Zlatkom Lagumdžijom, liderom Političkog savjeta koalicije Zelenog pokreta i Socijaldemokrata.
“Ova preporuka je velika stvar za Bosnu i Hercegovinu u mjeri u kojoj mi to ozbiljno shvatimo. Odnosno, kada kažem mi, mislim na ljude koji budu vodili ovu zemlju u narednom periodu. Mislim da je ovo mišljenje koje imamo ili preporuka Evropske komisije odlična platforma na kojoj se trebaju testirati ljudi koji misle da su pobijedili na ovim izborima. Dakle, praktično trebaju formirati vlast koja će imati programsku platformu i koalicioni sporazum koji podrazumijeva prihvatanje obaveza da će realizirati ove preporuke. Bez formiranja vlasti na upravo ovoj platformi, koja u sebi sadrži ove preporuke, moglo bi doći do toga da preporuke ponovo dožive neslavan završetak i neće nam ništa boljeg donijeti”, kazao je Lagumdžija.
Između ostalog, u razgovoru za Raport dodao je kako približavanje kandidatskom statusu predstavlja samo početak jednog velikog putovanja.
“Ne smijemo zaboraviti da je još u prošlom stoljeću Turska dobila kandidatski status, potom da je Makedonija dugo čekala da dobije kandidatski status i sve je to još na čekanju zbog geopolitičkih odnosa. Bitno je istaknuti da nam je Evropska unija pružila jednu veliku šansu. Šansu smo dobili iz geopolitičkih, geostrateških razloga, ali i iz razloga koji su u interesu Evropske unije. Postavlja se samo pitanje da li ćemo mi propustiti ovu šansu, a bojim se da nas dosadašnje iskustvo uči da mi nismo nikada propustili da propustimo šansu. Nadam se da će ovog puta biti drugačije”, dodao je Lagumdžija.
Najslabija karika u BiH
Varhelyi je danas kazao kako političke elite u BiH ovo moraju pretvoriti u stvarnost te da nakon izbora očekuju da će se vlast brzo uspostaviti.
“Ovo je moj poziv ljudima koji su dobili mandat građana, da se ne dogovaraju ko će sa kim, nego da se probaju dogovoriti da li mogu formirati vlast na svim novima BiH. Vlast koja će biti spremna. Moraju se dogovoriti da postignu međusobni sporazum i da formiraju vlast tako što će biti spremni da realiziraju ovakve preporuke koje su date. To ne znači samo verbalno prihvatanje, to podrazumijeva jednu vrlo jasnu mapu puta kako ćemo mi doći do toga. Ovo ne može biti jedan sporazum za formiranje vlasti koji će ostati mrtvo slovo na papiru, nego mora biti nešto što će jasno imati svoj sadržaj i što će vrlo jasno garantirati da će to biti ispunjeno”, kazao je Lagumdžija.
Osvrnuo se i na pravosuđe koje je definitivno najslabija karika u Bosni i Hercegovini.
“To znamo odavno i nije nam potrebna EU da bi nas na to upozorila. Dobro je da dobivamo iz EU još jednom potcrtano na određeni način vrlo jasnu i preciznu obavezu da bez koraka ka tome, mi nećemo nigdje ići. Ostat ćemo u mjestu. Ovo je velika šansa i test ljudima koji su dobili glasove naroda na izborima. Inače, sva priča o tome ko će sa kim, a ko će koga izbaciti je u potpunosti besmislena ukoliko na kraju tog puta ne bude vrlo jasna i precizna obaveza da će nove vlasti biti te koje će ubrzanim putem raditi ka ispunjavanju onog što nam je danas Evropa ponudila. Ovo je i poklon građanima da izvrše pritisak na ljude za koje su glasali”, zaključio je Lagumdžija za Raport.
(557)