Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Selmo Cikotić poručio je u srijedu da su svi dvojni državljani dužni posjedovati važeći bh. pasoš pri prelasku granice BiH te da je jedino moguće da bh. državljani s ličnom kartom prelaze granicu Srbije i Crne Gore, jer s tim susjednim zemljama postoji potpisan sporazum.
Dovoljna hrvatska lična karta
No, takve odredbe ne vrijede za osobe koje, uz bosanskohercegovačku, posjeduju i putnu ispravu Republike Hrvatske, nevažno radi li se o ličnoj karti ili pasošu Hrvatske.
Naime, ta dva dokumenta dovoljna su za prelazak granice i bez predočavanja bosanskohercegovačkih putnih isprava. Cikotić je izjavu o načinu prelaska granice dao u državnom Parlamentu odgovarajući na pitanje zastupnika Damira Arnauta (NS) zašto se državljanima BiH koji prelaze granicu BiH s bh. ličnom kartom izdaju prekršajne prijave ako ne posjeduju valjan pasoš BiH.
Cikotić se poziva na odluku Vijeća ministara BiH od 10. septembra o propisivanju dodatnih uvjeta za ulazak stranaca u BiH, kojim se stavlja izvan snage odluka kojom je bilo propisano da državljani BiH koji imaju dvojno državljanstvo, mogu ući na teritoriju BiH s ličnom kartom, bez obzira na način ulaska u drugu državu iz koje se vraćaju, piše “Večernji list BiH”.
– Odlukom Vijeća ministara, koja se počela primjenjivati 12. septembra, vratio se u okvire Zakon o graničnoj kontroli BiH i Zakon o putnim ispravama BiH po kojima postupa Granična policija pri vršenju granične kontrole – zaključio je Cikotić.
U isto vrijeme dolazi i informacija da su države članice EU-a prihvatile koordinirati uvjete putovanja stanovništva tokom pandemije koronavirusa.
Tako je dogovoreno na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja članica Unije. To podrazumijeva izradu pandemijske mape država na osnovu koje će se donositi mjere za putovanje, a što se odnosi na uslove testiranja i karantin.
Usuglašeno je da se mjerama mora osigurati sloboda kretanja, transparentnost za građane i firme te izbjeći narušavanje pružanja usluga.
Novi pristup EU-a nalaže uspostavu zajedničkih kriterija za procjenu rizika zaraze od koronavirusa za svaku državu i regiju pojedinačno. Usaglašeno je da se rizik procjenjuje na osnovu broja testiranih osoba na 100.000 stanovnika u sedam dana prije same procjene, kao i broja onih koji su pozitivni na koronavirus.
U obzir će se uzimati i broj novozaraženih ljudi u posljednje dvije sedmice u danoj regiji Evrope.
Crvena, zelena…
Pandemijska mapa je zajedničko mapiranje rizičnih područja u EU. Države i regije na mapi bit će obilježene zelenom, narandžastom, crvenom i sivom bojom.
Zelenom će biti obilježene one u kojima je broj novozaraženih manji od 25 u posljednje dvije sedmice, a postotak pozitivnih u odnosu na broj testiranih četiri posto. Crvenom će, pak, biti obilježene visokorizične zemlje u kojima je situacija lošija u odnosu na uvjete kojima je definirano obilježavanje zelenom i narandžastom bojom.
Navedene uslove moraju primjenjivati sve članice EU-a. Putnici iz dijelova Evrope koji su obilježeni zelenom bojom, moći će putovati bez ikakvih ograničenja, oni koji dolaze iz dijelova obilježenih narandžastom i crvenom bojom, mogli bi biti u karantinu, samoizolaciji i podvrgnuti se testiranju prije ili po dolasku u drugu državu.
Prema trenutnoj situaciji, BiH se ne može nadati da će biti obilježena zelenom bojom, a nikakva utjeha nije što je stanje s brojem novozaraženih u mnogim evropskim državama još lošije nego u BiH.
(590)