“Svakodnevno čujemo prijetnje iz Kremlja, tako da moramo uzeti u obzir da bi Vladimir Putin jednog dana mogao da napadne neku od zemalja članica NATO-a. Iako za sada ruski napad nije vjerovatan, naši stručnjaci očekuju da bi to moglo da se dogodi u periodu od pet do osam godina“, kazao je Pistorijus.
“Ruski predsjednik Vladimir Putin mogao bi da napadne NATO alijansu za manje od 10 godina”, upozorio je njemački ministar odbrane Boris Pistorijus. U prilog tome, zemlje članice imaju scenario, takozvani “Alliance Defence 2025”, u kojem se prognozira plan napada Kremlja. Evo gdje raste strah od napada i koje su zemlje u potencijalnoj opasnosti.
“Svakodnevno čujemo prijetnje iz Kremlja, tako da moramo uzeti u obzir da bi Vladimir Putin jednog dana mogao da napadne neku od zemalja članica NATO-a. Iako za sada ruski napad nije vjerovatan, naši stručnjaci očekuju da bi to moglo da se dogodi u periodu od pet do osam godina“, kazao je Pistorijus.
Ruska agresivna retorika dodatno je pojačana nakon invazije na Ukrajinu, i to na baltičke zemlje, Poljsku i Moldaviju, što je navelo evropske zvaničnike da upozore na rizik od eskalacije sukoba.
Zbog toga je, između ostalog, švedski general Mikael Biden pozvao građane da se pripreme za potencijalni rat, na šta je upozorio i ministar za civilnu odbranu, Karl-Oskar Bohlin, rekavši da bi „rat mogao da dođe i u Švedsku“.
Pistorijus je ocijenio da su upozorenja iz Švedske razumljiva i ozbiljna, obzirom na njenu blizinu Rusiji, a rastu tenzija doprinosi i namera Švedske da se priključi NATO alijansi.
U Poljskoj pripreme
Zemlja koja troši četiri odsto svog BDP-a na odbranu, takođe je zabrinuta zbog nepredvidivosti Rusije. Naime, početkom februara Poljska je pokrenula procedure za obezbeđivanje vazdušnog prostora zemlje, jer su primijećeni ruski avioni.
„Rusija prkosi logici. Ono što se dogodilo 2022. godine izgledalo je nemoguće. Moramo biti spremni za svaki scenario“, rekao je ministar odbrane Vladislav Kosiniak-Kamiz.
Potjernica za Kajom Kalas
Da je moguć ruski napad, ocenili su i estonski zvaničnici nakon što je Rusija raspisala pojternicu za estonskom premijerkom Kajom Kalas.
“Rusija se sprema za vojni konflikt sa Zapadom u narednoj deceniji, ali bi mogla da se odvrati od tog plana akumulacijom zapadnih oružanih snaga“, saopštila je estonska Spoljna obavještajna služba.
Ruske napade “predvidjela” je i Njemačka i to nazvala “Alliance Defence 2025”. Pomenuti scenario objavio je njemački BILD.
Scenario napada
BILD je u januaru objavio da NATO ima tajni plan za sukob sa Putinom: “Njemačka vojska Bundesver priprema se za sukob protiv Rusije“. List nije otkrio sve informacije o broju i kretanju NATO trupa. Tajni scenario nazvan je “Alliance Defense 2025” i počeće u februaru ove godine.
Pretpostavlja se da će Rusija mobilisati još 200.000 i da će Kremlj potom pokretnuti ofanzivu, koja bi, po nekim prognozama u junu postigla uspjeh. Nakon toga slijede napadi prema Zapadu, uključujući svakakve oblike hibridnog ratovanja.
Baze u Bjelorusiji i Kaljingradu
Rusija će započeti napade koje će iskoristiti kao izgovor da od septembra u zapadnoj Rusiji i Belorusiji započene vježbu “Zapad 2024”. Počeće da gomila vojnike na granici sa Poljskom i Litvanijom kada se pretpostavlja da bi moglo da dođe do eskalacije.
Već u oktobru, Rusija svoju vojsku i rakete srednjeg dometa premješta u Kalinjingrad.
Suvalki jaz
U trenutku kada se bira novi predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, prema scenariju Bundesvera, Rusija bi mogla da započne sukob na tlu NATO-a, u području Suvalki jaza.
Već u martu 2025. godine, Rusija bi trupe prebacila na Baltik i u Bjelorusiju. U maju NATO će odlučiti o mjerama kako bi bio spriječen ruski napad na Suvalki jaz iz Bjelorusije i Kalinjgrada.
Komandant NATO-a će na dan X rasporediti 300.000 vojnika na istočno krilo. Scenario se završava 30 dana nakon dana X i nije jasno kako se sukob dalje odvija.
(SB)
(223)