Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) lansirala je krajem marta veliki klinički eksperiment Solidarity (Solidarnost), čiji je cilj analizirati sigurnost i djelotvornost četiri terapije za koje se smatra da bi mogle biti djelotvorne protiv Covida-19.
Riječ je o terapijama zasnovanima na kombinacijama već postojećih lijekova protiv ebole, HIV/AIDS infekcije, malarije i MERS-a kao što su remdesivir, klorokin, hidroklorokin, ritonavir/lopanir i beta interferon. U klinički eksperiment, koji će trajati do novembra, zasad je uključeno 45 zemalja, ali očekuje se da će se njihov broj povećati.
Uspješni tretmani
– Što se više zemalja pridruži kliničkom eksperimentu, brže ćemo imati rezultate. Zahvaljujući kliničkom eksperimentu Solidarity dramatično će skratiti vrijeme potrebno za stvaranje čvrstih dokaza o djelovanju lijekova. To je od presudne važnosti, jer ćemo djelotvorno cjepivo imati tek za 12 do 18 mjeseci – rekao je Tedros Adhanom Ghebreyesus, šef WHO-a.
Prvi pacijenti u globalnom kliničkom eksperimentu izabrani su u Norveškoj, gdje je prošle sedmice u Univerzitetskoj bolnici u Oslu istraživanje i počelo.
– Nalazimo se usred globalne zdravstvene krize. Pronađemo li tretmane koji su sigurni i uspješni, možemo spasiti brojne živote te zaštititi zdravstvene radnike i ostale rizične skupine od razvoja bolesti – izjavio je za Business Insider norveški ministar zdravstva Bent Høie.
Kako oko od 15 do 20 posto bolesnika s Covidom-19 pati od teškog oblika te bolesti, zbog čega je neophodna njihova višesedmična hospitalizacija, i najrazvijenije zemlje svijeta suočavaju se s “raspadima” svojih zdravstvenih sistema. Stoga se očajnički traga za uspješnim terapijama za Covid-19. Kako nema vremena za razvoj novih lijekova, naučnici i ljekari nastoje primijeniti već postojeće lijekove. Također, analiziraju još neodobrene lijekove koji su se pokazali dobrima u studijama na životinjama zaraženima s druga dva smrtonosna koronavirusa koja uzrokuju SARS (teški akutni respiratorni sindrom) i MERS (bliskoistočni respiratorni sindrom).
Neophodni su dokazi
– Povijest medicine obiluje primjerima lijekova koji su bili djelotvorni na papiru ili u epruveti, ali nisu bili djelotvorni na ljudima ili su zapravo bili štetni. Moramo slijediti dokaze. Nema prečica – ustvrdio je Tedros Ghebreyesus.
Učestvovanje u kliničkom eksperimentu Solidarity bit će jednostavno. Kada se osoba s potvrđenim slučajem Covida-19 procijeni odgovarajućom za analizu, ljekar može unijeti podatke o pacijentu na web stranicu WHO-a, uključujući i podatke o tome ima li neku hroničnu bolest poput dijabetisa, što snažno utječe na tok bolesti. Učesnik mora potpisati obrazac s informiranim pristankom koji se skenira i šalje WHO-u elektronskim putem. Nakon što ljekar izjavi koji su lijekovi dostupni u njegovoj bolnici, web stranica će nasumično razvrstati (randomizirati) pacijenta na jedan od dostupnih lijekova.
– Nakon toga, više nisu potrebna mjerenja i dokumentacija. Ljekari će zabilježiti dan kada je pacijent napustio bolnicu ili umro, trajanje boravka u bolnici i je li pacijentu bio potreban kisik ili respirator. To je sve – rekla je za Science Ana Maria Henao Restrepo iz WHO-ova programa za hitne slučajeve.
(Jutarnji list / SB)
(188)