Bivši američki kongresmen Džozef Diogardi tvrdi da su Hašim Tači i Ramuš Haradinaj mafijaši, koje ne zanima ništa osim novca i moći, prenose prištinski mediji.
Diogardi je, zajedno sa kongresmenom Tomom Lantosom, svojevremeno prvi otvorio pitanje Kosova u SAD.
“Hašim Tači i Ramuš Haradinaj su mafijaši, njih ne interesuju ljudi, već samo novac, vlast i moć”, rekao je Diogardi.
Diogardi ima 78 godina i nada se da će živeti još 20 godina, jer, kako kaže, potreban je razlog kojim će Priština na sebe skrenuti pažnju najviših instanci u SAD.
To će, kaže, učiniti bez saradnje sa kosovskim Albancima, Albancima iz Albanije i Albancima koji žive u Makedoniji.
Želi, dodao je, da se drži dalje od njih i za to ima samo jedan razlog, a to je da on smatra da su oni mafijaši.
Diogardi je u američkom kongresu bio predstavnik Njujorka 1985-1989.
On je republikanac koji podržave strogu politiku prema Rusiji, a iako je aktuelnog predsednika donalda Trampa podržao u predsedničkoj trci, postao je i njegov najžešći kritičar.
Kao poznati finansijer, Diogardi strahuje da će Tramp Ameriku dovesti do bankrotstva.
“Javni dug raste, naša ekonomija zavisi od novca koji nemamo”, objasnio je Diogardi, koji je albanskog porekla, a potiče iz jednog sela u Italiji.
Svoj život je, kaže, posvetio albanskom cilju, pa je i danas aktivan u SAD kao lider Albansko-američke lige.
“Kosovo i Albanija su u veoma lošem stanju zbog političke elite koja misli da se sve može kupiti novcem, pokušali su i mene da kupe, ponudili su mi novac samo da bi rekli da imaju podršku Diogardija”, rekao je.
Ne želi, kaže, odlikovanja i medalje i nije ih dobijao od korumpiranih lidera.
Tačija je optužio da je bivšem senatoru Robertu Dolu platio 2,3 miliona evra samo da napiše predgovor u knjizi “Nova država, moderna država”, koju su napisali britanski novinari Suzi Džeger i Rodžer Bojs.
“Predsednik Tači je dao 2,3 miliona evra od kosovskih poreskih obveznika tom gospodinu samo da bi napisao predgovor za knjigu”, naveo je Diogardi.
Inače, Bob Dol, podseća se, važi za “velikog prijatelja Albanaca”, a njegova firma “Alston Bird” pobedila je na konkursu da za novac kosovske vlade vrši neke posebne usluge za kosovskog predsednika i vladu.
Ugovor sa Dolom, dodao je, podrazumeva da obezbedi kampanju za Kosovo u SAD, da pruža brze i kvalitetne informacije, da pruža savete i analize, identifikuje ključne međunarodne zvaničnike u strategiji lobiranja i utiče na sektore i zvaničnike radi ostvarivanja interesa Prištine.
Diogardi tvrdi da se nikada neće sresti sa nekim od albanskih lidera zato što su, kako kaže, oni korumpirani.
Ispričao je i da je odbio nagradu koja mu je u Prištini dodeljena za života kosovskog lidera Ibrahima Rugove, ali je nekoliko godina kasnije dobio od njega poziv.
“Neposredno pred smrt me je pozvao Rugova, rekao mi je: Džozef, umirem, umirem, molim vas, dođite kod mene… Otišao sam i video da umire, pa sam nagradu ipak prihvatio jer je čoek bio na samrti”, priseća se.
Diogardi, inače, piše knjigu u kojoj će, kako kaže, otkriti sve detalje o svom radu na pitanju Kosova, počev od prve posete Beogradu i Prištini 1989. godine, kao i o, kako tvrdi, zločinima koji su na Kosovu počinjeni u vreme predsednika SRJ i Srbije Slobodana Miloševića.
Za Diogardija je najveće kosovsko dostignuće, njegova nezavisnost, inače, jednostrano proglašena.
Uveren je da se Kosovo nikada neće pripojiti Albaniji. Promena granica, tvrdi, nije moguća.
Očekuje, kaže, poziv civilnog društva da poseti Kosovo.
“Ne želim da se susrećem sa političarima, ne želim slike sa njima, ne želim odlikovanja, od njih ne želim novac, želim da odem u Prištinu i promovišem svoju knjigu”, rekao je Diogardi.
(B92)
(606)