Najnovija članica NATO-a otvorena je za postavljanje nuklearnog oružja – ali samo…

tokom rata…

 

 

 

Švedska, najnovija članica Organizacije Sjevernoatlantskog saveza (NATO), izrazila je spremnost ugostiti nuklearno oružje u zemlji – ali samo tijekom ratnog scenarija.

 

 

Švedski premijer Ulf Kristersson to je rekao u intervjuu za švedski javni radio. Prema njegovim riječima, Stockholm je više nego otvoren za držanje nuklearnog oružja tijekom sukoba, tvrdeći da je “u ratnoj situaciji to potpuno druga stvar”.

 

 

“To bi u potpunosti ovisilo o tome što bi se dogodilo. U apsolutno najgorem scenariju, demokratske zemlje u našem dijelu svijeta u konačnici moraju biti u stanju obraniti se od zemalja koje bi nam mogle zaprijetiti nuklearnim oružjem.”

 

 

Švedska je postala najnovija članica NATO-a, pridruživši se savezu kao njegova 32. članica u ožujku. Kada je Stockholm prvi put zatražio članstvo, ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da se Moskva neće protiviti tom potezu osim ako se više oružja ne rasporedi na švedskom teritoriju.

 

 

“Sa Švedskom i Finskom nemamo takvih problema koje, nažalost, imamo s Ukrajinom. Nemamo nikakvih teritorijalnih pitanja, nikakvih sporova. Nemamo ništa što bi nam moglo smetati s gledišta članstva Finske ili Švedske u NATO-u”, rekao je tada ruski čelnik.

 

 

“Samo oni trebaju jasno shvatiti da prije nije bilo nikakvih prijetnji. Sada, ako tamo budu raspoređeni vojni kontingenti i infrastruktura, mi ćemo morati odgovoriti zrcalno i stvarati iste prijetnje teritorijama s kojih nam se stvaraju prijetnje .”

 

 

Prema Centru za kontrolu naoružanja i neproliferaciju, SAD ima oko 100 nuklearnih gravitacijskih bombi B61 u Europi. Ove se bombe čuvaju u šest baza u pet zemalja – zračnoj bazi Volkel u Nizozemskoj, zračnoj bazi Kleine Brogel u Belgiji, zračnoj bazi Buchel u Njemačkoj, zračnoj bazi Incirlik u Turskoj i zračnim bazama Ghedi i Aviano u Italiji.

 

 

Poljska je također zainteresirana za smještaj nuklearnog oružja
Kristerssonova izjava uslijedila je dok je Stockholm bio domaćin čelnicima Njemačke i njenih nordijskih susjeda Danske, Finske, Norveške i Islanda kako bi razgovarali o produbljivanju vojnih veza.

 

 

“Desetljećima smo živjeli vrlo mirno i bez velikih prijetnji Europi. Osobno mislim da su ova vremena prošla”, rekla je danska premijerka Mette Frederiksen tijekom summita.

 

 

“Uz sve ovo što vidimo s ruske strane, nalazimo se na početku nove ere. Bilo bi pogrešno kada bismo mi kao vlada rekli ‘Ne morate se nositi s tim u svom svakodnevnom životu.”

 

 

U međuvremenu, poljski predsjednik Andrzej Duda također je izrazio spremnost da Varšava postane šesta zemlja koja će biti domaćin nuklearnog oružja NATO-a. Podijelio je to u intervjuu za poljski tabloid Fakt.

 

 

“Moram priznati da sam, kada su me pitali o [domaćinu nuklearnog oružja], izjavio našu spremnost. Nedavno [Rusija] premješta svoje nuklearno oružje u Bjelorusiju”, rekao je Duda. “Ako naši saveznici odluče rasporediti nuklearno oružje kao dio nuklearne podjele i na našem teritoriju kako bi ojačali sigurnost istočnog krila NATO-a, spremni smo na to.”

 

 

Poljski čelnik je primijetio da očekuje određeni, ali ne univerzalni, pristup nuklearnom oružju ako ono bude prebačeno na poljski teritorij. Duda je nastavio: “Mi nemamo takvu tradiciju. Nikada nije postojao, osim ako me sjećanje ne vara, takav potpuni univerzalni pristup oružju u Poljskoj. Možemo razgovarati o popuštanju nekih okova zahtjeva u ovom području, ali ja bio bi oprezan s potpuno univerzalnim pristupom oružju.”

 

 

Na isti način, tajnik za tisak Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da će Moskva odgovoriti ako NATO krene naprijed s Dudinim prijedlogom. Objasnio je: “Vojska će, naravno, analizirati situaciju ako se takvi planovi provedu, i u svakom slučaju će učiniti sve što je potrebno, [poduzet će] sve potrebne korake odmazde kako bi zajamčila našu sigurnost.”

 

(Logično)

(88)

Najnovija članica NATO-a otvorena je za postavljanje nuklearnog oružja – ali samo…

| Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-