Finansijska stabilnost kao prioritet?
Ministar finansija i trezora u Vijeću ministara BiH, Srđan Amidžić, osvrnuo se na jučerašnje usvajanje budžeta u Vijeću ministara, ističući da predstavnici iz Republike Srpske ne osporavaju institucije koje smatraju ustavno utemeljenima.
“Da li će budžet biti usvojen ili ne, odluka je na Parlamentarnoj skupštini. Izdvajanja za Republiku Srpsku ostala su nepromijenjena u posljednje dvije godine. Budžet BiH ima dva staratelja, poput maloljetnog djeteta. Njegovo finansiranje zavisi od Federacije BiH i Republike Srpske”, rekao je Amidžić.
Naglasio je da u državnim institucijama radi 21.000 zaposlenih u 75 različitih institucija, među kojima je i 8.000 Srba.
“Ne možemo dozvoliti da zbog 1.000 radnih mjesta ispašta 20.000 ljudi. Budžet mora biti usvojen.
Kada su u pitanju četiri institucije koje su bile predmet rasprave, višak sredstava iz njih će biti prebačen u budžet za narednu godinu”, zaključio je Amidžić.
Budžet RS-a će preuzeti troškove, tvrdi Amidžić?
Usvajanjem budžeta Bosne i Hercegovine za 2025. godinu osigurana su sredstva za plate zaposlenih, uključujući i one iz Republike Srpske. Međutim, postavlja se pitanje kako će RS finansirati te obaveze ako se uposlenici povuku iz državnih institucija.
Ministar finansija Srđan Amidžić pojasnio je da Republika Srpska već izdvaja dio sredstava sa jedinstvenog računa putem UIO BiH za plate zaposlenih u institucijama BiH te da će ta institucija igrati ključnu ulogu i u budućnosti.
“Svi koji rade u institucijama, neko ih plaća – i to je do sada radila RS, samo preko zajedničkih institucija. Od sada će ih finansirati direktno kroz budžet RS-a, ali samo one koji pristanu na takav model,” izjavio je Amidžić.
Dodao je da će entitet moći izmirivati sve obaveze prema zaposlenima koji odluče napustiti institucije BiH, jer će raspodjela sredstava UIO biti drugačija u tom slučaju.
“Republika Srpska već odvaja sredstva kroz UIO za plate radnika u institucijama BiH. Ako se neki povuku, troškovi na nivou zajedničkih institucija bit će smanjeni, što znači da će i izdvajanja kroz UIO biti manja. Tako će više novca ostati u budžetu RS-a, koji će moći pokriti te obaveze,” objasnio je Amidžić.
Na pitanje kako će konkretno biti sprovedena preraspodjela sredstava unutar UIO, u raspravu se umiješao ministar Staša Košarac, poručivši novinarima: “Sačekajte malo pa ćete vidjeti, što ste nestrpljivi.”
Amidžić je zatim ponovio da unutar budžeta postoji stavka unutrašnjeg finansiranja, koja obuhvata višak ili nerealizovana sredstva, a taj iznos će, kako kaže, biti prenesen u narednu budžetsku godinu.
Naglasio je da u institucijama BiH trenutno radi između 7.000 i 8.000 Srba, ali da se ne traži povlačenje iz svih institucija, već samo iz onih koje nisu uspostavljene Dejtonskim mirovnim sporazumom.
(CH)
(740)